महिला र पुरुष समान अधिकार

216 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १५ जेष्ठ २०७०, बुधबार ०८:४८

सम्पादक: Dhadingnews.com

Image

गायत्री खतिवडा
धादिङ/औपचारिक न्याय भन्दा पनि सारभूत समानता सिद्धान्तको कुरालाई जोड दिएर सकारात्मक विभेदको नीति अनुसार अदालतले काम गर्दै आएको जिल्ला न्यायाधिस रमेशराज पोख्रेलले बताउनु भएको छ । धादिङबेशीमा आयोजित न्यायमा महिलाको पहुँचका लागि नेपाल प्रहरीको भूमिका विषयक अर्न्तक्रिया कार्यक्रममा बोल्नुहुँदै जिल्ला न्यायाधिस पोख्रेलले न्यायको पहुँचमा महिला र पुरुष समान अधिकार हो भनिए पनि त्यसो हुन नसकेकोले सकारात्मक विभेदको नीति अवलम्बन गरी महिलाको न्यायको पहुँचमा ध्यान दिनुपर्ने बताउनुभयो । महिलाका पक्षका कतिपय मुद्दाहरु झन्झटिलो भएकोले त्यस्ता मुद्दालाई कसरी फाष्ट ट्रयाकमा लैजाने भन्ने कुरामा ध्यान दिनुपर्ने, महिलाको पक्षको मुद्दाको गोपनीयता राख्नुपर्ने र प्रहरी निकाय पनि महिला मैत्रि हुन सक्ने हो भने महिलाको न्यायमा सहज पहुँच हुने पनि जिल्ला न्यायाधिस रमेशराज पोख्रेलले बताउनुभयो ।

कार्यक्रममा बोल्नुहुँदै जिल्ला न्यायाधिवक्ता देव प्रसाद गिरीले प्रहरीको महिला सेललाई व्यवस्थीत बनाइनुपर्ने, महिला र बालबालिकाको केशमा मुद्दा दर्ता, अनुसन्धान र अदालतमा बयान गर्दा पनि महिला प्रहरीले नै बयान गराउनुपर्ने, पीडितको गोपनीयतालाई ध्यान दिनुपर्ने र प्रहरी संरचना भित्र पनि लैङ्गकि संवेदशीलता अपनाउने हो भने न्यायमा महिलाको पहुँच सहज हुने बताउनु भयो । त्यसैगरी प्रहरी निरिक्षक बडाबाबु झाले जिल्ला प्रहरी कार्यालय धादिङमा महिला प्रहरीको दरबन्दि कम रहेको र सकेसम्म महिला प्रहरीहरुबाट नै महिला तथा बालबालिकाको केश हर्ेर्ने गरिएको बताउनुभयो । यसैगरी अधिवक्ता टंक कुमार श्रेष्ठले महिलाहरुलाई छिटो न्याय दिलाउन नेपालको कानुन संशोधन गरिनुपर्ने बताउनुभयो ।अहिलेको कानुनको विधि र प्रक्रियामा सुधार हुनुपर्ने बताउनुहुँदै श्रेष्ठले महिला प्रहरीहरुमा क्षमता विकास गरी महिलाको मुद्दाको अनुसन्धान प्रक्रियामा संलग्न गराउने हो भने पनि महिलाले न्याय पाउने कुरामा जोड दिनुभयो ।

महिलाको न्यायमा पहुँच पुर्‍याउन प्रहरीको अहिलेको भूमिका खोतल्ने र आगामी दिनमा महिलाको मुद्दामा संवेदनशील बनाउने उद्देश्यले आयोजना गरिएको कार्यक्रममा जिल्लाका विभिन्न संघ संस्थाका प्रतिनीधिहरु, जिल्लाका सम्पर्ूण्ा महिला प्रहरीहरु, महिला मानवअधिकारकर्मीहरु, र पत्रकारहरुको सहभागीता रहेको थियो । यसैवीच कार्यक्रमको अन्तिममा महिला प्रहरीहरुका लागि अयोजना गरिएको तालिमका सहभागीहरुलाई जिल्ला न्यायाधिस रमेशराज पोख्रेलले प्रमाणपत्र वितरण गर्नुभएको थियो । आइतबारबाट शुरु भएको ३ दिने तालिममा जिल्लाका २१ जना महिला प्रहरीहरुको सहभागीता रहेको थियो ।आइ सि जे नेपालको सहयोगमा सञ्चालित न्यायिक क्षेत्र सुधार परियोजना अर्न्तगत भएको कार्यक्रम महिला मानवअधिकार रक्षकहरुको जिल्ला सञ्जाल, फोकस नेपाल र नारी जागरण केन्द्रको संयुक्त आयोजनामा भएको हो ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१५ जेष्ठ २०७०, बुधबार ०८:४८ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

स्कुटर चोरेर बिक्री गर्ने चार जना धादिङबाट पक्राउ

धादिङ,२९ कात्तिक । स्कुटर चोरी  गरि बिक्री गर्ने कार्यमा संलग्न रहेका चार जना लाई धादिङ प्रहरीले पक्राउ गरि सार्वजनिक गरेको छ । स्कुटर चोरी गर्ने तथा चोरीका स्कुटर किन्ने कार्यमा संलग्न रहेको अभियोगमा.....

Vacancy Announcement

Published Date:  25 Kartik  2076 Dhading Chamber of Commerce and Industry and Mott MacDonald  has been  implementing a DFID-funded Post-earthquake recovery project (Purnima) in Dhading Districts. The program aims to create long-term positive change in the lives of people in.....

बुद्धिमान तामाङलाई राप्रपाको कार्यवाहक अध्यक्षको जिम्मेवारी

काठमाण्डौं -वरिष्ठ उपाध्यक्ष बुद्धिमान तामाङलाई कार्यवाहक अध्यक्षको जिम्मेवारी दिएर राष्ट्रिय प्रजातन्त्र.....

बूढीगण्डकी आयोजनाले बाँड्यो २७ अर्ब ८० करोड मुआब्जा

धादिङ-बूढीगण्डकी जलविद्युत् आयोजनाले डुबान क्षेत्रमा पर्ने बासिन्दालाई रु २७ अर्ब ८० करोड मुआब्जा वितरण.....

रणबहादुर शाही सहित तीन जना कारागार चलान

धादिङ–विभिन्न अभियोगमा अदालतले सजायँका लागि फैसला गरेपनि फरार रहँदै आएका प्रतिवादी पक्राउ अभियानलाई जिल्ला.....

Categories