नेपालमा कुल जनसंख्याको १ प्रतिशत मानिसमात्रै मोटो

187 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १३ माघ २०७१, मंगलवार ०७:२७

सम्पादक: Dhading News

काठमाडौं-नेपालमा कुल जनसंख्याको १ प्रतिशत मानिसमात्रै मोटो रहेको पाइएको छ । अक्सफोर्ड विश्वविद्यालयका अनुसन्धानकर्ताका अनुसार मोटोपना भएका विश्वका देशको सूचीमा नेपाल पुछारबाट दोस्रोमा परेको छ । नेपालभन्दा पछि बंगलादेश र इथियोपिया परेका छन् । अनुसन्धानअनुसार सबैभन्दा बढी मोटोपना भएको देश दक्षिण प्रशान्त महासागरमा रहेको टापु देश अमेरिकन समोआ रहेको पाइएको छ । त्यहाँको कुल जनसंख्याको ७५ प्रतिशत मानिस मोटा छन् । यस्तै, नाउरु नामक देशमा ७१ प्रतिशत र कुक आइल्याण्डमा ६३ प्रतिशत, टोकालाउमा ६३ प्रतिशत, समोआमा ५४ प्रतिशत, किरीबाटीमा ४६ प्रतिशत र मार्शल आइल्याण्डमा ४५ प्रतिशत मानिस मोटा छन् । विगतमा प्रशान्त टापुमा मानिसमा वंशाणुगत रुपमा मोटोपन रहेको विश्वास गरिने गरिएकोमा विज्ञहरुले पश्चिमा खानपानका कारण मोटोपनको समस्या निम्तिएको बताएका छन् ।

asiaअमेरिकामा भने कुल जनसंख्याको ३३ प्रतिशत मानिस मोटा छन् भने बेलायतमा करिब २६.९ प्रतिशत, अष्ट्रेलियामा करिब २६.८ प्रतिशत, रुसमा २६.५ प्रतिशत, स्पेनमा २६.६ प्रतिशत, मेक्सिकोमा ३२.१प्रतिशत, अर्जेन्टिनामा २९.७ प्रतिशत र साउदी अरेबियामा ३३ प्रतिशत मानिस मोटा छन् । अनुसन्धानका अनुसार दोस्रो विश्वयुद्धपछि पनि अष्ट्रेलिया, अमेरिका, न्युजिल्याण्ड, बेलायत तथा फ्रान्सअधिनस्थ रहेका देशमा खानपान र पश्चिमा जीवनशैलीका कारण मोटोपना बढेका हुन् । स्थानीय पारम्परिक खानाहरु माछा, मासु, फलफुल तथा तरकारीको स्थान विदेशबाट आयात गरिएका चामल, चिनी, गहुँको पिठो, क्यानमा राखिएका मासु तथा फलफुल तथा तरकारी, हल्का पेय तथा बियले लिन थाले । अक्सफोर्ड विश्वविद्यालयका अनुसन्धानकर्ताका अनुसार शक्ति दिने तथा कम पोषण दिने यस्ता खाद्यपदार्थका कारण मोटोपनाको दर तीब्र रुपमा बढेको हो ।

विश्व खाद्य कार्यक्रमका ग्रेग ब्यारो भन्छन्, ‘इथियोपिया, बंगलादेश र नेपालमा अधिकांश जनसंख्या आफूलाई चाहिने क्यालोरीको पहुँचका लागि संघर्ष गरिरहेका छन् ।’ उनीहरुलाई आवश्यक भिटामिन र खनिज तत्व पनि प्राप्त नभएको ब्यारोको भनाई छ ।

 धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१३ माघ २०७१, मंगलवार ०७:२७ मा प्रकाशित

धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो । आम नागरिकलाई सूचना, समाचार, विचार, विश्लेषण र विविध विषयमा सुसूचित गर्ने ध्येयका साथ संचालनमा रहेको धादिङ न्यूज डट कम निस्पक्ष सूचना र संचारको संवाहक हो । हामी स्वतन्त्र छौं, हामी कुनै पनि राजनीतिक. सामाजिक तथा अन्य किसिमका पूर्वाग्रहबाट अलग छौं । तपाईंको सूचना र संचारको हकको लागि समाजका विकृति र विसंगतिहरू बिरुद्ध हामी निरन्तर कलम चलाइरहनेछौँ । हामीलाई सूचना जानकारी उपलब्ध गराएर हाम्रो यस अभियानमा तपाईंले पनि साथ् दिन सक्नुहुनेछ ।  धादिङ जिल्लाको सूचना, समाचार, विचार र मनोरञ्जन छिटो छरितो रूपमा विश्वभर पुर्याउनु हाम्रो मुख्य उद्देश्य रहेको छ । ‘धादिङ न्यूज’ यहाँहरू सबैको डिजिटल पत्रिका हो ।व्यवसायको लागि विज्ञापन लगानी हो,धादिङ न्यूज डट कम मा कुनै पनि विज्ञापन वा सन्देश संप्रेषण गर्न  चाहनुहुन्छ भने हामीलाई सम्पर्क गर्न सक्नुहुनेछ ।

 

 

समाचार

सबै

धादिङका गोकर्णमणी दुवाडी सचिवमा बढुवा

धादिङ- सरकारले  गोकर्णमणी दुवाडी सहित तीन जना सहसचिवलाई सचिवमा बढुवा गरेको छ । बुधवार बसेको मन्त्रिपरिषद् बैठकले सहसचिवहरु  दुवाडी, डा.योगेन्द्र कार्की र सुरेश आचार्यलाई सचिवमा बढुवा गरेको हो.....

आठ महिना पछि खुले धादिङका शैक्षिक संस्था

धादिङ - विश्वव्यापी महामारीको रुपमा फैलिएको कोभिड १९ ( कोरोना संक्रमण) का कारण गत बर्षको चैत महिना देखि बन्द.....

लापाका बाढी पहिरो पिडितलाई रेडक्रसको सहयोग

लापा - बाढी पहिरो लागेर घरबार विहिनभएका रुवीभ्याली गाउँपालिका वडा नम्बर ५ का  ३२ परिवारलाई नेपाल रेडक्रस.....

आज ठूलो एकादशी अर्थात् हरिबोधनी एकादशी

धादिङ - आज ठूलो एकादशी अर्थात् हरिबोधनी एकादशी । वर्षमा पर्ने चौबीसवटा एकादशीमध्ये सबैभन्दा ठूलो एवं महत्वपूर्ण.....

आयआर्जनका लागि किसानलाई वाख्रा बितरण

थांक्रे - धादिङको थाक्रे गाउँपालिकाको वडा नम्बर ८ मा २ वटा समूहका ११ जना सदस्यलाई ३/३ वटाको दरले ३३ वटा बाख्राका.....

Categories