नाटकमा केही नयाँ गरेर देखाउने योजना छ–कुमार सिंखडा

309 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ८ चैत्र २०७१, आईतवार १६:५३

सम्पादक: Dhading News

धार्दिङ्ग कटुञ्जे ६, चरङ्गेका स्थायी बासिन्दा कुमार सिंखडा रंगमञ्चका आशालाग्दो कलाकार हुन् । उनी रंगमञ्चका अलवा बिभिन्न टेलिफिल्ममा पनि क्रियाशिल छन् । बिशेष गरी हाँस्यब्यङ्गयमा दख्खल राख्ने उनी अधिकांश राजनीतिक दलका प्रमूख नेताहरु र कलाकारहरुको हुबहु क्यारिकेचर गर्न सक्छन् । त्रिचन्द्र क्याम्पस, घन्टाघरमा बिए तेश्रो बर्षमा अध्ययनरत सिंखडा  २०६४ सालदेखि कलाकारीतामा क्रियाशिल छन् । उनी अहिले माउन्ट फायर थियटर ग्रुपका सक्रिय सदस्य हुन् । नाटक क्षेत्रमा केही गरौँ भनेर सक्रिय रुपमा लागिपरेका सिंखडासँग शम्भु दंगालले गरेको यो कुराकानी :

11051525_803944909653407_2092885396_n

कलाकारीतामा कसरी रुची लाग्यो ? 
म सानै उमेर देखि निकै रमाइलो गर्ने मान्छे थिँए । गाँउघरतिर पनि अरुलाई हँसाइराख्ने स्वभाव थियो । त्यो बेला प्राय टिभीमा म प्राय लोकदोहरी हेर्थेँ ।  बिनोद श्रेष्ठ, शंकर बिसीको नृत्य हेरेर म पनि त्यस्तै मोडेल बन्न सक्छु भन्ने लाग्थ्यो । म पनि त्यसरी नाँच्न सक्छु भन्ने लाग्थ्यो । पछि काठमाडौ आएर नृत्य सहित अभिनयकला सिकेँ । नृत्य भन्दा पनि मलाई अभिनयतिर नै बढी रुचि लाग्यो । अनि यतातिर ढल्किँए ।

शुरुवात कसरी गर्नुभयो ? 
मेरो अभिनय यात्राको शूरुवात नाटक बहुलाकाजीको सपनाबाट भएको हो । ३ बर्ष अघि निर्देशक जेवी रुवालीले मलाई बिद्यार्थीको रुपमा सानो भूमिका दिनुभएको थियो । पछि कृष्ण साह यात्रीले पनि समावेश गराउनुभयो । टेलिफिल्मतर्फ सन्तोष पन्तको हिजो आजका कुरा, हर्के हवल्दार, हुँदै किलो ट्याङ्गो माइक लगायतका टेलिफिल्ममा अभिनय गरेको छु । किलो ट्याङ्गो माइकमा लगभग २० भागमा प्रमूख भूमिकामा अभिनय गरेँ । अहिले चाँही आफ्नै नाट्य समूह माउन्ट फायर थिएटरमा मार्फत नाटक बहुलाकाजीको सपनाको प्रर्दशनका क्रममा छु । आदरणिय निर्देशक दाई सुरज अधिकारीसँगै पोखरामा केही शो गरेर काठमाडौं फर्किएको छु । नाटकमा नयाँ केही गरौ भनेर आजभोली साथीहरुसँग छलफलको क्रममा छौँ ।

तपाईका प्रेरणाका स्रोत को-को हुन् ?
बिशेषगरी म काठमाडौ आएर अभिनय प्रशिक्षण नलिदै मेरो आफ्नै भिनाजु तारा प्रसाद वस्तिले रेडियो नेपालको नाटकमा सहभागी गराउनुभयो । उहाले मलाई यस क्षेत्रमा लाग्न धेरै प्रेरणा दिनुभयो । वहालाई मेरो धेरै धेरै धन्यबाद छ ।
मैले र मेरो जोडी आर्दश घिमिरेले बिनोद श्रेष्ठसँग परिबर्तन नेपालमा प्रशिक्षण लिइरहेका थियौं । खासै केही अवसरहरु केही जुटेको थिएन । सुरज अधिकारी दाजु पनि त्यहाँ बेला बेला आइरहनुहुन्थ्यो । हामी प्रशिक्षण लिने अनि घर जाने मात्रै भइरहेको थियो । उहाले नाटक सिक्नेमात्र हैन यसलाई ब्यावहारिक रुपमा प्रयोग गर्नुपर्छ भन्नुहुन्थ्यो । त्यसपछि म सहित आबद्ध भएर २ बर्ष अगाडि हामीले माउन्ट फायर थियटरको स्थापना गरेका हौँ । म हाम्रो निर्देशक दाजु सुरज अधिकारीबाट पनि निकै प्रभावित भएको छु ।

ad1रंगमञ्चमा काम गर्न कत्तिको सजिलो छ ? संघर्ष कत्तिको गर्नुपर्छ  ?
पहिला चाँही सायद गाह्रो थियो होला । अहिले त रंगमञ्चमा पनि नयाँ प्रबिधिको प्रयोग हुन थालेको छ । पहिलाको हिसावमा अबश्य सजिलो छ तर आर्थिक पाटो अझै कमजोर नै छ । एउटा नाटक दर्शकसम्म पु¥याउन १५ देखि एक महिनासम्म कठिन अभ्यास गर्नुपर्छ । भर्खरै अघि बढेका यूवाहरुलाई आर्थिक पाटोले पनि उत्तिकै गाह्रो बनाउछ । बैकल्पिक आयस्रोत बाटो नहुनु अनि स्थापित भइसकेका कलाकारलाई जति साथ सहयोग नहुँदा समस्या चुनौती सिर्जना भइरहन्छन् ।
अर्को समस्या भनेको नेपालमा सबैतिर नाटक मञ्चन गर्न उपयुत्त रंगमञ्च अथवा हलको राम्रो ब्यवस्था छैन् । अस्ति पोखरा सभागृहमा दुखका साथ नाटक मञ्चन गरियो । साउन्ड सिष्टम, लाईट सबै कुराको अभाव रहेको पोखरा सभागृहको अबस्था निकै नाजुक रहेछ । यस्ता कुराले गर्दा पनि राम्रो तयारी गरेको नाटक दर्शकको अगाडी मञ्चन गर्दा कठिनाईको सामना गर्नुपर्छ ।  जे होस संघर्ष धेरै गर्नुपर्छ ।

नयाँ कलाकार, नयाँ नाट्य संस्थालाई दर्शकले रुचाउन्नन् र ?
नरुचाउने त म भन्दिन तर पनि स्थापित पूराना कलाकार प्रति बढी क्रेज हुँदो रहेछ । हामीले नयाँ टेस्ट दिँदा दर्शकले रुचाइनै रहेका छन् । तर शूरुमा झट्ट बिश्वास गर्न भने कञ्जुस्याँई गर्छन् । नयाँ कलाकार तिर पनि रुचि बढाइदिनुभयो भने नेपाली नाटकले आफ्नो बिकासको दायरा फैलन सहयोग पुग्छ ।
तपाईहरुले बिभिन्न क्षेत्रमा गएर नाटक बहुलाकाजीको सपना मञ्चन गरीरहनु भएको छ । दर्शकको उत्साह सहभागिता कस्तो छ रु
हामी अस्ति पोखरा गयौँ । त्यहाँको सभागृहमा हामीले यो नाटक मञ्चन गरेका थियौँ । यो कलेजको पाठ्यपुस्तकमा पनि भएको नाटक हो । बिद्यार्थी लगायतका अन्य पेशाका दर्शकहरुको उल्लेख्य सहभागिता रह्यो । धेरै बिद्यार्थीहरुमा नाटकप्रति क्रेज छ । त्यहाँ नाटक मञ्चन नहुने त हैन, भइ नै रहन्छ तर दश बाह्र बर्ष पछि यसरी बिद्यार्थीलाई लक्षित गरी नाटक मञ्चन भएको भन्दै दर्शकले खुसी ब्यक्त गरेका थिए । नाटकमा दर्शकको रुचि बढ्दै नै गएको छ ।

11057006_803944932986738_2054581117_n
अहिलेसम्म कति नाटक प्रर्दशन गर्नुभयो ?
अहिलेसम्म हामीले लगभग १५/१६ ओटा नाटक गरीसकेका छौँ । एक महिना अगाडी हामीले सबै राजनीतिक पार्टीका शीर्ष नेताहरुको उपस्थितीमा नाटक लोकतन्त्र मञ्चन गरेका थियौँ । हाम्रो माउन्ट फायर थियटरमा १२ जना कलाकार सक्रिय छौँ । म संयोजकको रुपमा क्रियाशील छु । हामी रंगमञ्च र सडक नाटक दुबै गछौँ । अब लगतै पर्यटन क्षेत्रको विकास गर्ने सम्बन्धी जनचेतनात्मक सडक नाटक गर्दैछौँ । यसअघि हामीले निर्वाचन आयोगको छोड्नै नहुने मौका शीर्षकमा सडक नाटक गरेका थियौँ ।

आगामी योजनाहरु के के बनाउनुभएको छ ?
जीवनभरी नै यो नाटक क्षेत्रमा काम गर्न पाँउ । जिवन नै यै क्षेत्रमा ब्यथित गर्छु म  । राजधानी काठमाडौमा मात्र हैन नेपालका कुना काप्चासम्म नाटकमार्फत चेतना छरौ भन्ने लाग्छ । भावी योजनामा नेपालमा मात्रै नभएर बिदेशमा रहेका नेपाली दाजुभाईलाई पनि नाटक देखाउने रहर छ । हेरौँ भाग्यले कक्तिको साथ दिन्छ । अहिले नै नाटकघर बनाउने योजना त छैन्, आर्थिक समस्याहरु पनि छन् । भबिष्य पछी हामी आफ्नै एउटा नाटकघर चाँही बनाउछौँ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

८ चैत्र २०७१, आईतवार १६:५३ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

स्कुटर चोरेर बिक्री गर्ने चार जना धादिङबाट पक्राउ

धादिङ,२९ कात्तिक । स्कुटर चोरी  गरि बिक्री गर्ने कार्यमा संलग्न रहेका चार जना लाई धादिङ प्रहरीले पक्राउ गरि सार्वजनिक गरेको छ । स्कुटर चोरी गर्ने तथा चोरीका स्कुटर किन्ने कार्यमा संलग्न रहेको अभियोगमा.....

Vacancy Announcement

Published Date:  25 Kartik  2076 Dhading Chamber of Commerce and Industry and Mott MacDonald  has been  implementing a DFID-funded Post-earthquake recovery project (Purnima) in Dhading Districts. The program aims to create long-term positive change in the lives of people in.....

बुद्धिमान तामाङलाई राप्रपाको कार्यवाहक अध्यक्षको जिम्मेवारी

काठमाण्डौं -वरिष्ठ उपाध्यक्ष बुद्धिमान तामाङलाई कार्यवाहक अध्यक्षको जिम्मेवारी दिएर राष्ट्रिय प्रजातन्त्र.....

बूढीगण्डकी आयोजनाले बाँड्यो २७ अर्ब ८० करोड मुआब्जा

धादिङ-बूढीगण्डकी जलविद्युत् आयोजनाले डुबान क्षेत्रमा पर्ने बासिन्दालाई रु २७ अर्ब ८० करोड मुआब्जा वितरण.....

रणबहादुर शाही सहित तीन जना कारागार चलान

धादिङ–विभिन्न अभियोगमा अदालतले सजायँका लागि फैसला गरेपनि फरार रहँदै आएका प्रतिवादी पक्राउ अभियानलाई जिल्ला.....

Categories