आलु किसानले उचित मूल्य पाएनन्

150 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १३ चैत्र २०७१, शुक्रबार ०६:२१

सम्पादक: Dhading News

 

 

potatoes-445x300नुवाकोट, -नुवाकोटमा यसवर्ष आलुको उत्पादन अपेक्षा गरे भन्दा बढी फलेपनि किसानहरुले उचित मूल्य नपाएको गुनासो गरेका छन् । किसानहरु व्यावसायीक रुपमा आलु खेति तर्फ आकर्षित भएसगै नुवाकोटमा यसवर्ष आलु उत्पादनमा २० हजार मेट्रिकटनले वृद्धि भएको छ ।

गहु“ तथा तोरी लगायतका परम्परागत खेति छाडेर किसानहरु व्यावसायीक रुपमा आलु खेति गर्न थालेसगै आलु उत्पादनमा अपेक्षा गरेभन्दा एक तिहाईले बढी उत्पादन भएको कृषि विकास कार्यालय नुवाकोटका कृषि प्रचार अधिकृत नारायणप्रसाद न्यौपानेले जानकारी दिए । गएको वर्ष ४५ हजार मेट्रिक टन आलु उत्पादन भएकोमा प्रारम्भिक अध्ययन अनुसार यसवर्ष बृद्धिहुदै ६५ हजार मेट्रिक टन उत्पादन भएको कृषि कार्यालयको अनुमान छ ।

नुवाकोटमा उत्पादन भएको आलु खरिदको लागि काठमाडौ देखि पोखरा हुदैं नारायणघाट सम्मका व्यापारीहरु खरिदको लागि किसानको खेतसम्म नै पुग्ने गरेका छन् । नुवाकोटको बजारमा अहिले आलुको मूल्य प्रतिकिलो १४ देखि १७ रुपैया“सम्ममा बिक्रि भइरहेको स्थानीय किसान रामदान ढकालले बताए । लगानी अनुसारको मूल्य नपाएको भन्दै किसानहरु भने निराश भएका छन् ।

पछिल्लो तीन वर्ष देखि मूल्य बृद्धि नुहदा“ उत्पादन बढेपनि लगानी नै उठाउन गाह्रो भएको किसानको गुनासो छ । कम खर्चमा छोटो समयमै खेती गर्न सकिने आलुको मूल्य उचित पाए राम्रो आम्दानी गर्न सकिने भन्दै पछिल्लो समय नुवाकोटका किसानहरु आलुखेती तर्फ आकर्षिक हुदै“ गएका छन् । नुवाकोटमा गएको वर्ष ३२ सय हेक्टरमा लगाइएको आलु यस वर्ष ३५ सय हेक्टर भन्दा बढीमा लगाइको छ । नुवाकोटमा आलु उत्पादनको लागि चौघडा, खानीगा“उ, बेलकोट, गणेस्थान, नर्जामण्डप, खरानीटार लगायतको गाविसलाई पकेट क्षेत्रको रुपमा चिनिएको छ कारोवार डेलि डट कमले खबर लेखेको छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१३ चैत्र २०७१, शुक्रबार ०६:२१ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

गल्छीबाट हेटौंडा जोड्ने छोटो सडकको खोजि

केशव अधिकारी  धादिङ- नुवाकोट र रसुवा जिल्लाबाट बागमती प्रदेश राजधानी हेटौंडा जोड्ने छोटो दुरीको सडक निर्माणका लागि प्रारम्भिक सर्वेक्षण गरिएको छ । वैकल्पिक राजमार्गको रुपमा समेत ल्याउन सकिनेगरी पहिचान.....

शुक्रवार देखि धादिङबेसीमा सातौँ धादिङ महोत्सव शुरु

धादिङ, -शुक्रवार देखि धादिङको सदरमुकाम धादिङबेसीमा सातौँ धादिङ महोत्सव शुरु भएको छ । शुक्रवार देखि.....

चाम्बासमा दुर्घटना, नायिका महिमा सिलवालको मृत्यु

धादिङ- बुधबार साँझ धादिङको गजुरी गाउँपालिका वडा नम्बर २ चाम्बास स्थित पृथ्वीराजमार्गमा भएको दुर्घटनामा परि .....

शुक्रवार देखि धादिङबेसीमा सातौं धादिङ महोत्सव

धादिङबेसी- सातौं धादिङ महोत्सव फागुन २ गते शुक्रवार देखि धादिङबेसीमा शुरु हुंदैछ । धादिङ उद्योग वाणिज्य संघको.....

रुबीभ्याली र गंगाजमुना सन २०२२ भित्र सफा गाउँ हुने

धादिङ- धादिङको उत्तरी भेगमा पर्ने रुबीभ्याली गाउँपालिकाले सन २०२१ भित्र र गंगाजमुना गाउँपालिकाले सन् २०२२.....

Categories