आलु किसानले उचित मूल्य पाएनन्

269 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १३ चैत्र २०७१, शुक्रबार ०६:२१

सम्पादक: Dhading News

potatoes-445x300नुवाकोट, -नुवाकोटमा यसवर्ष आलुको उत्पादन अपेक्षा गरे भन्दा बढी फलेपनि किसानहरुले उचित मूल्य नपाएको गुनासो गरेका छन् । किसानहरु व्यावसायीक रुपमा आलु खेति तर्फ आकर्षित भएसगै नुवाकोटमा यसवर्ष आलु उत्पादनमा २० हजार मेट्रिकटनले वृद्धि भएको छ ।

गहु“ तथा तोरी लगायतका परम्परागत खेति छाडेर किसानहरु व्यावसायीक रुपमा आलु खेति गर्न थालेसगै आलु उत्पादनमा अपेक्षा गरेभन्दा एक तिहाईले बढी उत्पादन भएको कृषि विकास कार्यालय नुवाकोटका कृषि प्रचार अधिकृत नारायणप्रसाद न्यौपानेले जानकारी दिए । गएको वर्ष ४५ हजार मेट्रिक टन आलु उत्पादन भएकोमा प्रारम्भिक अध्ययन अनुसार यसवर्ष बृद्धिहुदै ६५ हजार मेट्रिक टन उत्पादन भएको कृषि कार्यालयको अनुमान छ ।

नुवाकोटमा उत्पादन भएको आलु खरिदको लागि काठमाडौ देखि पोखरा हुदैं नारायणघाट सम्मका व्यापारीहरु खरिदको लागि किसानको खेतसम्म नै पुग्ने गरेका छन् । नुवाकोटको बजारमा अहिले आलुको मूल्य प्रतिकिलो १४ देखि १७ रुपैया“सम्ममा बिक्रि भइरहेको स्थानीय किसान रामदान ढकालले बताए । लगानी अनुसारको मूल्य नपाएको भन्दै किसानहरु भने निराश भएका छन् ।

पछिल्लो तीन वर्ष देखि मूल्य बृद्धि नुहदा“ उत्पादन बढेपनि लगानी नै उठाउन गाह्रो भएको किसानको गुनासो छ । कम खर्चमा छोटो समयमै खेती गर्न सकिने आलुको मूल्य उचित पाए राम्रो आम्दानी गर्न सकिने भन्दै पछिल्लो समय नुवाकोटका किसानहरु आलुखेती तर्फ आकर्षिक हुदै“ गएका छन् । नुवाकोटमा गएको वर्ष ३२ सय हेक्टरमा लगाइएको आलु यस वर्ष ३५ सय हेक्टर भन्दा बढीमा लगाइको छ । नुवाकोटमा आलु उत्पादनको लागि चौघडा, खानीगा“उ, बेलकोट, गणेस्थान, नर्जामण्डप, खरानीटार लगायतको गाविसलाई पकेट क्षेत्रको रुपमा चिनिएको छ कारोवार डेलि डट कमले खबर लेखेको छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१३ चैत्र २०७१, शुक्रबार ०६:२१ मा प्रकाशित

धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो । आम नागरिकलाई सूचना, समाचार, विचार, विश्लेषण र विविध विषयमा सुसूचित गर्ने ध्येयका साथ संचालनमा रहेको धादिङ न्यूज डट कम निस्पक्ष सूचना र संचारको संवाहक हो । हामी स्वतन्त्र छौं, हामी कुनै पनि राजनीतिक. सामाजिक तथा अन्य किसिमका पूर्वाग्रहबाट अलग छौं । तपाईंको सूचना र संचारको हकको लागि समाजका विकृति र विसंगतिहरू बिरुद्ध हामी निरन्तर कलम चलाइरहनेछौँ । हामीलाई सूचना जानकारी उपलब्ध गराएर हाम्रो यस अभियानमा तपाईंले पनि साथ् दिन सक्नुहुनेछ ।  धादिङ जिल्लाको सूचना, समाचार, विचार र मनोरञ्जन छिटो छरितो रूपमा विश्वभर पुर्याउनु हाम्रो मुख्य उद्देश्य रहेको छ । ‘धादिङ न्यूज’ यहाँहरू सबैको डिजिटल पत्रिका हो ।व्यवसायको लागि विज्ञापन लगानी हो,धादिङ न्यूज डट कम मा कुनै पनि विज्ञापन वा सन्देश संप्रेषण गर्न  चाहनुहुन्छ भने हामीलाई सम्पर्क गर्न सक्नुहुनेछ ।

 

 

समाचार

सबै

सानाकिसान सहकारी गोगनपानीमा शेयर सदस्यले लगाए ताला

थाक्रे, ७ असोज संस्थामा अनियमितता बढेको भन्दै निष्पक्ष छानविनको माग गरि साना किसान कृषि सहकारी संस्था गोगनपानीका शेयर सदस्यहरुले कार्यालयमा तालावन्दी गरेका छन् ।  सहकारीका केही शेयर सदस्यहरुले संस्थामा.....

सामाजिक सेवा दिवशको अवशरमा खुला वक्तृत्वकला प्रतियोगिता सम्पन्न

  महादेववेंशी, ६ असोज सामाजिक क्षेत्रमा राष्ट्रिय गौरब आजको आवश्यकता, सम्वृद्धि र सुखको लागि सामाजिक.....

धादिङका तीन सहित नेपाल प्रहरीका ४८८ इन्स्पेक्टरको सरुवा

काठमाण्डौं । नेपाल प्रहरीका ४ सय ८८ जना प्रहरी निरीक्षक (इन्सपेक्टर)को सरुवा भएको छ । प्रहरी प्रधान कार्यालयले.....

युवाहरुको सवालका सन्दर्भमा युवा अन्तर संवाद कार्यक्रम सम्पन्न

५ असोज, महादेववेशी, ४१ औं सामाजिक सेवा दिवसको अवसरमा थाक्रे गाउँपालिका, महादेववेशीमा सामाजिक क्षेत्र, राष्ट्रिय.....

मापदण्ड विपरित चलेका पाँच क्रसर उद्योग बन्द

नुवाकोट- नुवाकोट जिल्लामा  मापदण्ड विपरित सञ्चालन भइरहेका क्रसर उद्योगहरु जिल्ला प्रशासन कार्यालयले बन्द.....

Categories