अनसन नै समस्याको समाधान होइन -राजेन्द्र पाण्डे

635 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १५ चैत्र २०७१, आईतवार १९:५९

सम्पादक: Dhading News

rajendra pandeनयाँ मेडिकल कलेजलाई सम्बन्धन नदिन माग गर्दै एकातिर डा. गोविन्द केसी अनसनमा हुनुहुन्छ, अर्कातिर सम्बन्धन नदिए तपाई संसदमै अनसन बस्छु भन्नुहुन्छ, कस्तो लडाईं हो यो ?
पहिलो कुरा त मैले अनसन बस्छु भनेकै छैन । अनसन नै समस्याको समाधान होइन । प्रत्येकले प्रत्येक ठाउँमा अनसन बस्दै जाने र माग राख्दै जाने कुरा उचित होइन । माग राख्न पाइन्छ । समाधानका उपाय पनि हुन्छन् । म त तपाईंहरुलाई नै प्रश्न गर्छु, राज्यले बनाऊ भनेर मनसाय पत्र दियो । त्यो मनसाय पत्र पनि काठमाण्डुमै बनाऊ भनेर दियो ।

त्यही मनसाय पत्रको आधारमा अरबौं रुपैया लगानी गरियो । शिक्षा मन्त्रालय, मेडिकल काउन्सिल, त्रिभुवन विश्वविद्यालय सबैले ‘इन्स्पेक्सन’ गरेर सिध्याएर ओके भइसकेपछि सम्बन्धन दिनु हँुदैन भनेर डा गोविन्द केसी अनसन बस्दैछन । अब केसीजीलाई नै सोध्नुस् किन मनमोहनकै विरुद्धमा उभिनु परेको हो ?

तपाईंले भने अनुसार मनमोहनकै विरुद्ध उहाँ उभिनुको कारण के होला त ?
यही त आश्चर्य छ । यो के हो भने, श्रद्धेय नेता मनामोहनका नाममा हामीले खोलेको यो संस्था सहकारी हो । यो अज्ञानतावश उहाँले यो सबै गरिरहनु भएको जस्तो लाग्छ । यसमा २४ सय मान्छे संलग्न छन् । एक–डेढ लाखका दरले २४ सय मान्छेबाट पैसा संकलन गरेर, बैंकसँग २ अर्व जति ऋण लिएर गरेको काम हो यो ।

यो कुनै दुई–चार जना व्यक्तिले कमाई गर्ने र तिनैले खाने, तिनैले ढलिमली गर्ने विषय होइन । सहकारीको माध्यमबाट हाम्रो देशमा भएको सबैभन्दा ठूलो काम नै यही हो । यस्तो कामको बारेमा नबुझेर पनि विरोध गरेका हुनसक्छन् ।

त्यसो हो भने, बुझाउने काम त तपाईं हरुकै होइन र ?
हामीले भनि रहेका छौं । अरु मेडिकल कलेजले भन्दा झण्डै १० लाखभन्दा पनि कममा हामी पढाउँछौं । गरिब जनताका छोराछोरीका लागि र मध्यम वर्गलाई लक्षित गरेर हामीले शिक्षा दिन्छौं । प्रत्येक वर्ष गरिब नेपालीका पाँच जना छोराछोरीलाई डाक्टर बनाएर कर्णाली अञ्चलका पाँच जिल्लामा सेवा दिन पठाउँछौं । यस्तो ढंगले नेपालमा स्वास्थ र शिक्षाको क्षेत्रमा सेवा दिने कोसिस गरेका छौं । तर, यो कोसिसलाई बक्रदृष्टि राखेर हेर्ने कुरालाई के भन्ने ?

तपाईहरुसँग भौतिक पुर्वाधार भए पनि चिकित्सक छैनन् भनेर आइएमओले प्रतिवेदन बुझाएको रहेछ त ?
गजब कुुरा यही आयो । मेडिकल कलेजको सम्बन्धन नभइकन डाक्टरहरु टनाटन भरिन्छन त ? हामीले सम्बन्धन प्राप्त गरेको चिठी हाम्रो हातमा परेको सात दिनभित्र हामीलाई चाहिने सबै डाक्टर तयार हुन्छन् । पहिले, तयार हुने त पुर्वाधार नै त हो नि । दुई वर्षदेखि सम्बन्धनको पर्खाइमा छांै, सम्बन्धन पाइएको छैन । अनि डाक्टर कहाँ हुन्छन् त ? दुई–दुई वर्षदेखि महिनाको २–२ लाख तलब दिएर प्राध्यापक, डाक्टर हामी राखिरहन सक्छौं ?
स्वास्थजस्तो मानीवय संवेदनशिलतासँग जोडिएको विषयमा राजनीतिकरण चाँहि किन भएको नि ?
कुनै राजनीतिकरण भएको छैन । मनमोहनजीको नाम जोडिदैंमा राजनीतिकरण हुने भए धरानको विपी अध्ययन प्रतिष्ठान के काँग्रेसको भर्तीकेन्द्र हो ? पार्टी कार्यालय हो त्यो ? त्यसो भए, गणेशमानको नाममा, महेन्द्रनारायण निधिको नाममा, गिरिजाप्रसाद कोइरालाका नाममा बनेका सबैलाई हामीले राजनीतिक ढंगले हेरौं त ?

प्रधानमन्त्रीले नै एमालेको दबावको कारण सम्बन्धन खोल्नु परेको बताउनु भएको छ, राजनीतिककरण त देखिइगयो नि ?
त्यो कुरा उहाँसँगै सोध्नुस् । यही राज्यले, नेपाल सरकार शिक्षा मन्त्रालयले मनसाय पत्र दियो । त्यही मनसाय पत्रका आधारमा हामीले बैंकसँग २ अर्बभन्दा बढी ऋण लियौं । सारा पुर्वाधार तयार गर्यौं, झण्डै चार अर्बको ‘प्रोपर्टी’ तयार पारेर फाइनल काम टुंगो लाग्ने बेलामा स्वयं प्रधानमन्त्रीले गत कात्तिकमा उहाँको कार्यलयबाट चिठी लेखेर ‘हाल सम्बन्धन रोक्नु’ भन्नुभयो । देशको प्रधानमन्त्रीले लगानी संरक्षणको जिम्मा बोक्ने हो कि लगानीलाई ध्वस्त बनाउने काम गर्ने हो ? आमजनताले ‘डिपोजिट’ गरेको पैसा ध्वस्त बनाउन पाईन्छ ?

यही कुरा प्रधानमन्त्रीलाई कि नभन्नु भएको त ?
मैले यो कुरा उहाँलाई भनेको छु । मैले यो कुरा भन्दा १ सय ४६ जना सभासद्ले समर्थन जनाउनुभयो । त्यही १ सय ४६ जना सभासद्को हस्ताक्षर राखेको कुरालाई सायद उहाँले एमालेको दबाब भन्नुभएको होला ।

अहिले विभिन्न पार्टीका नेताले डा. केसीको अनसनप्रति ऐक्यबद्धता जनाउने क्रम बढेको छ, उनी गलत नै थिए भने किन यस्तो हुन्थ्यो ?
त्यो त ऐक्यबद्धता जनाउनेहरुको विचारको कुरा हो । त्यसो भए, हामीले खोलेको मेडिकल कलेजको विरुद्धमा हो उहाँहरु ? कि त यो मेडिकल कलेज खोल्नु हुँदैन भन्नुपर्यो । सरकारमा काँग्रेस र हामी सँगै छौं । मेरो पनि भोटले प्रधानमन्त्री बन्नुभएको हो सुशील कोइराला । आज भएका मन्त्रीहरु हाम्रा पनि भोटले बनेका हुन् । प्रधानमन्त्रीले एकपक्षीय भएर फलानोको मेडिकल कलेज खोल्नुहुन्छ, फलानोको चाहिँ हुँदैन भन्न पाइन्छ कि पाइँदैन ? हाम्रो भनाइ यत्ति हो ।

तपाईंहरुका कुरा नसुने यो सरकारै ढल्छ पनि भनिसक्नुभयो प्रधानमन्त्रीले, राजनीतिकरण त भइसक्यो नि ?
पर्यो भने हुन्छ । यत्रो लगानी गरेको चीजलाई बेवास्ता गरेर ‘चल्नै दिनुहुन्न’ भन्ने कुरा गरिन्छ भने हामीले पनि आफ्नो तागत देखाउनु परेन ? यसै वर्ष काठमाण्डु विश्वविद्यालय अन्र्तगत दुईवटा मेडिकल कलेजले सम्बन्धन प्राप्त गरे । काठमाण्डुका दुईवटा मेडिकल कलेजले ५५–५५ सीट थप्न पाए ।

त्यतिबेला गोविन्द केसीलाई अनशन बस्नु परेन । मनमोहन आउन आँट्ने बित्तिकै अनशन बस्नु पर्यो । के छ रहस्य ? मनमोहनप्रति किन यत्रो ईश्र्या ? इष्र्याको राजनीति एउटा तलब खाने डाक्टरले गर्न पाईदैन । उहाँले साँच्चिकै राजनीति गर्न खोजेको हो भने त्यो पद छाडेर बाहिर आउनुपर्छ । त्यहाँ तलब खाने, बिमारी सुत्ने ओछ्यानमा आफू सुत्ने, सारा गाऊँबाट आएका गरिब बिमारीको उपचारमा भाँडभैलो मच्चाउने, अनि म चाहिँ तीन करोड नेपालीको स्वास्थमा ध्यान दिन्छु भन्ने ? उहाँ यसअघि पटक–पटक गरेर ३४दिन अनशन बस्नुभयो, जसका कारण थुप्रै मरे, त्यसको जिम्मा कसले लिने ? त्यो बेला झण्डै ९ करोड अस्पताललाई घाटा भयो, त्यसको जिम्मा कसले लिने ?

कसले लिने त ?
डा गोविन्द केसीले लिनुपर्छ । अस्पतालभित्र अनशन बस्न पाईदैन । बस्ने भए, खुलामञ्चमा आएर बसे भयो नि । बिमारी उपचार गर्ने ठाऊँमा अनशन बसेर पुरै अस्पताल बन्द गराउन पाईन्छ ?

मर्न तयार छु तर माग सम्बोधन नभएसम्म अनशन छाड्दिन भन्नुभएको छ, उहाँ मर्नुभयो भने चाहिँ त्यसको जिम्मा कसले लिने त ?
त्यो उहाँकै कुरा हो । दौडेर आएको मोटरमा गएर म ड्याम्म ठोकिन्छु भने के हुन्छ ? मेरो ज्यान जान्छ । अहिले उहाँलाई अनशन बस्नु भनेर कसले भन्यो ? जसले अनशन बसाएका छन् उनीहरुले नै जिम्मा बोकुन् न । हामीहरुलाई के मतलब ?

कसले बसाएको हो र ?
कसैले बसाएका होलान् । कसैले बसाईरा’छन् ।

प्रस्ट भन्नुस् न, को हुन् ती बसाउने ?
चलिरहेका मेडिकल कलेजहरु र नेपालबाट मेडिकल शिक्षाका लागि विद्यार्थी विदेश पठाउने ब्रोकरहरुले बसाएका हुन् । उहाँ तिनीहरुबाट संचालित हुनुहुन्छ । म दावा गरेर भन्छु, उहाँले होईन भन्ने कुनै ठाऊँ नै छैन । नेपालबाट हरेक वर्ष ५ हजार युवाहरु मेडिकल शिक्षा पढ्न विदेश जान्छन् । दशौं अर्व रुपैया नेपालबाट बाहिर जान्छ । त्यहाँ पढेर आउनेलाई भोली गोविन्द केसीले ‘तँ डाक्टर होइनस्’ भन्न पाउनुहुन्छ ? त्यहाँ पढेको चाहिँ गुणस्तरीय हुने रे, अनि नेपालमा पढेको चाहिँ गुणस्तरको हुनै सक्तैन भन्ने पनि कुरा हुन्छ ? अहिले नयाँ कलेजलाई सम्वन्धन नदिनु भनेको पुरानालाई महँगोमा पढाउ भनेको हो । ४० लाख रसिद काटेर लिन्छन् भने अर्को २५ लाख ब्याकडोरबाट लिन्छन् ।

गोविन्द केसीसँग राज्य नै हल्लाउने तागत त रहेछ नि, हैन ?
गोविन्द केसीसँग तागत होइन, उनलार्ई अगाडि सार्छन् र पर्दाभित्र बसेर अरुले भूमिका खेल्छन् ।

ज्यानकै बाजी राखेर कोही अरु कसैको मोहरा किन बन्छ र ?
कहिलेकाहिँ त्यस्तै हुन्छ । कोही मान्छेलाई प्रशंसा गरिदियो भने कोही प्रशंसा रुचाउने मान्छे पनि हुन्छन् । त्यहि होला । उहाँ त्यहाँ अनशन बस्नु भएको छ, म के भन्छु भने, अन्तरिक्षमा जानेले प्रेसर कुकर, दाल, चामल सबै लिएर गएको हुन्छ र ? तर उनीहरु ६–७ महिनासम्म त्यहाँ अनुसन्धान गरेर बस्छन् । पेटभरि के खाएर बाँचे होलान् ती ? आजकाल धेरै खानेकुरा बोक्नु पर्दैन । थोरै एउटा पेस्ट मुखमा हाल्यो भने पनि बाँचिन्छ । त्यस्तै चीज उहाँले स्लाईनवाट लगाएर बस्नुभएको छ । के को अनशन ? वाहियात कुरा प्रचार गरेर हुन्छ ? त्यो अनशन नै होइन । गोविन्द केसी एकान्तमा बस्नुभएको छ, त्यत्ति हो । म दावा गरेर भन्छु, त्यहाँ उनी खाएर बसेका छन् । स्लाइनबाट शरीरलाई चाहिने तत्व हालेपछि त्यही खएको भएन र ? त्यस्तो अनशन त १३ वर्षसम्म पनि बस्न सकिन्छ ।
उहाँको त बोसो पग्लेरे मात्र काम गरेको छ भन्ने कुरा बाहिर आएको थियो त ?
उहाँको शरिरमा बोसो कति थियो ? यो वाहियात कुरा हो । नेपाली जनतालाई भ्रम छर्ने कुरा हो ।

पुर्वाधार बनाऊँ, गुणस्तर देऊ भन्ने डा.केसीका माग पनि नाजायज त कहाँ छन् र ?
गुणस्तर देऊ भन्ने कुरा सय प्रतिशत नै जायज हो । अनि के नयाँ आउने चाहिँ गुणस्तर दिनै नसक्ने कलेजहरु हुन् त ? जो आउँदै नआई थाहा हुनछ कि यीनले गुणस्तर दिन सक्दैनन् त्यसैले आउँदै नआऊ । आमा को पेटमा जन्मन ठिक्क परेको बच्चालाई ‘तँ योग्य बन्न सक्दैनस्, देशको प्रधानमन्त्री बन्न सक्दैनस्, राम्रो डाक्टर बन्न सक्दैनस्, त्यसैले त्यहि बसिराख्’ भन्न मिल्छ ?

समस्या त देखियो, अब यसको समाधान के त ?
सामाधान त के र ? गोविन्द केसीले मागेका धेरै कुरा राज्यले दिईसक्यो । उहाँले अघिल्लो वर्ष ‘सिनियर मान्छेलाई डिन बनाईयोस्’ भन्नुभयो, बनाईदियो सरकारले । योग्य भनेर होईन सिनियर भनेर बनाइदियो । उहाँले नै एउटा कमिटी बनाउनु पर्यो, चिकित्सा क्षेत्रमा नयाँ राष्ट्रिय नीति चाहियो भन्नुभयो, पुर्वशिक्षा सचिव जयराम गिरीको संयोजकत्वमा कमिटी पनि बन्यो । त्यो कमिटीले सुझाव पनि दियो ।

मैले त्यही सोध्न खोजेको, गोविन्द केसीले जे माग्यो, त्यो राज्यले दिने भनेपछि उहाँ चाहिं को हुनुहुँदोरहेछ ?

एउटा मान्छे जहिले पनि म मरिदिन्छु भनेर घुर्की लगाउँछ र मर्न आट्यो भनेर चिच्याउनेहरुको एउटा जमात तयार हुन्छ । त्यही जमातले राष्ट्रलाई अन्धकारमा लैजाने गर्छ, यत्ति हो । मैले शब्दमा भन्नुपर्दा, गोविन्द केसी बिकास विरोधी मान्छे हो । नेपालको प्रगति नचाहाने मान्छे हो । विदेशी मेडिकल कलेज र नेपालमा अहिले भएका मेडिकल कलेजको एजेन्टको भुमिका निभाउने मान्छे हो । म उनलाई सम्मान गर्थे तर उनका क्रियाकलापले त्यही देखाएको छ ।
-प्रस्तुति/उज्जल पहाडी

-काठमाण्डु टुडे डट कमवाटधादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१५ चैत्र २०७१, आईतवार १९:५९ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

स्कुटर चोरेर बिक्री गर्ने चार जना धादिङबाट पक्राउ

धादिङ,२९ कात्तिक । स्कुटर चोरी  गरि बिक्री गर्ने कार्यमा संलग्न रहेका चार जना लाई धादिङ प्रहरीले पक्राउ गरि सार्वजनिक गरेको छ । स्कुटर चोरी गर्ने तथा चोरीका स्कुटर किन्ने कार्यमा संलग्न रहेको अभियोगमा.....

Vacancy Announcement

Published Date:  25 Kartik  2076 Dhading Chamber of Commerce and Industry and Mott MacDonald  has been  implementing a DFID-funded Post-earthquake recovery project (Purnima) in Dhading Districts. The program aims to create long-term positive change in the lives of people in.....

बुद्धिमान तामाङलाई राप्रपाको कार्यवाहक अध्यक्षको जिम्मेवारी

काठमाण्डौं -वरिष्ठ उपाध्यक्ष बुद्धिमान तामाङलाई कार्यवाहक अध्यक्षको जिम्मेवारी दिएर राष्ट्रिय प्रजातन्त्र.....

बूढीगण्डकी आयोजनाले बाँड्यो २७ अर्ब ८० करोड मुआब्जा

धादिङ-बूढीगण्डकी जलविद्युत् आयोजनाले डुबान क्षेत्रमा पर्ने बासिन्दालाई रु २७ अर्ब ८० करोड मुआब्जा वितरण.....

रणबहादुर शाही सहित तीन जना कारागार चलान

धादिङ–विभिन्न अभियोगमा अदालतले सजायँका लागि फैसला गरेपनि फरार रहँदै आएका प्रतिवादी पक्राउ अभियानलाई जिल्ला.....

Categories