हिंसा न्यूनिकरणका लागि किशोर किशोरीहरुको प्रतिवद्धता

327 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ५ फाल्गुन २०७२, बुधबार १८:०६

सम्पादक: Dhading News

सल्यानटार,sahayaatrai foolkharka copyफागुन ५-किशोर किशोरीहरुलाई यौन तथा प्रजनन अधिकारका बारेमा जानकारी दिने, यौन तथा प्रजनन स्वास्थ्यका बारेमा सचेत बनाउने र शारीरिक, मनोबैज्ञानिक परिवर्तन र आइपर्ने समस्या समाधान गर्न सक्ने क्षमताको विकास गर्ने उद्देश्यले सल्यानटार गाविसमा हिजो देखि शुरु भएको दुई दिने तालिम आज सम्पन्न भएको छ । सल्यानटार गाविस वडा नम्बर ७ माझिगाउँमा भएको कार्यक्रममा सल्याटार गाविस भित्रका दुई वटा माध्यमिक विद्यालय र तिन वटा निम्न माध्यमिक विद्यालयका ३० जना किशोर किशोरीको सहभागिता रहेको थियो । कार्यक्रममा लैगिंक हिंसा, हिंसाको कारण असर र कानुनी व्यवस्था, यौन तथा प्रजनन स्वास्थ्यका बारेमा प्राथमिक स्वास्थ्य चौकी सल्यानटारका रुपा अधिकारी र जीवन जीउने कलाको बारेमा सहयात्री समाज नेपालका कार्यक्रम व्यवस्थापक रमेश अधिकारीले सहजीकरण गर्नुभएको थियो ।
साथै कार्यक्रममा भुकम्प पछि किशोर किशोरीहरुमा आइपरेका समस्याहरुका बारेमा छलफल गरिएको थियो । कार्यक्रमका सहभागीहरुले भुकम्पका कारण नियमित विद्यालय जान नपाएको, घर भत्किएको कारण पढ्न समस्या भएको, धेरै जना एकै ठाउँमा बस्नु परेकोले किशोरीहरुलाई महिनावारी हुँदा बस्न गार्हो भएको बताएका थिए । कार्यक्रममा आज आगामी एक वर्ष भित्रमा गर्ने कार्यक्रमहरुको कार्ययोजना समेत बनाइएको छ । जसमा हिंसा विरुद्धका अभियानहरु सञ्चालन गर्ने, सडक नाटक, गीत,¥याली लगायताका सचेतनाका कार्यक्रम गर्ने योजना बनाइएको छ ।
कार्यक्रममा सहभागी किशोर किशोरीहरु मध्य राम बहादुर कुमाल र सम्झना कटुवालले भुकम्पका कारण अहिले सम्म पनि डर लाग्ने, तर्सिने, नराम्रो सपना देख्ने भइरेकोमा यस्तो कार्यक्रममले आत्मविश्वास बढाएको बताएका थिए । साथै अरु साथीहरुलाई पनि विपद पछि आत्तिन र डराउन नहुने, हिंसाका घटना भएको थाहा पाएमा पनि प्रहरीमा सुचना दिने र हिंसा विरुद्ध आवाज उठाउने कुरामा प्रतिबद्धता व्यक्त गरेका थिए । युएसएडको आर्थिक सहयोग तथा केयर नेपालसंगको साझेदारीमा सहयात्री समाज नेपालद्धारा सञ्चालित हरियो बन कार्यक्रम अन्र्तगत तालिमको आयोजना गरिएको हो ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

५ फाल्गुन २०७२, बुधबार १८:०६ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

मलेखुमा बन्यो माछाको प्रतिमा

केशव अधिकारी (मलेखु)धादिङ – माछा बजारको रुपमा देशमै ख्याति कमाएको मलेखुमा शनिबारदेखि नयाँ पहिचान थपिएको छ । माछाका परिकारहरुका पारखीका लागि थप आकर्षित गर्न मलेखु चोकमा माछाको प्रतिमा निर्माण गरिएको.....

मौवाखोलाबाट साना मोटर गुड्न थाल्यो

धादिङ - बाढीले पुल भत्काएपछि अवरुद्ध हुन पुगेको पृथ्वीराजमार्गको मौवाखोलाको पुल मर्मत गरी चार दिनपछि साना.....

हट्यो लकडाउन

काठमाडौं । कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) को रोकथाम तथा नियन्त्रणका लागि सरकारले साढे तीन महिनादेखि घोषणा गरेको लकडाउन.....

बाढी–पहिरोबाट सतर्क रहन सांसद भूमी त्रिपाठीको आग्रह

धादिङ - अविरल बर्षापछि धादिङ लगायत देशका विभिन्न भागमा बाढी पहिरोको जोखिम बढेको भन्दै विपदपूर्ण घडीमा सुरक्षित.....

बाढीेले मौवाखोलाको पुल बगायो ,राजधानी संगको सम्पर्क टुट्यो

धादिङ,५ साउन - देशका विभिन्न जिल्लाबाट राजधानी प्रवेश गर्ने पृथ्वीराजमार्गको धादिङ र चितवन जिल्लाको सिमानामा.....

Categories