इजरायलबाट फर्केर कुखुरा पालनमा रम्दै सन्तोष

861 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २६ कार्तिक २०७३, शुक्रबार २१:३३

सम्पादक: Dhading News

 

 

 

a8ae5bc3-2356-45d9-ae58-60c30fc7df48शुक्रबार, २६ कात्तिक  -स्वदेशमा काम पाइएन भन्दै बर्षेनी युवाहरु विदेशीने गरे पनि धादिङ मैदीका सन्तोष बस्नेतले भने आफनै गाँउमा कुखुरा फर्म खोलेर राम्रो आए आर्जनको स्रोत बनाएका छन । सन् २०१२ तिर गाँउकै साना किसान कृषि सहकारी संस्थाबाट कृषि सम्बन्धी तालीम लिनलाई इजराइल पुगेका बस्नेत ११ महिनाको प्राविधीक कृषि तालिम पश्चात इजराइलबाट नेपाल फर्कीएका थिए ।

इजराइलको मरुभुमीमा देखेका चमत्कारी कृषि व्यवसायले बस्नेतलाइ नेपालमा गएर केही गर्नेुपर्छ भन्ने जोस र जाँगर पलाएको थियो । बस्नेतले इजराईलबाट फर्के लगतै आधुनिक कुखुराको खोर निर्माण गरी १००० जती अण्डा दिने लेर्यस कुखुरा पाल्न सुरु गरेका थिए । शुरुमा लगानी धेरै गर्नु परे पनि क्रमश कुखुराले अण्डा दिनलाई शुरु गरे पश्चात आम्दानीको स्रोत राम्रो हुँदै जाने बस्नेतले बताए । बजार भाउ राम्रो हुने हो र कुखुरालाई रोग नलाग्ने हो भने कुखुरा पालनबाट मनग्य आम्दानी गर्न सकिने बस्नेतको आफनै अनुभव भएको बताए ।

तर गाँउमा कृषि व्यवसाय गर्दा अप्ठायारो भने बाटो घाटो को हुने रहेछ भनेर तितो यर्थात बताए । बाटो कच्ची हुनाले कुखुराको दाना ढुवानी खर्च पनि बढी लाग्ने र बर्खाको समयमा गाडी नचल्नाले उत्पादन भएका अण्डालाई बजारसम्म लानलाई निकै गाह्रो हुने भनाई उनको छ । वार्षिक ६ लाख भन्दा बढी आम्दानी गर्दे आएका बस्नेतसँग कुखुरा पालन लगायत अरु पनि थुप्रै कृषि सम्बन्धी तालीमहरुको ज्ञान छ उनले निकट भविष्यमा नै गोलभेडा खेती गर्ने उनको योजना रहेको छ । गोलभेँडा खेती गर्नको लागि टनेल बनाउनु पर्ने भएकाले टनेल बनाउने काम सकिएको कुरा गरे ।

मैदी निवासी बस्नेत घरका एक्ला छोरा हुन दुई बैनीका जेठो दाइका रुपमा रहेका बस्नेत घरका जेठो बाठो भएर नै जिम्मेवारी पनि ठूलै लिएर अगाडि बढेको कुरा बताउँछन गाँउमा आफुले विदेशमा सिकेको कुरा अरुलार्इ पनि सिकाउदैँ आएका बस्नेतलाई युवा पुस्ताकै एक उदाहरणीय कृषकको रुपमा मैदीबासीले लिएका छन । श्रम गर्ने सके देशकै माटोमा रोजगारी मिल्ने उनको आफनै अनुभव रहेको छ । सरकाले किसानको पक्षमा चाहीने जति सहयोग नगरेको उनको गुनासो रहेको छ । सरकारी कर्मचारी जतिको तलब बृद्धी हुन्छ तर हामी किसानको लागि भने सरकाले अनुदान समेत दिनलाइ गाह्रो मान्छ ।

अनि हामी किसानको सम्मान कहिले हुने ? उनले प्रश्न गरे सरकारले अनुदान बढाएमा युवाहरुलाई कृषिमा आकर्षित गर्ने सकीने उनले बताए । आफ्नो जीवनकाल भरिनै कृषि पेशालाई निरन्तरता दिन्छु भन्ने बस्नेत विदेश जाने युवाहरुलाई खाडीमा मात्र होइन जोश र जाँगर भए गाँउकै माटोमा सुन फलाउन सकीने कुरा बताउँछन ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२६ कार्तिक २०७३, शुक्रबार २१:३३ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

Two held with illegal drugs in Dhading

Two persons have been arrested in possession of a huge cache of banned pharmaceutical drugs from Gajuri of Dhading district, on Friday, police said. Police intercepted a bus (Na 6 Kha 1760) heading to Lamjung from Kathmandu at Gajuribazaar along Prithvi highway and arrested Hemanta Gurung, 19, of Bandipur Municipality-1 and Sandeep Pariyar, 18, of Bhanu Municipality-1 in Tanahun district. Police recovered a huge cache of illegal drugs–Spasmo and Tramadol– wrapped with clothes hidden inside their bags while carrying out routine security.....

दुई बच्चासहित दम्पत्ति त्रिशूली नदीमा हामफाले

धादिङ- काठमाडौं थानकोट घर भएका बिनय लामिछानेको दम्पत्तिले आफ्ना दुई नाबालक सन्तानसहित बिहिवार साँझ त्रिशूली.....

सल्यानटारमा रंगशाला र गल्छी ६ मा वडा कार्यालय निर्माण गरिने

 धादिङको त्रिपुरासुन्दरी गाउँपालिकामा पर्ने सल्यान्टारको असिन फाँटमा रंगशाला निर्माण गरिने भएको छ ।.....

गाउँ गाउँमा गोरु जुधाएर मनाईयो माघे संक्रान्ति

- धादिङ न्यूज समाचारदाता धादिङ, - माघ १ अर्थात माघे संक्रान्ति बुधबार धादिङ लगायत देशभर विभिन्न कार्यक्रम गरी.....

धादिङमा मनाईयो पाँचौं योग दिवस

धादिङ, १ माघ - धादिङमा पाँचौं राष्ट्रिय योग दिवस मनाइयो । जिल्ला आयु्र्वेद स्वास्थ्य केन्द्रको आयोजनामा जिल्ला.....

Categories