पैसाकै वरिपरि घुमेको चलचित्र ‘जात्रा’

66 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ७ मंसिर २०७३, मंगलवार १६:५५

सम्पादक: Dhading News

33b0f763ebc6e5272c946fa8dca890651478794859काठमाडौं । आम दर्शकको प्रतिक्षाको घडीलाई समाप्त गर्दै भोली (शुक्रबार)देखि प्रदीप भट्टराईको लेखन तथा निर्देशन रहेको चलचित्र जात्र देशभर प्रदर्शन हुँदैछ ।

प्रदर्शन अगावै सर्वाधिक चर्चा बटुलेको चलचित्रले बुधवार राजधानीको रेड कार्पेट प्रिमियर शो सम्पन्न गरेको छ । जयनेपाल हलमा भएको प्रिमियर शो मा किरण केसी, निश्चल बस्नेत लगायत अन्य कलाकार र सञ्चारकर्मीको बाक्लो उपस्थिती रहेको थियो ।

नेपाली रजतपटका प्राय:कलाकार र सिने सञ्चारकर्मीहरु इनास अवार्डका लागि सिक्किम पुगेका बेला प्रिमियरमा फिल्मकै कलाकारको भने सीमित मात्रामा उपस्थित रहेको थियो ।

कथावस्तु:

डार्क कमेडी चलचित्र ‘जात्रा’ मा असनका तीन व्यपारीको कथालाई प्रस्तुत गरिएको छ । चलचित्रमा पैसा भएपनि समाल्न नसकेपछिको समस्यालाई जात्राको रुपमा देखाइएको छ । असनमा व्यवसाय गरेर बसेको व्यपारीलाई मूख्य विषय बस्तु बनाइएको छ ।

विपीन कार्की, (फणिन्द्र) उर्फ फडुको भूमिकामा व्यापारी हुन्छन । एका बिहानै पत्रिका बाँड्न जाने क्रममा उनले आफ्नो पसल अगाडी ठूलो बोरा फेला पार्छन । जुन बैकवाट लुटेर ल्याएको पैसा प्रहरीलाई देखेर त्याहाँ लुकाएका हुन्छन् । पछि फर्किएर पैसा देख्दा फडिन्द्र बेहोस नै हुन्छन् ।

पैसा हराएको खबर सञ्चार माध्यमभरी छरपष्ट हुँदा फणिन्द्रको मनमा अनेक कुरा खेल्ला खेल्दै पैसा लुकाएको हुनसक्ने आशंकामा प्रहरीले टोलभरी छापा मार्छ तर उनि सोझा र इमान्दार देखिने हुनाले उनको पसलमा चेकजाच गर्दा सबै समान भद्रगोल नै देखेर प्रहरीले पैसा भेटदैन ।

न उनलाई त्यहाँका छिमेकीहरुले शंका गदर्थे । त्यसकारण उनलाई त्यो पैसाले बारम्बरा सताई रहयो । पटक पटक ससुरालीको हेपाई र बुढि र छोराको सपना बोकेर हिडेका फडिन्द्र यसमा प्रमुख रुपमा देखिएका छन् । उच्च कुलघरान की श्रीमती उनको इमान्दार र लगनशिलता देखेर उनीसँग जिवन बिताईरहेकी हुन्छीन ।

फडिन्द्र भने पैसा पचाउने की सरकारलाई फिर्ता गर्ने दुविधामा हिड्दा हिड्दै उनलाई साथदिने छिमेकी पसले रविन्द्रसिंह बानियाँ उनको ब्यथापनि उस्तै छ उनि पनि फेन्सी पसलमा धेरै कमाई नहुने, भाडा तिर्न नसकेर घरपेटीको कचकच सहन नसकेर तनावमा नै बसेको हुन्छन । उनलाई साथ दिन पुग्छन्, अर्को व्यापारी रबिन्द्र झा (मुन्ना) ।

सिनेमा हेर्दा सिनेमामा कुनै पक्ष कमजोर भएके जस्तो भने देखिदैन् । सिनेमामा केहि डाईलगहरु भने दोहोरिएका छन् । सिनेमाको कथाबस्तु पैसाकै वरिपरि घुमेको छ । सिनेमामा कलाकारहरुलाई पैसाले दिएको तनावलाई देखाईएको छ ।

सिनेमाको सुरुवातमा त्यति मनोरञ्जन नभएपनि सिनेमा बग्दै जांदा रमाईलो थपिदै जान्छ । सिनेमालाई हरेक दृश्टिकोणमा बुझ्न सकिन्छ । सिनेमाले प्रहरी प्रशासन माथि पनि केहि संदेश दिन खोजेको छ । सिनेमामा प्रहरी पनि पैसाकै पछाडि दौडाईएको छ ।

सिनेमाका दृश्य हेर्दा भन्दा पनि कथाबस्तु लाई हेर्दा बढि रमाईलो दिन्छ । पैसाले मानिसको जिबनमा आउने उतार चढाव, सम्बन्ध, इमान्दारिता र साथलाई रमाईलो ढंगले प्रस्तुत गरिएको छ । सिनेमामा पात्रलाई दुख, कष्ठ परिरहेपनि दर्शकलाई भने भरपुर मनोरञ्जन दिन्छ । सिनेमामा केहि दृश्यलाई लामो समयसम्म देखाईएको छ ।

सिनेमाको ट्रेलर हेर्दा बर्षाको डिभोर्स हुने चर्चा चलेको भएपनि त्यसमा वेग्लै रहस्य लुकेको छ र विषयबस्तु के हुन्छ भन्ने कौलुहलता हुदै जानेछ । सिनेमाले दोश्रो सिक्वेन्स बनाउनु पर्ने गरि कथालाई टुड्ग्याएको हो कि भन्ने भन पर्छ। यसमा भने सिनेमा निर्माताले के गर्छन त्यो, केहि समय प्रतिक्ष्या गर्नै पर्ने हुन्छ।

जात्रामा वर्षा र प्रेक्षासँगै विपीन कार्की, रविन्द्रसिंह बानियाँ, रवीन्द्र झा, प्रकाश घिमिरे, प्रविन खतिवडा, कमलमणि नेपाल, प्रियंका झा, भोलाराज सापकोटा, निलकाजी शाक्य, साजन थापा मगर, सुरेश कार्की, सफर पोखरेल लगायतको अभिनय रहेको छ। रविन्द्रसिंह जात्राको कार्यकारी निर्माता हुन् भने सिंगे लामा र यादव पौडेल निर्माता हुन्।


७ मंसिर २०७३, मंगलवार १६:५५ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

सुरुङमार्ग निमार्णको ५ स्थानमा सम्भाव्यता अध्ययन

सरकारको १४औं योजनामा प्राथामिकतामा परेको विभिन्न स्थानमार्फत शुरुङमार्ग निमार्ण गर्ने प्रक्रियालाई अघि सारेको छ । ५ स्थान छनौट गरि तत्काल निमार्ण प्रक्रिया अघि बढाउन सम्भाव्यता अध्ययान गर्नेगरि.....

यी हुन् देउवा सरकारले नियुक्त गरेका सात प्रदेश प्रमुख

नेकपा एमाले र माओवादी केन्द्रलाई बाहिरै राखेर सरकारले प्रदेश प्रमुख तोकेको छ । सात प्रदेश प्रमुख मध्ये नेपाली.....

अमेरिकाको न्यूयोर्कमा डम्फु साँझ, घन्कियो म्हेन्दोमाया

अमेरिका-२८५४ औँ खि सोनम ल्होसारको अवसरमा तामाङ सोसाइटी अफ अमेरिका तामाङ सोसाइटी अफ अमेरिका ( टिएसए ) द्धारा डम्फु.....

साक्षरताको नाममा नाटक मञ्चन ,पूर्ण साक्षर जिल्ला धादिङमा ल्याप्चे नै ल्याप्चे

धादिङ माघ २,  । चार बर्ष अघि धादिङ जिल्लालाई निकै तामझामका साथ पूर्ण साक्षर जिल्ला घोषणा गरियो । साक्षर जिल्ला.....

बिद्यालयमा सडक सुरक्षा सम्बन्धी जनचेतनामूलक कार्यक्रम

 सुरक्षित र दिगो यात्रा नेपालको आयोजनामा  नुवाकोटको बेल्कोटगढी नगरपालिका-५ , कोल्पुटार स्थित  महादेव मा.वि. मा.....