रासायनिक विषादीको प्रयोग रोक्न सचेतना पदयात्रा

395 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २३ मंसिर २०७३, बिहीबार २०:४६

सम्पादक: धादिङ न्यूज

????????????????????????????????????

धादिङ, २३ मंसिर -रासायनिक विषादीको प्रयोग रोक्न सचेतना फैलाउने उद्देश्यले पदयात्रा गरिएको छ ।पद यात्राको शुभारम्भ धादिङका सहायक प्रमुख जिल्ला अधिकारी  लिलाधर अधिकारी र स्थानीय विकास अधिकारी भगवान अर्यालले संयुक्त रुपमा गरेका थिए ।
दोस्रो विषादी प्रयोग मुक्त सप्ताहको अवसरमा धादिङवेशीदेखि चरौदी, गजुरी देखि धार्के सम्म पदयात्रा गरिएको हो ।पद यात्राका क्रममा वरिष्ठ कृषि विकास अधिकृत केशव देवकोटाले जिल्लामा विषादी प्रयोगको मात्र बढ्नु भन्दा पनि प्रयोग पछि पर्खनु पर्ने समय नपर्खेकोले समस्या देखिएको बताए । रासायनिक विषादी प्रयोगले क्यान्स, वंशाणुगत परिर्वतन, विकृत वच्चा जन्मनु, ट्युमर आउने , दम, अन्धोपना, प्रजनन सम्वन्धी विकृति,कलेजो तथा मृगौला विग्रने जस्ता दिर्घकालिन रोग लाग्ने भएकोले विषादी प्रयोग कम गर्दै लैजानु पर्ने देवकोटाले बताए ।
धादिङका ११ प्रतिशत किसानले आफुहरुलाई खान छुट्टै तरकारी लगाउने गरेको तथ्य यस अघि नै सार्वजानिक भईसकेको छ । देशभर विषादी प्रयोग गर्ने मध्ये ९ प्रतिशत किसानले चुरोट, खैनी, लगायतका खाने चीज विषादी प्रयोग गरिरहेको अवस्थामा खाने गरेको र २५ प्रतिशत किसानहरुले विषलाई औषधी भन्ने गरेको निर्देशक डा.शर्मा बताए । ३३ प्रतिशत किसानहरुलाइृ विषादी प्रयोग पछि फसल लिन पर्खनु पर्ने अवधि थाहा छैन भने ५४ प्रतिशत किसानले व्यवहारमा ल्याउदैनन । विषादी प्रयोग सम्वन्धी सचेतना नहुदाँ प्राविधिकको परामर्श विना किसानहरुले आफुखुशी परिमाण र मात्रामा कडा भन्दा कडा विषादी प्रयोग गर्ने गरेको निर्देशक डा.शर्मा बताए । आव २०७२÷०७३ आयत गरेको ४ सय ५५ मेट्रिकटन विषादी मध्ये धादिङ,नुवाकोट,चितवन, काभे्र र सिन्धुपाल्चोक अत्याधिक मात्रामा प्रयोग भयो । जिल्लाको तथ्यांकलाई हर्ने हो भने झण्डै १० प्रतिशत अर्थात ५७ मध्ये मेट्रिकटन विषादी धादिङमा खपत हुन्छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२३ मंसिर २०७३, बिहीबार २०:४६ मा प्रकाशित

धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो । आम नागरिकलाई सूचना, समाचार, विचार, विश्लेषण र विविध विषयमा सुसूचित गर्ने ध्येयका साथ संचालनमा रहेको धादिङ न्यूज डट कम निस्पक्ष सूचना र संचारको संवाहक हो । हामी स्वतन्त्र छौं, हामी कुनै पनि राजनीतिक. सामाजिक तथा अन्य किसिमका पूर्वाग्रहबाट अलग छौं । तपाईंको सूचना र संचारको हकको लागि समाजका विकृति र विसंगतिहरू बिरुद्ध हामी निरन्तर कलम चलाइरहनेछौँ । हामीलाई सूचना जानकारी उपलब्ध गराएर हाम्रो यस अभियानमा तपाईंले पनि साथ् दिन सक्नुहुनेछ ।  धादिङ जिल्लाको सूचना, समाचार, विचार र मनोरञ्जन छिटो छरितो रूपमा विश्वभर पुर्याउनु हाम्रो मुख्य उद्देश्य रहेको छ । ‘धादिङ न्यूज’ यहाँहरू सबैको डिजिटल पत्रिका हो ।व्यवसायको लागि विज्ञापन लगानी हो,धादिङ न्यूज डट कम मा कुनै पनि विज्ञापन वा सन्देश संप्रेषण गर्न  चाहनुहुन्छ भने हामीलाई सम्पर्क गर्न सक्नुहुनेछ ।

 

 

समाचार

सबै

संरक्षक गुमाएपछि बिचल्ली परे खानीगाउँका ८ बालबालिका

केशव अधिकारी खानीगाउँ (धादिङ) । मलिन अनुहार र मैलो देखिने एकसरो पातलो विद्यालय पोशाकमा हुन्छन् संधैभरी उनीहरू । साथीभाइसँग पनि धेरै बोल्दैनन्, पढाईमा भने ध्यान दिने गर्दछन् । माघको ठण्डीले कक्षा कोठामा.....

अवैध लागुऔषध सहित थाँक्रेकी अमृता र अर्की एक महिला पक्राउ

काठमाडौं- प्रहरीले लागुऔषध कारोबार गर्ने दुई जना महिलालाई काठमाडौंको रविभवनबाट पक्राउ गरेको छ। सोमबार दिउँसो.....

पछिल्लो २४ घण्टामा ३ सय ३ जनामा कोरोना सङ्क्रमण पुष्टि

काठमाडौं,१३ माघ । नेपालमा पछिल्लो २४ घण्टामा कोरोना भाइरसका ३०३ जना नयाँ संक्रमित थप भएका छन् । पीसीआर विधिबाट ४.....

नेकपा फुटेपनि सुकुम्बासीलाई लालपुर्जा वितरण कार्य रोकिंदैन – अध्यक्ष ज्ञवाली

चितवन । भूमी समस्या समाधान आयोगका अध्यक्ष देवी ज्ञवालीले नेकपा फुटेपनि सुकुमबासीलाई लालपुर्जा वितरणको काम.....

शंकास्पद गतिविधिको आशंकामा गल्छीका सुमन चितवनमा पक्राउ

चितवन । धादिङको गल्छी गाउँपालिका वडा नं १ घर भई चितवनको भरतपुर महानगरपालिका वडा नम्बर ११ बस्ने सम्राट भनिने २४.....

Categories