रासायनिक विषादीको प्रयोग रोक्न सचेतना पदयात्रा

310 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २३ मंसिर २०७३, बिहीबार २०:४६

सम्पादक: Dhading News

????????????????????????????????????

धादिङ, २३ मंसिर -रासायनिक विषादीको प्रयोग रोक्न सचेतना फैलाउने उद्देश्यले पदयात्रा गरिएको छ ।पद यात्राको शुभारम्भ धादिङका सहायक प्रमुख जिल्ला अधिकारी  लिलाधर अधिकारी र स्थानीय विकास अधिकारी भगवान अर्यालले संयुक्त रुपमा गरेका थिए ।
दोस्रो विषादी प्रयोग मुक्त सप्ताहको अवसरमा धादिङवेशीदेखि चरौदी, गजुरी देखि धार्के सम्म पदयात्रा गरिएको हो ।पद यात्राका क्रममा वरिष्ठ कृषि विकास अधिकृत केशव देवकोटाले जिल्लामा विषादी प्रयोगको मात्र बढ्नु भन्दा पनि प्रयोग पछि पर्खनु पर्ने समय नपर्खेकोले समस्या देखिएको बताए । रासायनिक विषादी प्रयोगले क्यान्स, वंशाणुगत परिर्वतन, विकृत वच्चा जन्मनु, ट्युमर आउने , दम, अन्धोपना, प्रजनन सम्वन्धी विकृति,कलेजो तथा मृगौला विग्रने जस्ता दिर्घकालिन रोग लाग्ने भएकोले विषादी प्रयोग कम गर्दै लैजानु पर्ने देवकोटाले बताए ।
धादिङका ११ प्रतिशत किसानले आफुहरुलाई खान छुट्टै तरकारी लगाउने गरेको तथ्य यस अघि नै सार्वजानिक भईसकेको छ । देशभर विषादी प्रयोग गर्ने मध्ये ९ प्रतिशत किसानले चुरोट, खैनी, लगायतका खाने चीज विषादी प्रयोग गरिरहेको अवस्थामा खाने गरेको र २५ प्रतिशत किसानहरुले विषलाई औषधी भन्ने गरेको निर्देशक डा.शर्मा बताए । ३३ प्रतिशत किसानहरुलाइृ विषादी प्रयोग पछि फसल लिन पर्खनु पर्ने अवधि थाहा छैन भने ५४ प्रतिशत किसानले व्यवहारमा ल्याउदैनन । विषादी प्रयोग सम्वन्धी सचेतना नहुदाँ प्राविधिकको परामर्श विना किसानहरुले आफुखुशी परिमाण र मात्रामा कडा भन्दा कडा विषादी प्रयोग गर्ने गरेको निर्देशक डा.शर्मा बताए । आव २०७२÷०७३ आयत गरेको ४ सय ५५ मेट्रिकटन विषादी मध्ये धादिङ,नुवाकोट,चितवन, काभे्र र सिन्धुपाल्चोक अत्याधिक मात्रामा प्रयोग भयो । जिल्लाको तथ्यांकलाई हर्ने हो भने झण्डै १० प्रतिशत अर्थात ५७ मध्ये मेट्रिकटन विषादी धादिङमा खपत हुन्छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२३ मंसिर २०७३, बिहीबार २०:४६ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

मलेखुमा बन्यो माछाको प्रतिमा

केशव अधिकारी (मलेखु)धादिङ – माछा बजारको रुपमा देशमै ख्याति कमाएको मलेखुमा शनिबारदेखि नयाँ पहिचान थपिएको छ । माछाका परिकारहरुका पारखीका लागि थप आकर्षित गर्न मलेखु चोकमा माछाको प्रतिमा निर्माण गरिएको.....

मौवाखोलाबाट साना मोटर गुड्न थाल्यो

धादिङ - बाढीले पुल भत्काएपछि अवरुद्ध हुन पुगेको पृथ्वीराजमार्गको मौवाखोलाको पुल मर्मत गरी चार दिनपछि साना.....

हट्यो लकडाउन

काठमाडौं । कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) को रोकथाम तथा नियन्त्रणका लागि सरकारले साढे तीन महिनादेखि घोषणा गरेको लकडाउन.....

बाढी–पहिरोबाट सतर्क रहन सांसद भूमी त्रिपाठीको आग्रह

धादिङ - अविरल बर्षापछि धादिङ लगायत देशका विभिन्न भागमा बाढी पहिरोको जोखिम बढेको भन्दै विपदपूर्ण घडीमा सुरक्षित.....

बाढीेले मौवाखोलाको पुल बगायो ,राजधानी संगको सम्पर्क टुट्यो

धादिङ,५ साउन - देशका विभिन्न जिल्लाबाट राजधानी प्रवेश गर्ने पृथ्वीराजमार्गको धादिङ र चितवन जिल्लाको सिमानामा.....

Categories