वैदेशिक रोजगारमा गएकालाई राहत-ज्यान गुमाउनेका परिवारलाई २७ लाख

183 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १३ माघ २०७३, बिहीबार ०४:२८

सम्पादक: Dhading News

 

 

काठमाडौं, – वैदेशिक रोजगारीमा ज्यान गुमाउने परिवारको लागि दिइने रकम सरकारले वृद्धि गरेको छ ।

म्यादी जीवन बिमामार्फत दिइने रकम र कल्याणकारी कोषमार्फत दिइने रकम सरकारले बढाएको हो । १५ माघदेखि कार्यान्वयन हुने गरी सरकारले ल्याएको नयाँ व्यवस्था अनुसार वैदेशिक रोजगारीमा जाने कामदारले २० लाख रुपैयाँसम्म जीवन बिमा पाउने भएका छन् ।

मंगलबार परराष्ट्र मन्त्री र श्रम तथा रोजगार मन्त्रीलाई साथमा राखेर प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहालले बिमा वृद्धिको घोषणा गरेका हुन् । नेपालबाट वैदेशिक रोजगारीमा जानेको संख्या वृद्धि भएसँगै जोखिमसमेत बढेको अवस्था जीवन बिमालगायतका सुविधा बढाइएको हो’ पत्रकार सम्मेलनमा प्रधानमन्त्रीले भने । कामदारको स्वास्थ्य बिमातर्फ सुरक्षा तथा सुविधालाई विस्तार गरी जीवन बिमा, आयको नोक्सानीलगायत सुविधाहरूका अतिरिक्त मिर्गौला फेल, क्यान्सरजस्ता विभिन्न १५ प्रकारका घातक रोग वापत थप ५ लाख बिमांक बराबरको बिमा हुने व्यवस्था सरकारले गरेको छ ।

यो व्यवस्था पछि कामदारले सम्बन्धित बिमा कम्पनीबाट २० लाखसम्म बिमा रकम पाउन सक्नेछन् । जसअनुसार जीवन बिमावापत १० लाख, बिमितको आयको नोक्सानीवापत २ लाख, किरिया खर्च वापत १ लाख, औषधि उपचार खर्चवापत १ लाखसम्म, शव ल्याउने खर्चवापत १ लाख, घातक रोगवापत ५ लाख रकम प्राप्त हुनेछ । यसअघि १५ लाख रुपैयाँसम्मको जीवन बिमाको व्यवस्था गरिएको थियो ।

नयाँ सुविधा अनुसार ३ महिनाभित्र मानसिक रोगलाईसमेत घातक रोगको सूचीभित्र समावेश गरी क्षतिपूर्ति दिलाउने प्रतिवद्धता प्रधानमन्त्रीले जनाए । यसका लागि गृहकार्य गर्न प्रधानमन्त्रीले बिमा समितिलाई निर्देशन दिएका छन् । त्यस्तै वैदेशिक रोजगार कल्याणकारी कोषमा जम्मा गरेको रकमवापत वैदेशिक रोजगारीमा जाँदा मृत्यु हुनेका परिवारलाई दिइने रकम पनि बढाउने तयारी सरकारले गरेको छ ।

अहिले दिइँदै आएको रकममा थप ४ लाख वृद्धि गरी ७ लाख पु¥याउन लागिएको प्रधानमन्त्रीले बताए । यसका लागि वैदेशिक रोजगार नियमावली २०६४ संशोधनको प्रक्रियामा रहेको प्रधानमन्त्रीले जानकारी दिए । नियमावली संशोधनसँगै रोजगारीको क्रममा जीवन गुमाउने वा दुर्घटनामा परी उपचार गर्न नेपाली कामदारलाई दिइने आर्थिक सहायतामा ७ लाख पुग्दा वैदेशिक रोजगारीमा जानेका परिवारले वैदेशिक रोजगारीको क्रममा मृत्यु भएमा २७ लाख रुपैयाँ पाउने भएका छन् ।

त्यस्तै घातक रोग लागेको तर मृत्यु नभएको, शारीरिकरूपले मृत्युसरह मानिने अवस्था प्रमाणित भएमा किरिया खर्च र शव ल्याउने खर्चबाहेक बिमाबाट १३ लाखसम्म, वैदेशिक रोजगार प्रवद्र्धन बोर्डबाट ३ लाख र घातक रोगवापत ५ लाख गरी कूल १८ लाखसम्म दिने व्यवस्थासमेत सरकारले गरेको छ । भारत जानेले पनि उपयोग गर्न पाउने सरकारले कामको खोजीमा भारत जाने नेपाली कामदारलाई पनि म्यादी जीवन बिमा गराउने भएको छ । जस अनुसार तेस्रो मुलुकमा जाने कामदार सरह भारत जाने कामदारलाई पनि घातक रोगवापत ५ लाख रुपैयाँ उपलब्ध गराउनेछ ।

आगामी १ फागुनदेखि कार्यान्वयनमा ल्याउन लागिएको यो कार्यक्रमको लागि भारत जाने नेपाली कामदारलेसमेत वैदेशिक रोजगारीको अनुमति लिनुपर्ने व्यवस्था सरकारले गर्न लागेको छ । सरकारले गरेको व्यवस्था अनुसार भारत जाने नागरिकलाई १४ लाख राहत क्षतिपूर्तिको व्यवस्था हुनेछ । जसअनुसार घातक रोगवापत ५ लाख, जीवन बिमावापत ७ लाख ५० हजार र बोर्डबाट अधिकतम १ लाख ५० हजार रुपैयाँ प्रदान हुने छ । भारत काम गर्न जाने नागरिकले सम्बन्धित जिल्ला प्रशाशन कार्यालय वा सीमा जिल्लाको जिल्ला प्रशासन कार्यालयबाट काम गर्न जाने अनुमति पत्र अनिवार्य रूपमा बनाउनु पर्नेछ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१३ माघ २०७३, बिहीबार ०४:२८ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

गल्छीबाट हेटौंडा जोड्ने छोटो सडकको खोजि

केशव अधिकारी  धादिङ- नुवाकोट र रसुवा जिल्लाबाट बागमती प्रदेश राजधानी हेटौंडा जोड्ने छोटो दुरीको सडक निर्माणका लागि प्रारम्भिक सर्वेक्षण गरिएको छ । वैकल्पिक राजमार्गको रुपमा समेत ल्याउन सकिनेगरी पहिचान.....

शुक्रवार देखि धादिङबेसीमा सातौँ धादिङ महोत्सव शुरु

धादिङ, -शुक्रवार देखि धादिङको सदरमुकाम धादिङबेसीमा सातौँ धादिङ महोत्सव शुरु भएको छ । शुक्रवार देखि.....

चाम्बासमा दुर्घटना, नायिका महिमा सिलवालको मृत्यु

धादिङ- बुधबार साँझ धादिङको गजुरी गाउँपालिका वडा नम्बर २ चाम्बास स्थित पृथ्वीराजमार्गमा भएको दुर्घटनामा परि .....

शुक्रवार देखि धादिङबेसीमा सातौं धादिङ महोत्सव

धादिङबेसी- सातौं धादिङ महोत्सव फागुन २ गते शुक्रवार देखि धादिङबेसीमा शुरु हुंदैछ । धादिङ उद्योग वाणिज्य संघको.....

रुबीभ्याली र गंगाजमुना सन २०२२ भित्र सफा गाउँ हुने

धादिङ- धादिङको उत्तरी भेगमा पर्ने रुबीभ्याली गाउँपालिकाले सन २०२१ भित्र र गंगाजमुना गाउँपालिकाले सन् २०२२.....

Categories