त्रिशूली नदी संरक्षणको माग गर्दै धादिङका प्रजिअलाई स्मरणपत्र

289 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २ चैत्र २०७३, बुधबार १८:०३

सम्पादक: Dhading News

????????????????????????????????????

धादिङ, २ चैत्र ः चौतर्फी अतिक्रमण र प्रदुषणको चपेटामा पर्दै गएको त्रिशूली नदीको संरक्षण तथा बचाउको माग गर्दै त्रिशूली बचाउ साझा सञ्जालले धादिङका प्रमुख जिल्ला अधिकारी उमेश कुमार ढकाललाई स्मरण पत्र बुझाएको छ । यस अघि पटकपटक त्रिशुली नदी दोहोन राक्न माग गर्दै प्रजिअ समक्ष ज्ञापन पत्र बुझाउँदै आएको सञ्जालले विगतका ज्ञापनहरुको स्मरण गर्न भन्दै प्रजिअ ढकालाई बुधवार स्मरण पत्र बुझाएको हो ।
नदी आसपासमा अवैध उत्खनन् बढ्दै गएको, नदी तथा बाताबरण विनाशमा संलग्न सवै खानी बन्द गर्नु पर्ने, सरोकारवालाहरुसहितको टोलीले निरन्तर अनुगमन गर्नु पर्ने, नदी किनारमा फोहोरमैला विर्सजनको अन्त्य गर्नु पर्ने, त्रिशूली नदीलाई पर्यटकीय तथा धार्मिक सम्पदा नदीका रुपमा घोषण गरिनु पर्ने माग स्मरण पत्रमा उल्लेख गरिएको छ ।
यसैगरी अवैध र हेवी मेशिनको रोकी आईईई तथा ईआईए गरी मानवीय श्रम मार्फत नदीजन्य श्रोत संकलन गरिनु पर्ने, नदीवगरमा गरिएको वंगुरपालनलाई उचित व्यवस्थापन गर्नु पर्ने, नदीवगर आसपासका सार्वजनिक जग्गा अतिक्रमण रोक्नु पर्ने, मलेखु क्षेत्रलाई इको पार्कका रुपमा विकास गरी भुगर्भ विज्ञान अध्ययन स्थल बनाइनु पर्ने माग गर्दै सञ्जालका संयोजक उत्तम कंडेलको नेत्तृत्वमा गएको टोलीले प्रमुख जिल्ला अधिकारीलाई स्मरण पत्र बुझाएको हो ।
नदी खोलामा हेवी मेशिनको प्रयोग रोक्नु पर्ने, नदी तथा नदीजन्य पदार्थमा स्थानीय जनताको अधिकारको सम्मान र सुरक्षित गरिनु पर्ने, दल र प्रशासनको मिलेमतोमा हुने नदीजन्य भ्रष्टचार अन्त्य गरिनु पर्ने, पर्यावरणीय, जनता र अभियन्ताको सुरक्षा गरिनु पर्ने, नदी धमिलो बनाउनेलाई कारवाही गरिनु पर्ने र निर्वाचन घोषणा भईसकेकाले जनप्रतिनिधिहरुको अधिकार हनन् हुने गरी नदीजन्य पदार्थ उत्खनन्, प्रशोधन लगायतका विषयमा निर्णय नगरियोस लगायतका माग रहेकोछन् ।
ज्ञापन पत्र बुझ्दै प्रजिअ ढकालले स्थानीय स्रोतसाधन स्थानीय जनताको हो, स्थानीय स्वायत्त शासन ऐन र नियमावली अनुसार तत्कालिन जिल्ला विकास समितिले निकासी गर्ने हो । वर्तमान अवस्थामा जिल्ला समन्वय समितिले नै सोही काम गर्ने भएकाले स्थानीय विकास अधिकारीसंग समन्वय गरेर नियमन गर्ने बताए ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२ चैत्र २०७३, बुधबार १८:०३ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

मलेखुमा बन्यो माछाको प्रतिमा

केशव अधिकारी (मलेखु)धादिङ – माछा बजारको रुपमा देशमै ख्याति कमाएको मलेखुमा शनिबारदेखि नयाँ पहिचान थपिएको छ । माछाका परिकारहरुका पारखीका लागि थप आकर्षित गर्न मलेखु चोकमा माछाको प्रतिमा निर्माण गरिएको.....

मौवाखोलाबाट साना मोटर गुड्न थाल्यो

धादिङ - बाढीले पुल भत्काएपछि अवरुद्ध हुन पुगेको पृथ्वीराजमार्गको मौवाखोलाको पुल मर्मत गरी चार दिनपछि साना.....

हट्यो लकडाउन

काठमाडौं । कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) को रोकथाम तथा नियन्त्रणका लागि सरकारले साढे तीन महिनादेखि घोषणा गरेको लकडाउन.....

बाढी–पहिरोबाट सतर्क रहन सांसद भूमी त्रिपाठीको आग्रह

धादिङ - अविरल बर्षापछि धादिङ लगायत देशका विभिन्न भागमा बाढी पहिरोको जोखिम बढेको भन्दै विपदपूर्ण घडीमा सुरक्षित.....

बाढीेले मौवाखोलाको पुल बगायो ,राजधानी संगको सम्पर्क टुट्यो

धादिङ,५ साउन - देशका विभिन्न जिल्लाबाट राजधानी प्रवेश गर्ने पृथ्वीराजमार्गको धादिङ र चितवन जिल्लाको सिमानामा.....

Categories