मनसुन अझै कमजोर, ठूलो वर्षा नहुने

133 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ६ असार २०७४, मंगलवार ०६:५३

सम्पादक: Dhading News

100_5621काठमाडौं : मनसुन भित्रिएको साता बिते पनि पूर्वीभागमा मात्र सक्रिय हुँदा वर्षा हुन सकेको छैन । झन् मनसुन कमजोर रूपमा बदली भइरहेकाले वर्षा हुन साता बढी समय लाग्ने मौसमविद्ले बताएका छन् । उपत्यकामा सातादेखि मौसमी प्रणाली नियमित भएको छैन ।

सोमबारदेखि पूर्वी र मध्यक्षेत्रमा मनसुनमा क्रमिक सुधार हुन थालेकाले कमजोर वर्षा सुरु हुने जलवायु तथा मौसम पूर्वानुमान महाशाखा एयरपोर्ट शाखाका मौसमविद् शान्ति कँडेलले बताउनुभयो । वर्षा हुन नसकेपछि सातादेखि आइतबारसम्म क्रमिक रूपमा तापक्रम वृद्धि भइरहेको थियो । आइतबार मात्र काठमाडौंको अधिकतम तापक्रम ३१ दशमलव ८ डिग्री सेल्सियस थियो भने सोमबार २९ दशमलव ८ डिग्री सेल्सियस रह्यो । सोमबार सबैभन्दा धेरै तापक्रम भैरहवामा ३८ डिग्री सेल्सियस मापन भएको थियो ।

सोमबार रातिदेखि पूर्वी र मध्यभागमा सामान्य वर्षा सुरु भए पनि पश्चिमी क्षेत्रमा वर्षाको सम्भावना नभएको कँडेलले जानकारी दिनुभयो । पूर्वीक्षेत्रबाट भित्रिएको मनसुन अझै पश्चिमी क्षेत्रसम्म फैलिन सकेको छैन । आइतबारको तुलनामा सोमबार तापक्रममा समेत गिरावट आएको अन्नपूर्ण पोष्ट दैनिकमा खबर छ ।

मंगलबारदेखि क्रमिक रूपमा मनसुन सक्रिय हुँदै जाने भएकाले देशभर सामान्य वर्षा हुने महाशाखाको पूर्वानुमान छ । मौसम बदली सुरु भएकाले पश्चिमी क्षेत्रमा फैलिँदै गएकाले ठूलो वर्षा हुन केही दिन लाग्न सक्ने महाशाखाले जनायो । पूर्वीमनसुनी वायुको तुलनामा पश्चिमी मनसुन सक्रिय हुँदा देशभर मनसुन फैलन नसकेको हो । वर्षा नहुँदा अधिकांश किसानले रोपाइँ गर्न सकेका छैनन् ।

महाशाखाले क्षेत्रगत रूपमा दैनिक तीन घन्टा फरकमा १६ स्थानबाट र चार सय बढी स्थानबाट मासिक रूपमा मौसमी अवस्था संकलन गरी रिपोर्ट दिँदै आएको छ । देशभर मनसुन सक्रिय हुन अझै केही दिन लाग्ने महाशाखाको पूर्वानुमान छ । यो वर्ष केही समयअघि नै मनसुन भित्रिने प्रक्षेपण गरेको भए पनि केही समय ढिलो मनसुन भित्रिएको हो । गत वर्ष असार १ गते मनसुन भित्रिएको थियो यस वर्ष तीन दिनअघि नै मनसुन भित्रने अनुमान थियो । पूर्वी नेपालबाट भित्रिएको मनसुनी वायु सुदूरपश्चिमसम्म पुग्नलाई अझै एक साता लाग्नसक्ने मौसमविद् कँडेलले बताउनुभयो । वर्षाको प्रणाली सक्रिय नहुँदा उपत्यकामा समेत सुक्खा र गर्मी बढेको हो ।

नेपालमा जुनदेखि सेप्टेम्बरसम्मको अवधिलाई मनसुनी अवधि मानिन्छ । यो मनसुनी अवधिमा ८० प्रतिशत वर्षा हुने गर्छ । प्रिमनसुनमै राम्रो वर्षा भएकाले त्यसैको प्रभावले मनसुनी अवधिमा वर्षा नियमित हुन नसकेको महाशाखाको बुझाइ छ । प्रिमनसुनमा भएको वर्षाले गहुँ, तरकारी, चैते धानजस्ता बालीलाई पर्याप्त पानी पुग्दा किसान लाभान्वित भएका थिए ।


६ असार २०७४, मंगलवार ०६:५३ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

अवैध बालुवा खानी वन्द गर्न धादिङका प्रजिअको निर्देशन

 धादिङ–अवैधानिक रुपमा सञ्चालन भइरहेका बालुवा धुने उद्योग फिरफिरे यन्त्रलाई दिइँदै आएको विद्युत्त तुरुन्त काट्न स्थानीय प्रशासनले विद्युत्त प्राधिकरणलाई निर्देशन दिएको छ । घरायसी प्रयोजन भनेर.....

सुरुङमार्ग निमार्णको ५ स्थानमा सम्भाव्यता अध्ययन

सरकारको १४औं योजनामा प्राथामिकतामा परेको विभिन्न स्थानमार्फत शुरुङमार्ग निमार्ण गर्ने प्रक्रियालाई अघि.....

यी हुन् देउवा सरकारले नियुक्त गरेका सात प्रदेश प्रमुख

नेकपा एमाले र माओवादी केन्द्रलाई बाहिरै राखेर सरकारले प्रदेश प्रमुख तोकेको छ । सात प्रदेश प्रमुख मध्ये नेपाली.....

अमेरिकाको न्यूयोर्कमा डम्फु साँझ, घन्कियो म्हेन्दोमाया

अमेरिका-२८५४ औँ खि सोनम ल्होसारको अवसरमा तामाङ सोसाइटी अफ अमेरिका तामाङ सोसाइटी अफ अमेरिका ( टिएसए ) द्धारा डम्फु.....

साक्षरताको नाममा नाटक मञ्चन ,पूर्ण साक्षर जिल्ला धादिङमा ल्याप्चे नै ल्याप्चे

धादिङ माघ २,  । चार बर्ष अघि धादिङ जिल्लालाई निकै तामझामका साथ पूर्ण साक्षर जिल्ला घोषणा गरियो । साक्षर जिल्ला.....