महिला मानवअधिकार संस्थालाई त्रिपुरासुन्दरी गाउँपालिकाको स्पष्टीकरण

2035 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १५ असार २०७४, बिहीबार ०९:५४

सम्पादक: Dhading News

tripurasundari gaupalika. DAWHRD ispastikaran sodheko letterधादिङ,१५ असार : गाउँपालिका स्तरीय शाखा गठन गरेको भन्दै महिला मानवअधिकार रक्षकहरुको जिल्ला संजाललाई धादिङको त्रिपुरासुन्दरी गाउँपालिकाले स्पष्टीकरण सोधेको छ ।
नेपालको संविधान २०७२ मा मौलिक हक अन्तरगत संघ संगठन खोल्न पाउने हक र स्वतन्त्रताको हक अनुसार संस्था खोल्ने र त्यसमा आवद्ध हुन पाईने व्यवस्था रहेको छ । संविधानमा रहेको हकको खिल्ली उडाउँदै स्थानीय त्रिपुरासुन्दरी गाउँपालिकाले महिला मानवअधिकार रक्षक संजाललाई अनुमति नलिइ आफ्नो गाउँपालिकामा संस्थाको शाखा पुनरगठन गरेको आरोपमा स्पष्टीकरण सोधेको हो । महिलाहरुको मानवअधिकार,घरेलु हिंसामा परेका महिलाहरुको हक हित,श्रीमानले दोश्रो विवाह गरेपछि समस्यमा परेका महिला,घर परिवारवाट हेला र घर निकालमा परेका पिडित महिलाहरुको  पक्षमा वकालत गर्दै आएको महिला मानवअधिकार रक्षकहरुको जिल्ला सञ्जालले त्रिपुरासुन्दरी गाउँपालिकमा पनि यिनै बिषयमा काम गर्दा केही व्यक्तिलाई असहज भई स्पष्टिकरणका लागि दवाव परेको अधिकारकर्मीहरुको बुझाई छ ।
गाउँपालिकाको सल्यानटारमा गत जेठ २० गते गाउँपालिकास्तरीय संजाल गठन गर्न कार्यक्रम आयोजना गरिएकोले गाउँपालिकाको स्वीकृति नलिइ कार्यक्रम गरिएको भन्दै कार्यकारी अधिकृत शैलेन्द्र ढकालले लिखित स्पष्टीकरण सोध्नु भएको छ । गाउँसभाको पहिलो बैठकले महिलामानवअधिकार संजाललाई किन कारबाही नगर्ने ? भन्दै ७ दिनभित्र स्पष्टीकरण पेश गर्न पत्र लेखिएको छ । जेठ ३ गते लेखिएको पत्र हुलाकबाट पठाइएको पत्र असार १३ गते प्राप्त भएको महिला मानवअधिकार रक्षक संजालका जिल्ला अध्यक्ष गायत्री खतिवडाले बताउनुभयो ।
गाउँपालिकाको कार्यक्रम आयोजना गर्दा सो गाउँपालिका उपाध्यक्ष देबी पाण्डे कार्यक्रममा उपस्थित हुनुभएको र शुभकामना दिनुभएको थियो । स्वीकृति नलिएको विषयलाई लिएर आफ्नो पार्टीका कार्यकर्ता संजालमा नपरेपछि नेकपा माओवादी केन्द्र र नेपाली काग्रेसले आफ्नो पार्टीले भने अनुसार सँस्था गठन नगरेकोले स्पष्टीकरण सोधिएकोले स्पष्टिकरण राजनीतिक पुर्वाग्रहबाट प्रेरित रहेको अध्यक्ष खतिवडाको भनाइ छ ।
त्रिपुरासुन्दरी गाउँपालिका वडा न.ं १ का वडा अध्यक्ष देवराज धरेलले सोही वडाका वडा सदस्य राममायाँ पन्तलाई महिला मानवअधिकार रक्षक संजालको कार्यक्रममा गएको भन्दै वडा सदस्य पद त्याग गर्न धम्की दिएकोले आफू असुरक्षित भएको बताउनुभएको छ ।
गाउँपालिकामा परियोजना संचालन गर्दा अनमति लिनु पर्ने भएपनि संगठन खोल्न कसैको अनमति लिनु नपर्ने र संगठन खोल्न अनुमति माग गर्नेहरु नै कारबाहीको भागिदार हुनु पर्ने महिलाअधिकारकर्मीहरुको भनाइ छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१५ असार २०७४, बिहीबार ०९:५४ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

‘प्रत्येक पालिकमा एउटा आयुर्वेद औषधालय हुनुपर्छ’

धादिङका प्रत्येक स्थानीय तहमा कम्तिमा एउटा आयुर्वेद औषधालय स्थापना गर्न सरोकारवालाहरुले सुझाव दिएका छन् । जिल्ला आयुर्वेद स्वास्थ्य केन्द्र धादिङले विहीवार धादिङबेसीमा आयोजना गरेको जनप्रतिनिधि तथा.....

पहिरोले पाइप बगाएपछि छुम्राङ गाउँमा खानेपानी संकट

रुबीभ्याली (धादिङ ) -  पहिरोले खानेपानीको पाइप बगाएपछि धादिङको रुबीभ्याली गाउँपालिका ५ छुम्राङ गाउँमा पानीको.....

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको पक्षमा धादिङबेसीमा प्रदर्शन

धादिङबेसी–प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको पक्षमा बुधबार सदरमुकाम धादिङबेसीमा प्रदर्शन भएको छ । प्रधानमन्त्री.....

ग्लोवल आईएमई बैकबाट गल्छी गाउँपालिकालाई सहयोग

धादिङ, २३ असार ः ग्लोबल आइएमई बैंक गल्छी शाखाले कोरोना भाईरस विरुद्धको अभियानमा गल्छी गाउँपालिकालाई सहयोग गरेको.....

कोरोना भाइरसबाट विदेशमा रहेका १४३ जना नेपालीको मृत्यु

धादिङ ।संसारभर महामारीको रुपमा फैलिरहेको कोरोना भाइरसको सङ्क्रमणबाट विदेशमा रहेका १४३ जना नेपालीको मृत्यु.....

Categories