यस्तो छ धादिङमा नयाँ निर्वाचन क्षेत्रको प्रस्तावित खाका

5408 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ३ भाद्र २०७४, शनिबार २०:४५

सम्पादक: Dhading News

20768175_1965383927079041_3566308144934753919_nधादिङ-संसदीय निर्वाचनका लागि तीनवटा निर्वाचन क्षेत्र रहेको धादिङ जिल्लामा अव केन्द्रिय ( संघीय ) प्रतिनिधि सभाका लागि  निर्वाचन क्षेत्र २ वटा  मात्रै रहने भएको छ । यसै गरी प्रदेश सभाका लागि भने ४ क्षेत्रको प्रस्ताव गरिएको छ ।
नेपालको संविधान २०७२ अनुसार केन्द्रिय प्रतिनिधि सभाका लागि  एउटा निर्वाचन क्षेत्रमा १ लाख ६० हजार जनसंख्या हुनु पर्दछ । जस अनुसार धादिङ जिल्लाको ३ वटा निर्वाचन क्षेत्रलाई २ वटामा  कायम गर्दा अवको निर्वाचन क्षेत्र कस्तो वन्ला भन्ने सबैको चासोको बिषय वनेको छ ।
धादिङ जिल्ला निर्वाचन क्षेत्र नम्बर १ बाट निर्वाचित सांसद धनवहादुर घलेका अनुसार संघीय कानून अनुसारको संघीय निर्वाचन क्षेत्र अर्थात केन्द्रिय प्रतिनिधि सभाका लागि प्रस्तावित १ नम्बर क्षेत्रमा साविकको लापा,रि, गुम्दी,फुलखर्क, मुलपानी, बसेरी, बुढाथुम,सल्यानकोट,आगिञ्चोक,त्रिपुरेश्वर, सल्यानटार,ज्यामरुङ, चैनपुर, खरी,ढोला, मैदी,मुरलीभञ्ज्याङ,नलाङ,सलाङ,कुम्पुर,जोगिमारा, धुषा, वेनिघाट,गजुरी, महादेवस्थान, पिडा र किराञ्चोक गरी २७ गाविस लाई समेटिने प्रस्ताव गरिएको छ । यस क्षेत्रमा १ लाख ६९ हजार १ सय ४२ जनसंख्या रहने छ ।
यसै गरी प्रस्ताव गरिएको  २ नम्बर क्षेत्रमा जिल्लाको १३ स्थानीय तह  मध्ये रुवीभ्याली गाउँपालिकामा रहेको साविकको सेर्तुङ,तिप्लिङ गाविसका साथै झार्लाङ,दार्खा, सत्यदेवी, मार्पाक,सेमजोङ,कटुन्जे, धुंवाकोट,साङकोष,नीलकण्ठ, खाल्टे,सुनौलावजार, कल्लेरी,बैरेनी,गोगनपानी,भुमेस्थान,केवलपुर, थांक्रे, तसर्पु, जिवनपुर,  नौविसे, छत्रेदेउराली गाविसलाई समेटेर एउटा निर्वाचन क्षेत्रको प्रस्ताव गरिएको छ । यस क्षेत्रमा पुराना २३ गाविस समेटिने छ भने कुल जनसंख्या १ लाख ६७ हजार २ सय ७९ रहने छ ।
20799436_1964519890498778_7005519585143264730_nप्रदेश सभाका लागि भने धादिङ जिल्लालाई ४ वटा निर्वाचन क्षेत्रमा विभाजन गरिने प्रस्ताव गरिएको छ । प्रदेश सभाका लागि प्रस्तावित गरिएको निर्वाचन क्षेत्रमा ८० हजार जनसंख्या हुनुपर्ने संविधानमा व्यवस्था भएकाले १ नम्बर  क्षेत्रमा रुवीभ्याली,खनियावास,नेत्रावती,त्रिपुरासुन्दरी र गंगाजमुना गाउँपालिकालाई समेटिने भएको छ । यस क्षेत्रको जनसंख्या ७९ हजार ९ सय २५ रहेको छ ।
प्रदेश सभाको २ नम्बर क्षेत्रमा जिल्लाको नीलकण्ठ नगरपालिका र ज्वालामुखी गाउँपालिकालाई प्रस्ताव गरिएको छ यस क्षेत्रको जनसंख्या ८२ हजार ४ सय ८१ रहेको छ । त्यसै गरी ३ नम्बर क्षेत्रको रुपमा सिद्धलेक,वेनिघाट रोराङ र गजुरी गाउँपालिकालाई प्रस्ताव गरिएको छ जस्को जनसंख्या ८२ हजार २ सय ८८ रहेको छ । चार नम्बर क्षेत्रको रुपमा गल्छी र थांक्रे गाउँपालिकाको साथै धुनिवेसी नगरपालिकालाई प्रस्ताव गरिएको छ । यस क्षेत्रको जनसंख्या ९१ हजार ७ सय २७ रहेको छ । सांसद घलेले प्रस्ताव गर्नु भएको यो खाकालाई अन्तिम रुप दिन जिल्लाका मुख्यदलहरु समेत सहमत देखिएका छन ।


३ भाद्र २०७४, शनिबार २०:४५ मा प्रकाशित

Dhading Galaudi mahotsav 2073

समाचार

सबै

गल्छी गाउँपालिकामा शुभकामना आदान प्रदान कार्यक्रम

गल्छी गाउँपालिकाको आयोजनामा  शुभकामना आदान प्रदान कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ । शुक्रवार गल्छी गाउँपालिकाको वडा नम्बर ८ छाङ्गेश्वर मन्दिर परिसरमा विजयादशमी, शुभदिपावली तथा छठ पर्व २०७४ को पावन अवसरमा.....

रकमको जोहो गर्नुहोला पाँच अर्ब ७१ करोडको हकप्रद सेयर आउँदैछ

काठमाडौँ / धितोपत्र बोर्डले विभिन्न १२ वटा कम्पनीलाई रु पाँच अर्ब ७१ करोड ८५ लाख ४२ हजार बराबरको हकप्रद शेयर.....

नेपाल टेलिकमको दशैं अफर सार्वजनिक

नेपाल टेलिकमले नेपालीहरुको महान चाड बडादशैंको अवशर पारेर नयाँ अफरहरु सार्वजनिक गरेको छ । टेलिकमले बुधबार.....

नागढुंगाबाट २८ मरेका खसीबोका बरामद

काठमाडौं, असोज ५ -महानगरीय प्रहरी प्रभाग नागढुंगाले २८ वटा मरेका खसीबोका बरामद गरेको छ । प्रभागबाट.....

धादिङमा तीन जनालाई डेँगुको संक्रमण

धादिङ । धादिङमा डेँगु रोगका तीन जना बिरामी भेटिएका छन् । हालै जिल्ला अस्पताल धादिङमा उपचारका लागि आएका.....

netrawati 3x2 = 20pcs

dashai-shub-kamana