धादिङ र नुवाकोटमा अवैध ढंगले ढुंगा बालुवा उत्खनन

1983 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १६ भाद्र २०७४, शुक्रबार २०:४०

सम्पादक: Dhading News

नदीमा-स्काभेटरधादिङ । नदी तथा खोलाबाट अवैध ढंगले ढुंगा र बालुवा उत्खनन गर्न नहुने सरकारीे ऐन कानुनको खिल्ली उडाउँदै धादिङका नदीहरुबाट अवैध रुपमा बालुवा गिट्टी उत्खनन भइरहेको छ ।
जिल्लामा राज्य निकायकै मिलोमतोमा अवैधरुपमा ग्राभेल तथा ढुंगाखानी सञ्चालन गरेर प्राकृतिक स्रोत साधनको धमाधम दोहन भैरहेको  छ । सरकारले वर्षाको समयमा खोलाजन्य वस्तु निकासीमा रोक लगाए पनि ढुंगा, गिट्टी, बालुवा उत्खनन तथा निकासी अझै रोकिएको छैन ।

 अवैध रुपमा हुने गरेको उत्खनन रोक्न स्थानीय प्रशासनले नियमित अनुगमन र छड्के जाँच गर्दै आए पनि अवैध ढंगबाट उत्खनन हुने गरेको जनगुनासो छ ।
धादिङको मलेखु, गलौँदी, घाटबँेसी, बेल्खु, चिरौँदी, जिन्सेटार, महादेवबेँसी, आग्राखोला लगायतका स्थानबाट अवैधरुपमा स्काभेटर प्रयोग गरेर ठूला ट्रिपरबाट बालुवा, गिट्टी तथा ग्राभेल उत्खनन हुँदै आएको स्थानीय बताउँछन् । नदीको मूल प्रवाहमै स्काभेटर प्रयोग गरी ठूल्ठूला ट्रिपरबाट ग्राभेल, बालुवा तथा गिट्टी झिकिरहे पनि स्थानीय प्रशासनले कारबाही प्रक्रिया अगाडि नबढाएको त्रिशूली बचाउ अभियानकर्मीहरु बताउँछन् ।

1-24071-1-Trishuli-baluwa_harihar--2--26072017085353-1000x0धादिङमा मात्रै होइन छिमेकी जिल्ला नुवाकोटमा पनि अबैध ढंगबाट नदी उत्खनन भईरहेको स्थानीयको भनाई छ । सरकारले निषेध गरेको समयमा पनि नदीजन्य वस्तुको उत्खनन रोकिएको छैन । असारदेखि भदौसम्म नदीबाट ढुंगा, गिट्टी बालुवा झिक्न रोकिएको छ ।

त्रिशूलीको बुनिबेसी, काशीटार, रातोमाटे, कोल्पुटार, तादीखोलाको कोसगाढे, सालबिसाउना र ढिकुरेमा उत्खनन भइरहेको स्थानीय बताउँछन् । त्यसैगरी शेरादरबार, सिन्दुरेखोला दोभान, गंगटे, बेलकोट धन्सार, तादी पुल छेउ, पिपलटार, लिखुको छहरे, सामरी र सलाखुलगायतका स्थानमा स्क्याभेटर लगाएरै ढुंगा, गिट्टी र बालुवा झिक्ने गरिएको छ । सरोकारवाला निकायले उत्खनन रोकिएको भन्ने गरे पनि क्रसर व्यवसायीहरूले राति निकाल्ने गरेको रातोमाटेका एक स्थानीयले बताए ।

अवैध उत्खनन रोक्न जनप्रतिनिधि, स्थानीय प्रशासन, प्रहरी र जिल्ला समन्वय समितिले एकअर्कालाई दोष दिएर आफ्नो दायित्वबाट पन्छिने गरेका छन् । जिससका स्थानीय विकास अधिकारी केसरबहादुर पण्डितले आफूले रोक्न सबै हथकण्डा अपनाए पनि प्रहरीबिना केही गर्न सक्ने स्थिति नभएको बताए ।

तस्बिर : इकान्तिपुर डटकमबाटधादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१६ भाद्र २०७४, शुक्रबार २०:४० मा प्रकाशित

धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो । आम नागरिकलाई सूचना, समाचार, विचार, विश्लेषण र विविध विषयमा सुसूचित गर्ने ध्येयका साथ संचालनमा रहेको धादिङ न्यूज डट कम निस्पक्ष सूचना र संचारको संवाहक हो । हामी स्वतन्त्र छौं, हामी कुनै पनि राजनीतिक. सामाजिक तथा अन्य किसिमका पूर्वाग्रहबाट अलग छौं । तपाईंको सूचना र संचारको हकको लागि समाजका विकृति र विसंगतिहरू बिरुद्ध हामी निरन्तर कलम चलाइरहनेछौँ । हामीलाई सूचना जानकारी उपलब्ध गराएर हाम्रो यस अभियानमा तपाईंले पनि साथ् दिन सक्नुहुनेछ ।  धादिङ जिल्लाको सूचना, समाचार, विचार र मनोरञ्जन छिटो छरितो रूपमा विश्वभर पुर्याउनु हाम्रो मुख्य उद्देश्य रहेको छ । ‘धादिङ न्यूज’ यहाँहरू सबैको डिजिटल पत्रिका हो ।व्यवसायको लागि विज्ञापन लगानी हो,धादिङ न्यूज डट कम मा कुनै पनि विज्ञापन वा सन्देश संप्रेषण गर्न  चाहनुहुन्छ भने हामीलाई सम्पर्क गर्न सक्नुहुनेछ ।

 

 

समाचार

सबै

धादिङका पाँच स्थानीय तहमा अस्पताल शिलान्यास

धादिङ, १५ मंसिर । धादिङको पाँच वटा स्थानीय तहमा एकैदिन ५ वटा अस्पतालको शिलान्यास भएको छ । गुणस्तरीय आधारभूत स्वास्थ्य सेवामा नागरिकको पहुँच सुनिश्चित गर्ने उद्देश्यका साथ  धादिङ जिल्लाका पाँच वटा स्थानीय.....

गोलभेँडाको दोब्बर मूल्य पाउँदा गौँथलेका किसान दङ्ग

नारायण ढुङ्गाना / (रासस) धादिङ : गत वर्ष उत्पादन कम र भाउ न्यून हुँदा धादिङ जिल्लाको सिद्धलेख गाउँपालिका वडा.....

नाबालिका बलात्कारको अभियोगमा त्रिपुरासुन्दरीका प्रकाश पक्राउ

पोखरा - नाबालिका बलात्कार गरेको अभियोगमा एक युवक पक्राउ परेका छन् । पक्राउ पर्नेमा धादिङ त्रिपुरासुन्दरी.....

बूढीगण्डकीआयोजनाको कारण मध्यपहाडी लोकमार्ग निर्माणमा अलमल

- केशव अधिकारी कटुन्जे -धादिङ । प्रस्तावित १२ सय मेगावाटको बूढीगण्डकी जलविद्युत् आयोजनाको मोडालिटी नटुंगिएका.....

नीलकण्ठ बहुमुखी क्याम्पसको दोश्रो क्याम्पस सभा सम्पन्न

धादिङ, १३ मंसिर - निलकण्ठ बहुमुखी क्याम्पस धादिङबेशीको दोश्रो क्याम्पस सभा मंसिर १३ गते शनिबार धादिङबेसीमा.....

Categories

Above Footer Ad