धादिङमा डेंगुको सक्रमण बढ्दै-लामखुट्टेको बासस्थान नष्ट गर्ने काम सुरु 

134 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २१ आश्विन २०७४, शनिबार १२:५९

सम्पादक: Dhading News

dingu-720x510धादिङ,२१ असोज – जिल्ला अस्पताल धादिङले डेंगु नियन्त्रणका लागी सदरमुकाम आसपासमा भएका पुराना टायर संकलन र लामखुट्टेले बासस्थान बनाउने स्थानहरु नष्ट गर्ने काम सुरु गरेको छ ।
यसै क्रममा अस्पतालले सयौं पुराना टायरहरु संकलन गरी त्यसलाई उचित ब्यवस्थापन गन सुरु गरेको छ भने धादिङका स्थानीयहरुलाई सो रोग सम्वन्धि सचेतना दिन सुरु गरेको छ ।
जिल्लामा डेंगु रोगले महामारीको रुप नै लिए पछी जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालय धादिङ र सदरमुकाममा रहेको नीलकण् नगरपालिकाले सो कामको सुरुवात गरेको हो । टायरमा जमेको पानी, प्लाष्टिकका बोतलमा जमेको पानी र गमलाहरुमा जमेको सफा पानी एडिस जातको लमखुट्टेको सन्तान जन्माउने उपयुक्त स्थान भएकोले त्यस्ता स्थानहरुहरुलाई तत्काल नष्ट गर्नु पर्ने सुझाव चिकित्सकहरुले दिएका छन ।
यस वर्ष धादिङमा गर्मी अत्याधिक भई रहेकोले पनी लामखुट्टेको बृद्धि भईरहेको स्वास्थ्यकर्मीहरुको भनाई छ ।
विषेश गरी सदरमुकाम धादिङबेसीको बीचबजार र जिल्ला अस्पताल क्षेत्रमा डेंगु गराउने लामखुट्टे अत्याधिक भेटिएको र त्यस क्षेत्रमा विरामीको संख्यापनी धेरै भएका कारण सो क्षेत्रलाई विषेस निगरानीमा राखी स्वास्थ्यकर्मीको सहयोगमा स्थानीयहरुले सरसफाई गर्न थालेको रेडक्रसकर्मी नारायणकुमार श्रेष्ठले वताउनु भयो । चिकित्सकहरुका अनुसार यस क्षेत्रमा ९० प्रतिशत घरहरुका पानी जमेका स्थानहरुमा डेंगु गराउने लामखुट्टेका लार्भाहरु फेला परेको थियो ।
यसै गरी त्यस्ता पानी जमेका स्थानहरुलाई तत्काल सरसफई गरी फोहर जम्मा हुन नदिन समेत जिल्लास्वास्थ्य कार्यालय धादिङले धादिङका स्थानीयहरुलाई आग्रह समेत गरेको छ । यसको बेलैमा नियन्त्रण नगर्ने हो भने थप संक्रमण फैलिने भन्दै सर्वसाधरण त्रसित हुन पुगेका छन ।
जिल्ला अस्पतालमा अहिलेसम्म ३१ जना डेंगु संक्रमीत विरामीहरुको पहिचान गरी थप उपचारका लागी काठमाण्डौ पठाईएको बताईएको छ । यसै गरी जिल्ला अस्पताल धादिङमा डेंगुको प्रारम्भीक परिक्षणका पर्याप्त किट नभएका कारण पनी समस्या आएको स्वास्थ्यकर्मीहरुले बताएका छन् ।


२१ आश्विन २०७४, शनिबार १२:५९ मा प्रकाशित

Dhading Galaudi mahotsav 2073

समाचार

सबै

निर्वाचनका लागि मतदान केन्द्रमा कम्तीमा नौ जना कर्मचारी

काठमाडौं-निर्वाचन आयोगले एक मतदान केन्द्रमा कम्तीमा नौ जना कर्मचारी खटाउने तयारी गरेको छ । आयोगले मतदाता संख्याका आधारमा मतदान केन्द्रमा खटाउने कर्मचारीको सूची तय गरेको छ । २ सय ५० मतदाता भएको मतदान.....

प्रकाश दाहालको पार्थिव शरीरलार्इ अन्तिम बिदाई (हेर्नुहोस् फोटोफिचर)

काठमाडौँ, मंसिर ३ । आकस्मिक हृदयघातका कारण निधन भएका माओवादी केन्द्रका केन्द्रीय सदस्य तथा अध्यक्ष पुष्पकमल.....

एमाले नेता भुमि त्रिपाठीलाई लक्षित गरि एम्बुस बिस्फोट

एमाले नेता भुमि त्रिपाठीलाई लक्षित गरि एम्बुस बिस्फोट धादिङ । धादिङ क्षेत्र नं १ बाट उम्मेद्वारी दिएका भुमि.....

धादिङमा २ लाख ३३ हजार मतदाताले मतदान गर्न पाउने

 धादिङ । मंसिर १० गते हुन गईरहेको  प्रतिनिधि सभा र प्रदेश सभा निर्वाचनमा धादिङ जिल्लाका २ लाख ३३ हजार  मतदाताले.....

डा. महतलाई लक्षित गरि एम्बुस विस्फोट

क्षेत्र १ प्रदेश ख का उम्मेदवार रमेशकुमार महतको फेसबुकबाट साभार फोटो । नुवाकोट क्षेत्र नं. १ का उम्मेदवार.....

netrawati 3x2 = 20pcs

dashai-shub-kamana