मतदाताको घरदैलोमा मतदाता शिक्षा कार्यकर्ता

36 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २५ कार्तिक २०७४, शनिबार १८:३१

सम्पादक: Dhading News

vote-nirbachan-aayog-300x173काठमाडौँ ।  निर्वाचन आयोगले आगामी मंसिर १० र २१ गते हुने प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभाको निर्वाचनका लागि  प्रत्येक मतदाताको घरदैलोमा पुग्ने गरी मतदाता शिक्षा कार्यकर्ता खटाएको छ ।

प्रत्येक मतदान केन्द्रमा कम्तीमा एकजना जनशक्ति रहनेगरी २० हजारको संख्यामा मतदाता शिक्षा कार्यकर्ता खटाइएको निर्वाचन आयोगका सहसचिव नवराज ढकालले जानकारी दिए ।

एकजना मतदाता शिक्षा कार्यकर्ताले २०० घर परिवार अर्थात् एउटा मतदान केन्द्रमा मतदान गर्न आउने बढीमा एक हजार ६४ जना मतदातालाई सही तरिकाले मतसंकेत गर्न सिकाउने छन् ।

मतदातालाई सहीरुपमा मतसंकेत गर्न सिकाउनुका साथै मतदानको महत्व र मतदान गर्ने तरिकाबारे ज्ञान दिने तथा मतदान गर्न प्रेरित गर्नेछन् । मतदाता शिक्षा कार्यकर्ताले मतदातालाई खासगरी मत बदर नहुने गरी मतदान गर्न सिकाउने छन् ।

निर्वाचन आयोगले मतदाता शिक्षा प्रभावकारी तुल्याउन नसकेको भनी आलोचना खेपिरहेको सन्दर्भमा  मतदाता शिक्षा कार्यकर्ताले त्यसलाई सम्बोधन गर्नेछन् । सदर मत प्रतिशत बढाउन तथा बदर मत प्रतिशत घटाउन योगदान पु¥याउने उद्देश्यले गर्न लागिएको मतदाता शिक्षालाई थप प्रभावकारी तुल्याउन यही कात्तिक २८ गतेदेखि नमूना मतदान, अन्तक्र्रिया र सडक नाटक सञ्चालन हुने प्रवक्ता ढकालले जानकारी दिए ।

प्रत्यक्ष निर्वाचन प्रणालीतर्फ प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभाको निर्वाचनका लागि बेग्लाबेग्लै पानाको मतपत्रको व्यवस्था गरिएको छ भने समानुपातिकतर्फ प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभाको निर्वाचनका लागि एउटै पानामा माथिल्लो र तल्लो भागमा चुनाव चिह्न रहेको मतपत्र बनाइएको छ ।

मतदान केन्द्रमा प्रवेश गरेपछि मतदातालाई पहिले प्रतिनिधिसभाको प्रत्यक्षतर्फको मतपत्र दिइने, त्यसपछि प्रदेशसभाका लागि पाएको मतपत्रमा मत संकेत गरेर मतपेटिकामा मत खसालेपछि मतदातालाई समानुपातिकतर्फको मतपत्र दिइने व्यवस्था मिलाएको निर्वाचन आयोगले जनाएको छ ।

आगामी प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभा सदस्य निर्वाचनका लागि एक करोड ५४ लाख २७ हजार ९३५ मतदाता कायम भएका छन् । उक्त निर्वाचनबाट प्रतिनिधिसभामा प्रत्यक्षतर्फ १६५ र समानुपातिकतर्फ ११० तथा प्रदेशसभामा प्रत्यक्षतर्फ ३३० र समानुपातिकतर्फ २२० जना सदस्य निर्वाचित हुनेछन् ।


२५ कार्तिक २०७४, शनिबार १८:३१ मा प्रकाशित

Dhading Galaudi mahotsav 2073

समाचार

सबै

छिमेकी झगडामा एक घाइते, पार्टीहरुबीच आरोप प्रत्यारोप

धादिङ   ८ मंसिर  -छिमेकी छिमेकी विच भएको झगडालाई धादिङको धुवाकोटमा राजनीतिकरण भएपछि पार्टीहरुबीच आरोप प्रत्यारोप सुरु भएको छ । नीलकण्ठ नगरपालिका वडा न.ं १४ धुवाकोटको टारमा शुक्रबार विहान छिमेकीहरुबीच.....

निर्वाचन विथोल्न धादिङमा श्रृङखलाबद्ध रुपमा बम आतंक

धादिङ - निर्वाचन विथोल्ने नियतले धादिङमा एक साता यता श्रृङखलाबद्ध रुपमा वम आतंक मच्चाईएको छ । शुक्रवार  विहान.....

नेपाल बन्द हल्ला मात्रै: विप्लव

मंसिर ८ गते नेत्रविक्रम चन्द विप्लव नेतृत्वको नेकपाले गर्ने भनेको नेपाल बन्द हल्ला मात्रै भएको जनाएको छ.....

धादिङमा प्रतिनिधिसभालाई समेत छायामा पार्दै प्रदेशका ‘हेभीवेट’ उम्मेदवार

  काठमाडौं : देशैभरमा प्रदेशसभा निर्वाचन प्रतिनिधिसभा निर्वाचनको छायामा परेको महसुस भइरहेका बेला धादिङमा भने.....

पृथ्वीराजमार्गमा भेटिएको बम निष्क्रिय

धादिङ, ५ मंसिर  :धादिङको निर्वाचन क्षेत्र नमबर १ मा पर्ने गजुरी गाउँपालिका वडा नं २ बिहानीपम्प नजिकै.....

netrawati 3x2 = 20pcs

dashai-shub-kamana