धादिङको श्रोत परिचालन सहित देशभरीका १४ बचत सहकारीलाई ‘प्रोबेसन ब्राण्ड’

191 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ८ पुष २०७४, शनिबार ०९:४८

सम्पादक: Dhading News

25508010_1235069609970573_3975983627547095842_nधादिङ- राम्रा प्रमाणित भएका बचत तथा ऋण सहकारी संस्थाले पाउने राष्ट्रियस्तरको गुणस्तर चिन्ह ‘प्रोबेसन ब्राण्ड’ धादिङको श्रोत परिचालन बचत तथा ऋण सहकारी सहित देशभरिका  १४ वटा सहकारीले पाएका छन् । नेपाल बचत तथा ऋण केन्द्रीय सहकारी संघ (नेफ्स्कून)ले देशभरका १४ वटा बचत तथा ऋण सहकारी संस्थाहरुलाई प्रोबेसन ब्राण्ड दिने निर्णय गरेको हो ।
नेफ्स्कून सञ्चालक शान्ति अधिकारीका अनुसार दीपज्योति साकोस, ग्रामिण साकोस, प्रभात दिदीबहिनी साकोस,चित्रवन साकोस र भरतपुर साकोस  गरी पाँचवटा  बचत तथा ऋण सहकारी चितवन जिल्लाका मात्रै छन । यसै गरी कोलिया साकोस र  देवदह साकोस रुपन्देही,परोपकार साकोस, नवलपुर,सिर्जना साकोस, बर्दिया,ग्रामीण साकोस, नवलपरासी,महिला शक्ति साकोस, काठमाडौं,ग्रामिण साकोस, सल्यान र  श्रोतपरिचालन साकोस धादिङले पूर्ण तथा व्यवसायिक साकोस विकास कार्यक्रम (प्रोवेशन) ब्राण्ड पाएका हुन ।

Color Pages.cdr

नेफ्स्कूनले सहकारी संस्थाहरुको विश्वशनीयता बढाउन पूर्ण तथा व्यवसायिक बचत तथा ऋण सहकारी संस्था (साकोस) विकास कार्यक्रम (प्रोबेसन) सुरू गरेको थियो । नेफ्स्कूनमा आवद्ध साकोसहरुले निश्चित प्रक्रिया र सूचक पूरा गरेपछि प्रोबेसन पाउने गर्छन् । पाँच वर्षदेखि सुरू भएको प्रोबेसनमा ब्राण्ड पाउनेहरु बल्ल १४ पुगेका छन् ।
नेपालमा बचत तथा ऋण सहकारीहरु १३ हजार रहे पनि अहिलेसम्म विश्वशनीय सहकारीको मापदण्ड र सूचांक पूरा गरेर प्रोवेसन ब्राण्ड पाउने सहकारी निकै थोरै भएका छन् । ८७ वटा सहकारीहरु ब्राण्ड लिने प्रक्रियामा रहेका छन् ।
सरकारी निकाय सहकारी विभाग र केन्द्रीय बचत तथा ऋण सहकारी संस्था लिमिटेड (नेफ्स्कून) ले संयुक्तरुपमा प्रोबेसन ब्राण्ड दिने गर्दछन् । नेफ्स्कूनमा आवद्ध बचत तथा ऋण सहकारी संस्थालाई मात्रै प्रोबेसन दिने गरिएको छ । विभिन्न खालका ५५ सूचक तथा मापदण्ड पूरा गरेका सहकारीहरुले मात्रै सो चिन्ह पाउँछन् ।
नेफ्स्कून सदस्य तथा कार्यक्रम विभागका प्रमुख सञ्जय तिमिल्सिनाका अनुसार ‘सहकारी विभाग र नेफ्स्कूनले संयुक्तरुपमा विसं २०६९ सालबाट बचत तथा ऋण सहकारीहरुलाई गुणस्तरको राष्ट्रिय चिन्ह प्रोबेसन दिन थालेको हो’ । ५५ वटा सूचकमध्ये १५ वटा आर्थिक क्षेत्रसँग सम्बन्धित छन् । बाँकी ४० वटा  सूचक सहकारी भित्रको सुशासन र व्यवस्थापनसँग छन् ।
‘यी सूचकहरुलाई आधार मानेर १०० पूर्णाङ्क निर्धारण गरिएको हुन्छ । ६० अंकभन्दा माथि ल्याउने सहकारीले प्रोबेसन चिन्ह पाउँछ’ तिमिल्सिनाले जानकारी दिए । प्रोबेसनका अलवा एसियाली ऋण महासंघले ‘एक्सेस’ नामको अन्तराष्ट्रिय गुणस्तरीय चिन्ह पनि दिने गरेको छ ।
नेपालको संविधानले सहकारी, निजी र राष्ट्रिय गरेर तीन खम्बे अर्थ नीति अंगिकार गरेको छ । त्यसका साथै संयुक्त राष्ट्र संघले दिगो विकासका १७ बुँदे लक्ष्य घोषणा गरेको छ । तीमध्ये पाँच बुँदा सहकारीसँग सम्बन्धित छन् ।

श्रेष्ठलाई सहकारी बैंक राष्ट्रिय पत्रकारिता पुरस्कार

काठमाडौं । यसै बिच धादिङ न्युज डट कमका पुर्व सम्पादक , सहकारी पत्रकार काजी श्रेष्ठ सहकारी बैंक राष्ट्रिय पत्रकारिता पुरस्कारबाट पुरस्कृत भएका छन् ।

kajee2राष्ट्रिय सहकारी बैंकको १४ औं वार्षिक साधारणसभाबाट ११ हजार १ सय ११ रुपैंया सहित प्रशंसा पत्रबाट उपराष्ट्रपति नन्दहबादुर पुनले श्रेष्ठलाई  सम्मान गरेका हुन् ।
सहकारी क्षेत्रको समाचार संकलन र सम्प्रेषणमा उल्लेखनीय योगदान गरी विकास, प्रवद्र्धन र सामाजिक रुपान्तरणमा पु¥याएको योगदानको उच्च मूल्यांक गर्दै पुरष्कृत गरेको हो ।

श्रेष्ठ विगत ६ वर्षदेखि सहकारी पत्रकारितामा कृयाशिल छन् । धादिङको नेत्रावती साप्ताहिकबाट पत्रकारिता शुरु गरेका श्रेष्ठले धादिङ न्यूज डट कमको सम्पादकको  जिम्मेवारी समेत निर्वाह गरेका थिए । पछिल्लो समय  सहकारी खबर डट कम मार्फत सहकारी पत्रकारितामा सक्रिय रहँदै आएका श्रेष्ठ अन्नपूर्ण पोष्ट् राष्ट्रिय दैनिकका उपसम्पादक पनि हुन् । एक वर्षदेखि उनी अन्नपूर्णमा कार्यरत छन् ।


८ पुष २०७४, शनिबार ०९:४८ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

अवैध बालुवा खानी वन्द गर्न धादिङका प्रजिअको निर्देशन

 धादिङ–अवैधानिक रुपमा सञ्चालन भइरहेका बालुवा धुने उद्योग फिरफिरे यन्त्रलाई दिइँदै आएको विद्युत्त तुरुन्त काट्न स्थानीय प्रशासनले विद्युत्त प्राधिकरणलाई निर्देशन दिएको छ । घरायसी प्रयोजन भनेर.....

सुरुङमार्ग निमार्णको ५ स्थानमा सम्भाव्यता अध्ययन

सरकारको १४औं योजनामा प्राथामिकतामा परेको विभिन्न स्थानमार्फत शुरुङमार्ग निमार्ण गर्ने प्रक्रियालाई अघि.....

यी हुन् देउवा सरकारले नियुक्त गरेका सात प्रदेश प्रमुख

नेकपा एमाले र माओवादी केन्द्रलाई बाहिरै राखेर सरकारले प्रदेश प्रमुख तोकेको छ । सात प्रदेश प्रमुख मध्ये नेपाली.....

अमेरिकाको न्यूयोर्कमा डम्फु साँझ, घन्कियो म्हेन्दोमाया

अमेरिका-२८५४ औँ खि सोनम ल्होसारको अवसरमा तामाङ सोसाइटी अफ अमेरिका तामाङ सोसाइटी अफ अमेरिका ( टिएसए ) द्धारा डम्फु.....

साक्षरताको नाममा नाटक मञ्चन ,पूर्ण साक्षर जिल्ला धादिङमा ल्याप्चे नै ल्याप्चे

धादिङ माघ २,  । चार बर्ष अघि धादिङ जिल्लालाई निकै तामझामका साथ पूर्ण साक्षर जिल्ला घोषणा गरियो । साक्षर जिल्ला.....