काठमाडौं–नौंबिसे सुरुङमार्गको मुआब्जालाई आवेदन लिन थालियो

83 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १३ पुष २०७४, बिहीबार २१:३२

सम्पादक: Dhading News

काठमाडौं, – काठमाडौं–नौंबिसे सुरुङमार्ग निर्माणलाई अब प्राथमिकता दिइने भएको छ । सुरुङमार्ग क्षेत्रभित्र पर्ने घर, टहरा तथा बोट विरुवाको मुआब्जाका लागि प्रभावित क्षेत्रका ९० प्रतिशतभन्दा बढीले आवेदनसमेत दिइसकेका छन् ।

Photo-surung-margaयसअघि सुरुङमार्ग आयोजना क्षेत्रभित्र पर्ने घर, टहरा तथा बोट विरुवाको मुआब्जा लिनका लागि गत कात्र्तिक २२ गते कागजात पेस गर्न सरकारले ३० दिने सूचना सार्वजनिक गरेको थियो ।

नौंबिसेको सिस्नेखोला र काठमाडौंको सतुंगल नजिकको बस्नेतछाप जोड्ने सुरुङमार्गअन्तर्गत पर्ने साविकको महादेशस्थान, दहचोक, बलम्बुर थानकोट गाविसभित्र पर्ने जग्गा अधिग्रहणका लागि सार्वजनिक सूचना गरेकोमा ९० प्रतिशतभन्दा बढीले आवेदन दिइसकेको जिल्ला प्रशासन कार्यालय काठमाडौंले जनाएको छ ।

कित्ता नम्बरसहित प्रकाशित भएको सूचनामा अनुरुप घर, जग्गा, टहरा, रुख विरुवा लगायतको मुआब्जा दाबी गर्दै एक महिनाभित्र कागजात पेश गर्न आह्वान गरिएको थियो । ४३७ कित्ता जग्गा अधिग्रहण गर्नुपर्ने सुरुङमार्ग निर्माण आयोजनाले जनाएको छ । ३ लेनको एक्सेस रोडका लागि सडक विभागले आवश्यक जग्गा अधिग्रहणको सूचना निकालेको हो ।

सुरुङमार्ग निर्माणका लागि जनवरी महिनाभित्रमा ग्लोबल टेण्डर आह्वान गर्ने तयारी सरकारको छ । एक्सेस रोड सतुंगलको टेलिकमको कार्यालय नजिक आएर मुख्य राजमार्गमा नै जोडिनेछ । धादिङको सिस्नेखेलातर्फ भने एक्सेस रोड निर्माण गर्नुपर्ने छैन । १२ मिटर चौडाइको यो सुरुङमार्गमा दुवैतिर १÷१ मिटरको पैदलयात्रीले प्रयोग गर्ने पेटी राखिने छ ।

सुरुङमा भेन्टिलेटर र जेट फ्यान राखिनेछ । आकस्मिक दुर्घटनाका समयमा उद्दारका लागि अर्को एक लेनको सहायक सुरुङ पनि बनाइने छ । सुरुङमार्ग २ लेनमा थप एक लेन मापदण्डको हुन्छ । २ लेन थप एक लेन सडक खण्डमा दुवै साइडका सडक बेला–बेलामा २ लेनमा परिणत हुने र कुनै बेला एक लेनमा खुम्चने हुन्छ ।

सुरुङमार्गका लागि जापान सरकारले १५ अर्ब रुपैयाँ ऋण दिने सम्झौता भइसकेको छ । जापानले ०.०१ प्रतिशत ब्याजमा ४० वर्षका लागि यो ऋण दिएको हो । यो परियोजनामा १६ अर्ब लागत अनुमान गरिएको छ । सरकारले सुरुङमार्गको निर्माणका लागि यो वर्ष ५ अर्ब ९४ करोड बजेट छुट्याएको छ । सुरुङमार्गमा प्रज्वलनशील पदार्थ बोकेका, मालबाहक ट्रक र मोटरसाइकल चलाउन दिइने छैन ।


१३ पुष २०७४, बिहीबार २१:३२ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

अवैध बालुवा खानी वन्द गर्न धादिङका प्रजिअको निर्देशन

 धादिङ–अवैधानिक रुपमा सञ्चालन भइरहेका बालुवा धुने उद्योग फिरफिरे यन्त्रलाई दिइँदै आएको विद्युत्त तुरुन्त काट्न स्थानीय प्रशासनले विद्युत्त प्राधिकरणलाई निर्देशन दिएको छ । घरायसी प्रयोजन भनेर.....

सुरुङमार्ग निमार्णको ५ स्थानमा सम्भाव्यता अध्ययन

सरकारको १४औं योजनामा प्राथामिकतामा परेको विभिन्न स्थानमार्फत शुरुङमार्ग निमार्ण गर्ने प्रक्रियालाई अघि.....

यी हुन् देउवा सरकारले नियुक्त गरेका सात प्रदेश प्रमुख

नेकपा एमाले र माओवादी केन्द्रलाई बाहिरै राखेर सरकारले प्रदेश प्रमुख तोकेको छ । सात प्रदेश प्रमुख मध्ये नेपाली.....

अमेरिकाको न्यूयोर्कमा डम्फु साँझ, घन्कियो म्हेन्दोमाया

अमेरिका-२८५४ औँ खि सोनम ल्होसारको अवसरमा तामाङ सोसाइटी अफ अमेरिका तामाङ सोसाइटी अफ अमेरिका ( टिएसए ) द्धारा डम्फु.....

साक्षरताको नाममा नाटक मञ्चन ,पूर्ण साक्षर जिल्ला धादिङमा ल्याप्चे नै ल्याप्चे

धादिङ माघ २,  । चार बर्ष अघि धादिङ जिल्लालाई निकै तामझामका साथ पूर्ण साक्षर जिल्ला घोषणा गरियो । साक्षर जिल्ला.....