वर्षैभरि धमिलो बग्छ त्रिशूली नदी

1081 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १ माघ २०७४, सोमबार १९:०७

सम्पादक: Dhading News

 

 

Trisuli-768x366

 धादिङ-लामो समयदेखि हुँदै आएको त्रिशूली नदीको अतिक्रमण रोकिएको छैन । सम्बन्धित निकायले अतिक्रमण नियन्त्रणका लागि पहल गरेको र तत्काल रोकिने बताउँदै आएको दाबी गरे पनि अतिक्रमण नरोकिएको हो । नदीको किनारमा खुलेका बालुवा धुने फिरफिरेबाट निस्किएको हिलो र लेदो पानी सीधै नदीमा मिसाइन्छ । जसकारण मध्य हिउँदमा पनि त्रिशूली नदी वर्षाको भेलजस्तै धमिलो हुने गरेको नयाँ पत्रिका दैनिकले खबर लेखेको छ ।

राजमार्ग र त्रिशूली नदीको बीचमा खुलेका बालुवा प्रशोधन केन्द्रले त्रिशूली नदीलाई मात्र होइन, पृथ्वी राजमार्गलाई पनि उत्तिकै प्रदूषित बनाइरहेका छन् । ह्वाइट वाटर र्‍याफ्टिङका लागि लोकप्रिय मानिने त्रिशूली नदी प्रदूषित बनेपछि पर्यटक नै आउन छाड्ने हुन् कि भन्ने चिन्ताले र्‍याफ्टिङ व्यवसायीलाई सताउन थालेको छ ।

26230840_10213487712999603_3476576943978626707_nधादिङको बेनिघाटमा रिसोर्ट सञ्चालन गरेका व्यवसायी यो समयमा सफा र कञ्चन पानीमा र्‍याफ्टिङ गर्न पाउने हो भने नेपालीहरूसमेत ओइरिएर आउने बताउँछन् । तर, र्‍याफ्टिङको सिजनमा समेत पर्यटक नदीको पानी देख्नेबित्तिकै नाक खुम्च्याएर फर्कने गरेको व्यवसायीको गुनासो छ ।

२ सय फिरफिरे
त्रिशूली नदीको धादिङ खण्डअन्तर्गत बैरेनीदेखि गजुरीसम्म अव्यवस्थित रूपमा खुलेका झन्डै दुई सयको हाराहारीमा रहेका फिरफिरेले हरेक दिन त्रिशूली नदीलाई प्रदूषित बनाइरहेका छन् । यसबीचमा त्रिशूली नदीमाथिको प्रदूषण नियन्त्रणका लागि पटक–पटक आवाज उठेको भए पनि यसतर्फ खासै प्रगति भएको छैन ।

धादिङका प्रमुख जिल्ला अधिकारी श्यामप्रसाद भण्डारी त्रिशूली नदीमाथिको प्रदूषण रोक्ने विषयमा आफूले धेरै पहल गरेको बताउँछन् । ‘देशकै पवित्र नदीका रूपमा रहेको त्रिशूली नदीको प्रदूषण रोक्ने विषयमा धेरै छलफल भएको छ, नदी व्यवस्थित बनाउने विषयमा सम्बन्धित गाउँपालिकामा जानकारी गराइसकिएको छ, तर परिवर्तन देखिएन,’ उनले भने ।

स्थानीय तह सञ्चालन भइसकेको अवस्थामा आफ्नो क्षेत्रभित्रको अतिक्रमण र प्रदूषण रोक्ने काममा सम्बन्धित गाउँपालिकाले चासो देखाउनुपर्ने प्रजिअ भण्डारीको भनाइ छ । ‘प्रशासनले त एकपटक प्रहरी पठाएर रोक्न सक्ला, तर यसबाट पनि स्थायी रूपमा समाधान त निस्कँदैन,’ उनले भने, ‘स्थानीय तह नै तात्नुपर्छ, ब्याक सपोर्ट हामी गर्छौं ।’

पर्यटन व्यवसायमा असर
त्रिशूली नदीमा बालुवा प्रशोधनले प्रदूषण मात्र बढाएको छैन, पर्यटन व्यवसायलाई समेत नकारात्मक असर पारेको छ । कुनै वेला सफा र कञ्चन पानीका कारण दक्षिण एसियामै उत्कृष्ट र्‍याफ्टिङ गर्नमिल्ने नदीको उपमा पाएको त्रिशूली नदी पछिल्लो समयमा अतिक्रमणको चपेटामा पर्न थालेपछि निकै कम संख्यामा जलयात्रा हुने गरेको होटेल व्यवसायी बताउँछन् ।

 

अहिले धादिङको गल्छी गाउँपालिकाको बैरेनीदेखि लिएर बेनीघाट रोराङ गाउँपालिकाको जोगिमारासम्मको क्षेत्रबाट त्रिशूली नदी प्रदूषित बनेको स्थानीयले बताएका छन् । यसमा पनि गल्छी गाउँपालिका र गजुरी गाउँपालिका क्षेत्रमा धेरै बालुवा प्रशोधन उद्योगले फोहर र प्रदूषण गरेको देखिन्छ ।

बेनीघाट रोराङ गाउँपालिका अध्यक्ष हरि डल्लाकोटीले आफ्नो गाउँपालिकाको क्षेत्रभित्र सञ्चालित रहेका बालुवा प्रशोधन उद्योगलाई बन्द गराइसकेको, तर गल्छी गाउँपालिका र गजुरी गाउँपालिकाले व्यवस्थित गर्न नसक्दा समस्था थपिएको आरोप लगाए ।

उता, गजुरी गाउँपालिका अध्यक्ष राजेन्द्रकुमार बस्नेतले पनि नदीआसपासका बालुवा प्रशोधन उद्योगलाई व्यवस्थित गर्ने तयारी भएको बताए । ‘हामी यस्ता उद्योगको व्यवस्थापनका लागि काम गरिरहेका छौँ, केही दिनभित्रै नदीमाथि भएको प्रदूषण रोकिन्छ,’ अध्यक्ष बस्नेतले भने । तर, दिनको समयमा बन्द गरी रातिको समयमा फिरफिरेहरू सञ्चालन हुने गरेको स्थानीयको आरोप छ ।

——————————————————————————————–

धादिङ न्यूजको एन्ड्रोइड एपका लागि यहाँ क्लिक गर्नुहोस् । तपाईं हामीसंग फेसबुक र टुविटर  मार्फत पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१ माघ २०७४, सोमबार १९:०७ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

मिटर व्याज थेग्न नसकेपछि सामूहिक आत्महत्याको प्रयास

धादिङ - व्याजमा ऋण लिएर शेयर बजारमा लगानी गर्दै आएका काठमाण्डौंको चन्द्रागिरि नगरपालिका–४, थानकोटका ३७ वर्षीय विनय लामिछानेले लगानी ऋण तिर्नै नसक्ने अवस्था आएपछि बच्चासहित त्रिशूली नदीमा हाम फालेर.....

Two held with illegal drugs in Dhading

Two persons have been arrested in possession of a huge cache of banned pharmaceutical drugs from Gajuri of Dhading district, on Friday, police said. Police intercepted a bus (Na 6 Kha 1760) heading to Lamjung from Kathmandu at Gajuribazaar along Prithvi highway and arrested Hemanta Gurung, 19, of.....

दुई बच्चासहित दम्पत्ति त्रिशूली नदीमा हामफाले

धादिङ- काठमाडौं थानकोट घर भएका बिनय लामिछानेको दम्पत्तिले आफ्ना दुई नाबालक सन्तानसहित बिहिवार साँझ त्रिशूली.....

सल्यानटारमा रंगशाला र गल्छी ६ मा वडा कार्यालय निर्माण गरिने

 धादिङको त्रिपुरासुन्दरी गाउँपालिकामा पर्ने सल्यान्टारको असिन फाँटमा रंगशाला निर्माण गरिने भएको छ ।.....

गाउँ गाउँमा गोरु जुधाएर मनाईयो माघे संक्रान्ति

- धादिङ न्यूज समाचारदाता धादिङ, - माघ १ अर्थात माघे संक्रान्ति बुधबार धादिङ लगायत देशभर विभिन्न कार्यक्रम गरी.....

Categories