शेयर बजारमा एकाएक चमक

822 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १० बैशाख २०७५, सोमबार ११:३९

सम्पादक: Dhading News

-दिपक सिम्खडा

नयाँ बर्ष ०७५ लागेपछि साता दिनको सेयर कारोबारमा लगानीकर्ताको सम्पत्ति एक खर्ब ८६ अर्बले बढेको छ । यसबीचमा नेप्से १५८ अंकले बढेर १४३८ अंकमा पुगेको छ भने समग्र बजार पूँजीकरण १६ खर्ब ८७ अर्ब रुपैयाँ पुगेको छ । पछिल्लो तीन दिन लगातार एक अर्ब बढीको कारोबार भएको छ .

अरुण काबेली पावर, एनएमबि माइक्रोफाइनान्स वित्तीय संस्था, राष्ट्रिय बीमा कम्पनी र राष्ट्रिय बीमा कम्पनीको प्रमोटर शेयरको मूल्य दश प्रतिशतले बढेको छ ।राधी हाइडोपावर डेभलपमेन्ट र न्यादी गुप्र पावर रहेको सेयरमूल्य सबैभन्दा धेरै घटेको छ । उच्च कारोबार गर्ने कम्पनीमा कुमारी बैंक अग्रपक्तिमा रहेको छ । नयाँ वर्षको सुरुवात अनि तेस्रो त्रैमासको समाप्तिसँगै पुँजी बजारले नयाँ मोड लिएको छ । लगातार बजार घट्दा आहात भएकाहरुलाई नयाँ वर्षको सुरुवातमै निकै ठूलो राहत मिलेको छ । बजारमा एकाएक बहार आउन थालेपछि नयाँ वर्षको पहिलो ६ दिनको कारोबारमै नेप्से सूचक कुल १६०.९४ अंकले माथि गएको छ । लामो समयपछि कारोबार रकम पनि अर्ब भन्दा माथि जान थालेको छ । सूचकसँगै कारोबार रकममा पनि व्यापकता आउँदा थप आशा गर्ने ठाउँ भेटिएको हो ।
यसअघि दैनिक औसत २५ देखि ३० करोड हाराहारीमा सेयर कारोबार हुने गरेकामा अहिले अर्बभन्दा माथि कारोबार हुन थालेको छ । नयाँ वर्ष पछिको ६ दिनमा कुल ५ अर्ब ३१ करोड ९२ लाख ६० हजार ७३६ रुपैयाँ बराबरको सेयर खरिदबिक्री भएको देखिन्छ । ६ दिनमा भएको यति धेरै कारोबारले यसअघि भनिंदै आएको तरलता हाहकारको अवस्थालाई पनि चुनौती दिएको छ।
२०७५ सालको पहिलो कारोबार दिन (वैशाख २ गते) देखि सेमी अनलाइन प्रणाली कार्यान्वयनमा आएको छ । यस्तै, पूर्ण अनलाइनको काम पनि सक्ने तयारी हुँदैछ । यसले क्रमशः बजार प्रविधिमैत्री बन्दैछ भन्ने संकेत गर्दछ । लगानीकर्तालाई यी पक्षले पनि केही सकारात्मक बनाएको हुन सक्छ ।
यसैगरी, अब विस्तारै विकास निर्माणका कामले गति लिने भएकाले पनि बजारमा पैसा सहज हुने देखिन्छ । कारोबार रकमले अहिले जसरी नै निरन्तर साथ दिंदै गएमा बजारको वृद्धि टिकाउ हुने विश्वास गर्न सकिन्छ । बजारमा बैंक ब्याजदर र अधिक आपूर्तिको मार भने अझै बाँकी छ ।
तर बढेका बेला तरलता अभाव र अधिक आपूर्तिको पनि समस्या नहुने रहेछ भन्ने यसपटक बजारले सन्देश दिएको छ । बैंक ब्याजदर नघटे पनि सेयर कारोबार गर्नबाट लगानीकर्ता पछि हटेका देखिंदैन ।
-सिम्खडा प्रभु बैंक लि.केन्द्रिय कार्यालयमा कार्यरत हुनुहुन्छ ।


धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१० बैशाख २०७५, सोमबार ११:३९ मा प्रकाशित

धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो । आम नागरिकलाई सूचना, समाचार, विचार, विश्लेषण र विविध विषयमा सुसूचित गर्ने ध्येयका साथ संचालनमा रहेको धादिङ न्यूज डट कम निस्पक्ष सूचना र संचारको संवाहक हो । हामी स्वतन्त्र छौं, हामी कुनै पनि राजनीतिक. सामाजिक तथा अन्य किसिमका पूर्वाग्रहबाट अलग छौं । तपाईंको सूचना र संचारको हकको लागि समाजका विकृति र विसंगतिहरू बिरुद्ध हामी निरन्तर कलम चलाइरहनेछौँ । हामीलाई सूचना जानकारी उपलब्ध गराएर हाम्रो यस अभियानमा तपाईंले पनि साथ् दिन सक्नुहुनेछ ।  धादिङ जिल्लाको सूचना, समाचार, विचार र मनोरञ्जन छिटो छरितो रूपमा विश्वभर पुर्याउनु हाम्रो मुख्य उद्देश्य रहेको छ । ‘धादिङ न्यूज’ यहाँहरू सबैको डिजिटल पत्रिका हो ।व्यवसायको लागि विज्ञापन लगानी हो,धादिङ न्यूज डट कम मा कुनै पनि विज्ञापन वा सन्देश संप्रेषण गर्न  चाहनुहुन्छ भने हामीलाई सम्पर्क गर्न सक्नुहुनेछ ।

 

 

समाचार

सबै

सानाकिसान सहकारी गोगनपानीमा शेयर सदस्यले लगाए ताला

थाक्रे, ७ असोज संस्थामा अनियमितता बढेको भन्दै निष्पक्ष छानविनको माग गरि साना किसान कृषि सहकारी संस्था गोगनपानीका शेयर सदस्यहरुले कार्यालयमा तालावन्दी गरेका छन् ।  सहकारीका केही शेयर सदस्यहरुले संस्थामा.....

सामाजिक सेवा दिवशको अवशरमा खुला वक्तृत्वकला प्रतियोगिता सम्पन्न

  महादेववेंशी, ६ असोज सामाजिक क्षेत्रमा राष्ट्रिय गौरब आजको आवश्यकता, सम्वृद्धि र सुखको लागि सामाजिक.....

धादिङका तीन सहित नेपाल प्रहरीका ४८८ इन्स्पेक्टरको सरुवा

काठमाण्डौं । नेपाल प्रहरीका ४ सय ८८ जना प्रहरी निरीक्षक (इन्सपेक्टर)को सरुवा भएको छ । प्रहरी प्रधान कार्यालयले.....

युवाहरुको सवालका सन्दर्भमा युवा अन्तर संवाद कार्यक्रम सम्पन्न

५ असोज, महादेववेशी, ४१ औं सामाजिक सेवा दिवसको अवसरमा थाक्रे गाउँपालिका, महादेववेशीमा सामाजिक क्षेत्र, राष्ट्रिय.....

मापदण्ड विपरित चलेका पाँच क्रसर उद्योग बन्द

नुवाकोट- नुवाकोट जिल्लामा  मापदण्ड विपरित सञ्चालन भइरहेका क्रसर उद्योगहरु जिल्ला प्रशासन कार्यालयले बन्द.....

Categories