घर बाहिर जुत्ता चप्पल खोल्नुहोस,मोटोपन घटाउनुस

587 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १८ जेष्ठ २०७५, शुक्रबार ०६:२४

सम्पादक: Dhading News

घरभित्र प्रवेश गर्नुअघि जुत्ता चप्पल फुकाल्नाले स्लिम बन्न सहयोग गर्ने एक अध्ययनले सुझाएको छ । यसरी जुत्ता बाहिर फुकाल्दा हर्मोन परिवर्तन गर्न सक्रिय हुने रसायनहरू घरभित्र प्रवेश गर्न नपाउने पोर्चुगलस्थित युनिभर्सिटी अफ एभियोरो र युनिभर्सिटी अफ बेरा इण्टेरियरका अनुसन्धानकर्ताहरूले गरेको अध्ययनले देखाएको हो । हाल विश्वमा मोटोपन जटिल समस्या बनिरहेको छ भने युवा तथा साना बालबालिका यसको चपेटामा बढी आएका छन् ।

हाम्रो शरीररले फ्याट स्टोर गर्ने र प्रशोधन गर्ने प्रक्रियामा हस्तक्षेप गर्ने ‘ओबेसोजेन्स’ नामक रसायन नै मोटपन बढ्नुको प्रमुख कारण रहेको अध्ययनमा भनिएको छ । हामीले खाने खाना, घरभित्रको धूलो, कस्मेटिक्स, भान्सामा प्रयोग गरिने सामान र दैनिकजसो प्रयोगमा आउने सरसफाइसम्बन्धी रसायन नै ओबेरोजेन्सको प्रमुख स्रोत रहेको बताइएको छ । ‘ओबेसोजेन्स हाम्रो खानामा केही कीटनाशक र आर्टिफिशियल स्विट्नरमा पनि पाइन्छ,’ युनिभर्सिटी अफ लिस्बनकी एना काटारिना सोउसाले भनेकी छन् ।

त्यसैगरी, यस्तो तत्त्व प्लाष्टिक र घरायसी उत्पादनमा पनि पाइन्छ । मोटोपन रोक्न घरबाहिर जुत्ता फुकाल्न र दैनिक रूपमा घर सफा गरेर धूलो टिक्न नदिन अनुसन्धानकर्ताले सुझाएका छन् । त्यस्तै, प्रशोधित र प्याकेटका खानाभन्दा ताजा खाना रोज्न पनि उनीहरूले सल्लाह दिएका छन् । मोटोपन बढाउन ओबेसोजेन्सको केकस्तो योगदान हुन्छ भन्नेबारे थप अध्ययन गर्न आवश्यक रहेको पनि उनीहरूको भनाइ छ । एक वयस्कले दैनिक ५० मिलिग्राम धूलो खाइरहेका हुन्छन् भने बालबालिकाले त्योभन्दा दोब्बर गुणा धूलो खाने गरेका छन् । त्यसैले घर सफा राख्नु एउटा प्रभावकारी उपाय हो । घर सफा राख्न कुनै रसायनयुक्त उत्पादनको प्रयोग गर्नुभन्दा चिसो कपडाको प्रयोग गर्नु राम्रो भएको पनि अध्ययनमा सुझाइएको छ । रासस/पीटीआईधादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१८ जेष्ठ २०७५, शुक्रबार ०६:२४ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

विप्लव नेकपाको धादिङ सेक्रेटरी बुद्ध गुरुङ पक्राउ

धादिङ, ३१ भदौ - नेत्र विक्रम चन्द नेत्तृत्वको नेकपाका धादिङ जिल्ला सेक्रेटरी बुद्ध गुरुङ घले मंगलबार विहान पक्राउ परेका छन् । धादिङको नौविसे हुंदै काठमाण्डौं जाँदै गर्दा प्रहरीले गुरुङलाई धुनिबेसी.....

झाँक्रीले पेट प्वाल पारिदिएको मगरको मृत्यु

धादिङ,३१ भदौ - जण्डिसको उपचार गराईदिने भन्दै झाँक्रीले व्लेडले पेट चिरेर थला पारिदिएका विरामीको उपचारका क्रममा.....

दुई लाख बढीको कारोवारमा चेक काट्नु नपर्ने

काठमाडौं । तपाईंले चेकमार्फत कारोवार गर्दै हुनुहुन्छ ? यदि हुनुहुन्छ भने अब तपाईंले चेक नकाटे पनि हुने भएको छ ।.....

अख्तियारमा धादिङका धेरै उजुरी

- केशव अधिकारी धादिङ,२९ भदौ - अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले धादिङका स्थानीय तहका जनप्रतिनिधि र कर्मचारीलाई.....

बढ्यो सामाजिक सुरक्षा भत्ता

काठमाडौं । सरकारले बृद्ध भत्ता बढाएको छ । बढेको भत्ता अव कार्यान्वयनमा समेत आएको छ । सरकारले चालु आर्थिक वर्ष.....

Categories