लाभग्राही सूचीमा परेकामध्ये अझै ९१ हजारले पाएनन् पहिलो किस्ता 

416 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २२ भाद्र २०७५, शुक्रबार २०:५८

सम्पादक: Dhading News

काठमाडौं । ०७२ को भूकम्पपछि घरबार गुमाएर पुनर्निर्माणका लागि लाभग्राही सूचीमा परेकामध्ये अझै ९१ हजार ८ सय ८ नागरिकले पहिलो किस्ता पाउनसकेका छैनन् । प्राधिकरणका अनुसार लाभग्राही सूचीमा परेका ८ लाख ७ हजार ४ सय ८६ मध्ये ७ लाख १५ हजार ६ सय ७८ घर धनीले पहिलो किस्ता पाएका छन् ।

भूकम्पपछि गरिएको सर्वेक्षणमा कम र बढी प्रभावित ३२ जिल्लामा कुल ९ लाख ९६ हजार ५ सय ८२ घरधूरी सर्वेक्षण गरिए पनि ८ लाख ७ हजार ४ सय ८६ मात्रै लाभग्राहीको सूचीमा अटाएका थिए । प्राधिकरणले दिएको बिहीबारसम्मको तथ्यांकअनुसार हालसम्म ४ लाख ९२ हजार ७ सय ३१ घरधनीले दोस्रो किस्ता र २ लाख ४९ हजार १ सय ९६ घरधनीले तेस्रो किस्ता लिएका छन् ।

यसैबीच, बिहीबार बसेको प्राधिकरण निर्देशक समिति बैठकले आगामी पुसभित्रै पहिलो किस्ता लिएकालाई दोस्रो र ०७६ वैशाखभित्र तेस्रो किस्ता लिने समयसीमा तोकेको छ ।

प्राधिकरणका अनुसार प्रबलीकरण सूचीमा परेका लाभग्राहीको संख्या ५२ हजार ५४ रहेको छ भने हालसम्म प्राधिकरणले ७ लाख २३ हजार २ सय ५२ घरधनीसँग अनुदान सम्झौता गरिसकेको छ । तर सम्झौता गरेकामध्ये पनि अझै ७ हजार ५ सय ७४ घरधनीले पहिलो किस्ता हात पार्न सकेका छैनन् ।

निजी आवास पुनर्निर्माणतर्फ 
यता निजी आवास निर्माणतर्फ हालसम्म २ लाख ८३ हजार ८ सय ७ घर निर्माण गरिएको छ भने ५ लाख ४८ हजार ४ सय ९९ घर निर्माणकै क्रममा रहेको प्राधिकरणले जानकारी दिएको छ ।

यो बीचमा ५ लाख १६ हजार ४२ घरधनीले दोस्रो किस्ताका लागि निवेदन दिएकोमा ५ लाख ३ हजार ८ सय ८५ को दोस्रो किस्ता प्रमाणीकरण गरिएको छ भने तेस्रो किस्ताका लागि २ लाख ९८ हजार ७ सय ५४ ले निवेदन दिएकामा २ लाख ८७ हजार ७ सय ४६ घरधनीको तेस्रो किस्ताबापतको रकम प्रमाणीकरण भएको छ ।

सार्वजनिक पुनर्निर्माणमा प्रगति न्यून 
भूकम्पको तीन वर्ष बितिसक्दा सरकारले सार्वजनिक भवन पुनर्निर्माणमा लक्ष्यअनुसार प्रगति गर्न सकेको छैन । प्राधिकरणको पछिल्लो तथ्यांकअनुसार सार्वजनिक भवन पुनर्निर्माणमा ४ सय १५ भवनको लक्ष्य राखिएकोमा पुनर्निर्माण र प्रबलीकरणमा ३ सय ९३ वटा मात्रै परेका छन्, जसमा १६ वटाको पुननिर्माण र २ सय ३२ वटाको प्रबलीकरण गरिएको छ भने पुनर्निर्माण भइरहेकामध्ये १ सय २६ भवनको पुनर्निर्माण र २६ वटाको प्रबलीकरण जारी रहेको छ ।

शैक्षिक संस्थातर्फ 
त्यसैगरी ७ हजार ५ सय ५३ शैक्षिक संस्थाको पुनर्निर्माण लक्ष्य राखिएकामा ३ हजार ८ सय १६ को सकिएको तथा २ हजार ३ सय ६९ को पुनर्निर्माण जारी रहेको प्राधिकरणको भनाइ छ ।

सांस्कृतिक सम्पदातर्फ 
यता सांस्कृतिक सम्पदा पुनर्निर्माणतर्फ ७ सय ५३ को लक्ष्य राखिएकामा १ सय ८५ वटाको मात्रै पुनर्निर्माण सकिएको छ भने ३ सय ९ वटाको पुनर्निर्माण जारी रहेको छ ।

स्वास्थ्य संस्थातर्फ 
त्यसैगरी स्वास्थ्य संस्थातर्फ ११ सय ९७ वटाको पुनर्निर्माण लक्ष्य राखिएकोमा ६ सय ४३ को पुनर्निर्माण सकिएको छ भने १ सय ४५ को पुनर्निर्माण जारी छ । यसमा पुनर्निर्माण र प्रबलीकरण परेको प्राधिकरणले जनाएको छ ।

सुरक्षा निकायतर्फ 
यता सुरक्षा निकायको क्षतिग्रस्त भवनको पुनर्निर्माणमा प्राधिकरणले ३ सय ८३ को लक्ष्य राखे पनि अहिलेसम्म ९३ वटाको मात्रै पुनर्निर्माण सकेको छ भने १ सय १२ वटाको पुनर्निर्माण भइरहेको छ ।

खानेपानी पूर्वाधारतर्फ 
भूकम्पले क्षति पुर्याएको खानेपानी पूर्वाधारतर्फको पुनर्निर्माणमा प्राधिकरणले ३ हजार २ सय १२ वटा पुनर्निर्माणको लक्ष्य राखे पनि काम भने ७ सय ९१ मात्रै सकेको छ । ६ सय ७० वटाको पुनर्निर्माण जारी रहेको प्राधिकरणको भनाइ छ ।

७१ हजार गुनासो पुनरवलोकन भएन 
यसैबीच, प्राधिकरणमा परेका २ लाख ७७ हजार १ सय ८४ मध्ये २ लाख ५ हजार ५ सय ८४ गुनासो पुनरवलोकन तथा फछ्र्योट भएको छ । यसमध्ये ७१ हजार ६०० गुनासो पुनरवलोकन नभएको प्राधिकरणले जनाएको छ ।

सरकारले ०७२ को भूकम्पमा प्रभावित नागरिकलाई पहिलो, दोस्रो र तेस्रो किस्ता गरी कुल ३ लाख अनुदान रकम दिने निर्णय गरेको थियो । जसअनुसार रकम लिनेले घर बनाउनै पर्ने र त्यसरी पहिलो किस्ता लिएर घर नबनाउनेहरुको अनुगमन गरी सरकारले उनीहरुबाट रकम असुल्ने समेत बिहीबार बसेको प्राधिकरणको निर्देशक समिति बैठकले निर्णय गरेको छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२२ भाद्र २०७५, शुक्रबार २०:५८ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

रणबहादुर शाही सहित तीन जना कारागार चलान

धादिङ–विभिन्न अभियोगमा अदालतले सजायँका लागि फैसला गरेपनि फरार रहँदै आएका प्रतिवादी पक्राउ अभियानलाई जिल्ला प्रहरी कार्यालय धादिङले तिव्र पारेको छ । सोही अभियान अन्तरगत चोरी मुद्दामा धादिङ जिल्ला.....

हत्या गरी फरार अभियुक्त १७ बर्ष पछि यसरी पक्राउ परे

धादिङ-हत्या गरी फरार रहेका धादिङ दार्खाका २ जना अभियुक्त १७ बर्ष पछि पक्राउ परेको समाचार यति बेला निकै चासोको.....

ज्यान मुद्दामा फरार दार्खाका दुई जना १७ बर्ष पछि पक्राउ

अदालतबाट कैद फैसलाको सजायँ पाएर पनि फरार रहँदै आएका अभियुक्तको खोजीलाई अभियानको रुपमा सञ्चालन गरिरहेको धादिङ.....

धादिङमा १०४ जनामा स्क्रब टाइफसको संक्रमण

धादिङ-प्रदेश नम्बर ३ का १३ जिल्ला मध्ये धादिङ जिल्लामा स्क्रब टाइफसबाट संक्रमण हुनेको संख्या सबै भन्दा धेरै.....

भुमेस्थानका सोनाम आठ किलो चरेससहित पक्राउ

धादिङं । काठमाण्डौंको चन्द्रागिरि नगरपालिका २ नागढुङ्गाबाट प्रहरीले आठ किलो चरेससहित एक जनालाई पक्राउ गरेको.....

Categories