देश विदेशका घलेहरु धादिङ जम्मा भएर मनाए ल्होसर

375 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १ माघ २०७५, मंगलवार १९:५७

सम्पादक: Dhading News

 

 

धादिङ, १ माघ – देश विदेशका घलेहरु जम्मा भएर धादिङ जिल्लाको सदरमुकाम धादिडबेंसीमा घलेजातीको मौलिक सांस्कृतिक पर्व ल्होसर मनाएका छन् ।
पूर्व प्रधानमन्त्री एवम नेकपाका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल (प्रचण्ड) को प्रमुख आतिथ्यमा भएको घले जातीको ल्होसर कार्यक्रममा ३ नम्बर प्रदेशका आन्तरिक मामिला तथा कानून मन्त्री शालिकराम जमकट्टेल, संघीय संसदका सांसदहरु खेमप्रसाद लोहनी,भूमीप्रसाद त्रिपाठी, पुर्वमन्त्री बुद्धिमान तामाङ, परशु्राम तामाङ,पुर्व सांसद गुरुप्रसाद वुर्लाकोटी,जिल्ला समन्वय समितिका प्रमुख जगन्नाथ नेपालका साथै विभिन्न राजनैतिक दलका प्रतिनिधि,घले समुदायका अन्र्तराष्ट्रिय समितिका अध्यक्ष एवम प्रतिनिधिहरुसाथै विभिन्न क्षेत्रमा कार्यरत व्यक्तित्वहरुको आतिथ्य रहेको थियो ।
‘लिःल फङ् अभियान घले जातीको स्वाभिमान’ भन्ने मुल नाराका साथ धादिङ सहित देशका ३६ जिल्ला र मुलुक बाहिरका भारत,भुटान,युके,अमेरिका,युएई लगायत १६ वटा देशबाट आएका १० हजार घलेहरुको सहभागितामा धादिङबेसीमा ल्होसर मनाईएको आयोजकले जनाएको छ ।
घलेहरुले विभिन्न कार्यक्रमको आयोजना गरी (कुकुर वर्ग) को बिदाई गर्दै फाल्हो (मृग वर्ग) को स्वागत गर्दै घले जातिको ऐतिहासिक पर्व ल्होसर खि ल्हो मनाएका हुन । कार्यक्रममा घले जातिको जातिय चिनारी तथा पहिचान झल्काउने बिभिन्न नृत्य, झाँकीका साथै तथा गित संङ्गितहरु प्रस्तुत गरिएको थियो । धादिङवेसीमा जम्मा भएका घलेहरुले संस्कृति, पहिरन, तथा पहिचान झल्कने झाँकी,नृत्य र गित संगितका साथ सदरमुकाम धादिङबेसीमा प्रर्दशन गरेका थिए । ल्होसरको खुसीयालीमा घलेहरुले सोमबार गजुरीवजार देखि धादिङबेसी सम्म मोटर साईकल ¥याली निकालेका थिए ।
लिःल फङ (घले समाज)का केन्द्रिय अध्यक्ष दिनेश घलेले कार्यक्रममा ले देशका विभिन्न जिल्लामा छरिएर रहेका घलेहरुको आफ्नै जातीय भूगोल, भाषा, संस्कृति, पहिरन, तथा पहिचान हुँदा हुँदै पनि राज्यले आदिवासी जनजातीको समावेसी सूचीमा नराखेर अन्य आदिवासीका थर लेख्न बाध्य बनाएको भन्दै नेपाली घलेहरुले अन्य आदिवासी सरह समावेसी अधिकार पाउनुपर्नेमा जोड दिएका छन् ।
कार्यक्रमलाई सम्वोधन गर्दै नेकपाका अध्यक्ष दाहालले समावेसी संविधानले अझै पूर्णता नपाएकाले जनताको माग र समय सापेक्ष संविधान परिमार्जन र संशोधन हुँदै जाने बताए । अध्यक्ष दाहालले भने,‘अहिले मैले मात्रै भनेर सबै कुरा लागू हुने अवस्था छैन तर जातीय र सांस्कृतिक पहिचानका मुद्दा उठाई रहन भने पार्टी, सरकार, संसद र सरोकारवाला सवै पक्षलाई सल्लाह दिन म निरन्तर लागिरहनेछु ।’
आफ्नै जातीय र सांस्कृतिक पहिचान भएर पनि राज्यले कदर नगरेको र आदिवासी समावेसी सूचीमा नराखेको भन्दै सरकारको ध्यानर्षण गराउन घले समुदायले कार्यक्रमका प्रमुख अतिथी दाहाललाई ज्ञापन पत्र समेत बुझाएका छन् ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१ माघ २०७५, मंगलवार १९:५७ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

प्रहरी उपरीक्षक राजकुमार बैदवारको धादिङबाट विदाई

धादिङ- गएको एघार महिना देखि जिल्ला प्रहरी कार्यालय धादिङको कार्यालय प्रमुखको रुपमा कार्यरत प्रहरी उपरिक्षक (एसपि)राजकुमार बैदवारलाई विहिबार धादिङबाट विदाई गरिएको छ । जिल्लामा कार्यरत रहँदा जिल्लाको.....

सुनखानीमा बोलेरो जिप दुर्घटना १२ जना घाईते

धादिङ, २६ मंसिर - सदरमुकाम धादिङबेसीबाट ज्वालामुखी गाउँपालिकाको ढोलातर्फ जाँदै गरेको बोलेरो जिप दुर्घटना भएको.....

नागढुङ्गा-सिस्नेखोला सुरुङमार्ग निर्माणको तयारी शुरु

 काठमाडौँ। काठमाडौँ भित्रने सहज मार्गका रुपमा हेरिएको नागढुङ्गा–सिस्नेखोला सुरुङमार्ग निर्माणको तयारी शुरु.....

साङकोष माविका शिक्षक नविन श्रेष्ठले किन थाम्न सकेनन आँसु ?

धादिङ– मेरो नाम नविन श्रेष्ठ हो । नीलकण्ठ नगरपालिका वडा नम्बर १२ मा रहेको साङकोष माविमा शिक्षक पदमा कार्यरत छु ।.....

बूढीगण्डकी प्रभावित आरुघाटबासीको आन्दोलन स्थगित

धादिङ, २२ मंसिर - प्रस्तावित १२ सय मेगावाटको बूढीगण्डकी जलबिद्युत्त आयोजनाको डुवान क्षेत्रमा पर्ने जग्गाको.....

Categories