‘गणेश हिमाल आरोहण दिवस’ मनाईयो

595 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १२ माघ २०७५, शनिबार १०:३५

सम्पादक: Dhading News

काठमाडौं । आरोहण ईतिहास, संभावना र महत्वबारे चर्चा गर्दै ‘गणेश हिमाल आरोहण दिवस’ भब्य रुपमा मनाइएको छ । पहिलो पटक सफल आरोहण गरेको दिनलाई आधार मानी गणेश हिमाल पर्यटन विकास समितीले जनवरी २४ तारिखलाई गणेश हिमाल आरोहण दिवसका रुपमा मनाउँन सुरु गरेको हो ।

धादिङको रुबीभ्याली गाउँपालिकाअन्तर्गत पर्ने गणेश हिमालको सन् १९५५ जनवरी २४ तारिखमा चार विदेशी आरोहीहरूले पहिलो पटक सफल आरोहण गरेका थिए । स्विट्जरल्याण्डका आरोही रेमन्ड लम्बर्ट नेतृत्वमा रहेको पियरे भिट्टाज, एरिक गौचर र क्लाउड कोगनको टोलीले गणेश हिमालको सफल आरोहण गरेका थिए ।

त्यसको ६४ वर्षपछि गणेश हिमाल विकास समितीको पहलमा पहिलो पटक आरोहण दिवस मनाईएको हो । गणेश हिमालअन्तर्गत ६ वटा चुचुरो छन् । त्यसमध्ये सबै चुचुरो आरोहण भईसकेका छन् ।

काठमाडौंमा आयोजना गरिएको कार्यक्रममा बक्ताहरूले राजधानीबाट नजिकको गन्तब्य भएर पनि गणेश हिमाल ओझेलमा परेको बताएका थिए । उनीहरुले गणेश हिमाल र त्यस वरपरका क्षेत्रहरुलाई समेत समेटेर गणेश हिमाल आरोहण तथा पर्यटन प्रबद्र्धन अभियान सुरु गर्न आवश्यक रहेको बताए ।

‘गणेश हिमालमा धेरै पहिलेबाटै आरोहण सुरु भएको हो । अहिलेसम्म धेरैले आरोहण गरिसक्नुभएको छ । यद्यपि प्रचारप्रसारको कमिका कारण काठमाडौंबाट नजिकको दुरीमा रहेर पनि गणेश हिमाल र त्यससँग जोडीएका पर्यटकीय क्षेत्र ओझेलमा पर्दै आईरहेको छ’, गणेश हिमाल विकास समितीका अध्यक्ष समेत रहनुभएका पर्यटन ब्यवसायी तेजबहादुर गुरुङले भन्नुभयो, ‘त्यसैले हामीले यसलाई अगाडि ल्याउन प्रयास गरिरहेका छौं । त्यसका लागि तपाईहरु सबैको साथ र सहयोगको जरुरी छ ।’ अध्यक्ष गुरुङले गणेश हिमालसम्म पुग्ने बाटो र त्यस वरपर राखिएका सूचना संकेत र सूचना बोर्डहरु समेत ध्वस्त भईसकेकाले तीनलाई पुनः निर्माण गर्न आवश्यक रहेको बताउनुभयो ।

कार्यक्रमका प्रमुख अतिथी बन तथा वातावरणमन्त्री शक्तिबहादुर बस्नेतले गणेश हिमाल आरोहण अभियानलाई सफल बनाउनका लागि आवश्यक सहयोग गर्न सरकार तयार रहेको बताउनुभयो । ‘आवश्यकता र संभावना दुवै विषयलाई एकैसाथ बोकेको क्षेत्र हो गणेश हिमाल’, मन्त्रि बस्नेतले भन्नुभयो, ‘त्यसैले तपाईहरूले सुरु गर्नुभएको अभियानलाई सफल बनाउँन सरकार तयार रहेको छ ।’

नेपाल पर्वतारोहण संघ ९एनएमए०का अध्यक्ष शन्तबीर लामा, ट्रेकिङ एजेन्सिज एशोसिएसन अफ नेपाल ९टान०का अध्यक्ष नवराज दाहाल लगायतले गणेश हिमाल आरोहण अभियान सफल बनाउँन बिभिन्न प्याकेज बनाएर अघि बढ्नु पर्ने बताउनुभयो ।

‘जानकारीको कमिले हुन सक्छ, गणेश हिमाल आरोहण गर्न हुन्न भन्ने भ्रम पाईन्छ । यो दिवसले त्यो भ्रमलाई चिर्न सफल भएको छ’, टानका अध्यक्ष नवराज दाहालले भन्नुभयो, ‘अव यसका लागि बिभिन्न प्याकेज तय गरेर गणेश हिमाल आरोहण अभियान सफल बनाउँनतर्फ लाग्न आवश्यक छ ।’

यस्तै पूर्वगृह मन्त्री बुद्धिमान तामाङ लगायत पर्यटन क्षेत्रका सरोकारवालाहरुले धादिङ जिल्ला, गणेश हिमाल क्षेत्र र रुबीभ्याली गाउँपालिकाको पर्यटन विकास र प्रवद्र्धनमा सरोकारवाला सबै ब्यक्ति तथा निकायले राजनीतिभन्दा माथी उठेर अभियानलाई सफल पार्नतर्फ लाग्नुपर्ने बताए ।

कार्यक्रममा गणेश हिमाल पर्यटन विकास समितिका संस्थापक अध्यक्ष कुलबहादुर गुरुङले गणेश हिमाल क्षेत्र तथा रुबीभ्याली गाउँपालिकाको पर्यटकीय वस्तुस्थितीबारे प्रकाश पार्नुभएको थियो । दिवसलाई सफल बनाउन पर्यटनसंग सरोकार राख्ने विभिन्न संघसंस्थाका प्रतिनिधि, धादिङका पर्यटन व्यवसायी, धादिङ तथा रुबीभ्याली गाउँपालिकाका स्थानीय जनप्रतिनिधीकासाथै स्थानीयबासीहरूको उल्लेख्य उपस्थिती रहेको थियो टुरिजम न्यूज अनलाइनमा खबर छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१२ माघ २०७५, शनिबार १०:३५ मा प्रकाशित

धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो । आम नागरिकलाई सूचना, समाचार, विचार, विश्लेषण र विविध विषयमा सुसूचित गर्ने ध्येयका साथ संचालनमा रहेको धादिङ न्यूज डट कम निस्पक्ष सूचना र संचारको संवाहक हो । हामी स्वतन्त्र छौं, हामी कुनै पनि राजनीतिक. सामाजिक तथा अन्य किसिमका पूर्वाग्रहबाट अलग छौं । तपाईंको सूचना र संचारको हकको लागि समाजका विकृति र विसंगतिहरू बिरुद्ध हामी निरन्तर कलम चलाइरहनेछौँ । हामीलाई सूचना जानकारी उपलब्ध गराएर हाम्रो यस अभियानमा तपाईंले पनि साथ् दिन सक्नुहुनेछ ।  धादिङ जिल्लाको सूचना, समाचार, विचार र मनोरञ्जन छिटो छरितो रूपमा विश्वभर पुर्याउनु हाम्रो मुख्य उद्देश्य रहेको छ । ‘धादिङ न्यूज’ यहाँहरू सबैको डिजिटल पत्रिका हो ।व्यवसायको लागि विज्ञापन लगानी हो,धादिङ न्यूज डट कम मा कुनै पनि विज्ञापन वा सन्देश संप्रेषण गर्न  चाहनुहुन्छ भने हामीलाई सम्पर्क गर्न सक्नुहुनेछ ।

 

 

समाचार

सबै

सानाकिसान सहकारी संस्था लि. गोगनपानीमा तालाबन्दि, सञ्चालक समितिद्धारा प्रेस विज्ञप्ति मार्फत छलफल गर्न आह्वान

थाक्रे, ७ असोज सानाकिसा सहकारी संस्था लि. गोगनपानीमा सहकारीका केही शेयर सदस्यहरुले संस्थामा विगत लामो समयदेखी कार्यरत कर्मचारीहरुले किर्तेरुपमा किसानहरुको नामबाट रिण प्रभाहगरी आफुखुसी रु.६७ लाख ५० हजार.....

सामाजिक सेवा दिवशको अवशरमा खुला वक्तृत्वकला प्रतियोगिता सम्पन्न

  महादेववेंशी, ६ असोज सामाजिक क्षेत्रमा राष्ट्रिय गौरब आजको आवश्यकता, सम्वृद्धि र सुखको लागि सामाजिक.....

धादिङका तीन सहित नेपाल प्रहरीका ४८८ इन्स्पेक्टरको सरुवा

काठमाण्डौं । नेपाल प्रहरीका ४ सय ८८ जना प्रहरी निरीक्षक (इन्सपेक्टर)को सरुवा भएको छ । प्रहरी प्रधान कार्यालयले.....

युवाहरुको सवालका सन्दर्भमा युवा अन्तर संवाद कार्यक्रम सम्पन्न

५ असोज, महादेववेशी, ४१ औं सामाजिक सेवा दिवसको अवसरमा थाक्रे गाउँपालिका, महादेववेशीमा सामाजिक क्षेत्र, राष्ट्रिय.....

मापदण्ड विपरित चलेका पाँच क्रसर उद्योग बन्द

नुवाकोट- नुवाकोट जिल्लामा  मापदण्ड विपरित सञ्चालन भइरहेका क्रसर उद्योगहरु जिल्ला प्रशासन कार्यालयले बन्द.....

Categories