जो मान्छे २५ वर्षदेखि घाँसपात खाएर बाँचिरहेको छ

347 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १७ चैत्र २०७५, आईतवार १०:१५

सम्पादक: Dhading News

पाकिस्तान- पच्चिस बर्ष देखि घाँस मात्रै खाएर मान्छे बाँचेको छ भन्ने सुन्दा बकवास हो कि भन्ने पनि लाग्न पनि सक्छ । झट्ट सुन्दा अपत्यारिलो लागेपनि पाकिस्तानमा एक जना व्यक्तिको यस्तै आदतनै बनेको छ । ५० वर्ष कटिसकेका मेहमूद बट पछिल्लो २५ वर्षदेखि रुखका पात, घाँस तथा काठ खाएर बाँचिरहेकै मात्रै छैनन दुनियाँलाई चकित पनि पारिरहेका छन् ।
मेहमूदको यो बानी त्यसै लागेको भने होइन ,२५ वर्षअघि गरिबीको कारण घरमा खाने अन्नको दाना र अरु खानेकुरा केही नहुँदा शुरुका दिनमा बाँच्नैका लागि उनले मिठो लाग्ने रुखका पात, घाँस तथा काठहरु खान थालेका थिए । केही समय त्यसरी खाईसकेपछि उनका लागि त्यो आदत नै बन्न पुगेको हो । शुरुका दिनमा चरम गरिबीका कारण घाँस खाएर छाक गुजारेका मेहमुदले पछिल्ला दिनमा सबैलाई चकित पार्दै आएका छन् ।
सडकमा बसेर दुनियाँ संग मागेर खानु भन्दा घाँसपात खाएरै प्राण धान्नु आफुलाई उत्तम लागेकाले त्यसो गरेको उनी बताउँछन् । घाँसपात तथा काठले छाक गुजार्दै जाँदा उनको त्यसैमा लत बस्यो । पछि उनले केही कमाई गरे र हातमुख जोर्ने जोहो गर्नसक्ने भए । तर घाँसपात र काठ खाने उनको लत भने कसैले पनि छुटाउन सकेका छैनन ।
स्वस्थ देखिने उनी अहिले आफ्ना गधा गाडामा सामान ओसार्ने काम गर्छन र दिनमा ६ सय भन्दा बढी पाकिस्तानी रुपैयाँ कमाउँछन । तर उनको ध्यान मिठो मिठो खानेकुरा किनेर खानेमा भन्दा पनि कुन रुखमा राम्रा र कलिला पात पलाएका छन ? कुन रुखको काठ मिठो हुन्छ ? भन्नेमै गईरहेको हुन्छ ।
स्थानीय बासिन्दाका अनुसार गधा गाडामा सामान ओसार्ने काम गरिरहँदा बाटोमा ठाउँठाउँमा गाडा रोकेर उनले रुखका पात तथा काठ टिपेर मुखमा बुजो लगाइरहन्छन । पहिलो पटक उनले घाँस र काठ खाएको देख्नेहरुलाई अचम्म लागेपनि उनलाई चिनेकाहरु भने यो बिषयलाई सामान्य ठान्दछन् ।
जहिले देखि उनले काठ र पात खान थाले त्यसपछिका दिनमा उनी कहिले बिरामी नपरेको उनका आफन्तहरु बताउँछन । ज्यानमा कहिल्यै बिसन्चो नभएकापछि उनि अहिलेसम्म कुनै डाक्टर तथा अस्पताल पनि जानु परेको छैन ।
एजेन्सी /अनलाइनखबरधादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१७ चैत्र २०७५, आईतवार १०:१५ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

बूढीगण्डकी प्रभावितलाई मुआब्जा निर्धारण न्यायोचित -मन्त्री पुन

सरकारले बूढीगण्डकी जलविद्युत् आयोजनामा पर्ने जग्गाको मुआब्जा निर्धारण स्थानीय जनता र जनप्रतिनिधिहरूसँग लामो छलफलपछि मात्रै गरिएको भन्दै पुर्नस्थापना र पुनर्वासमा सघाउन आग्रह गरेको छ। ऊर्जा, जलस्रोत.....

नागढुङ्गा–सिस्नेखोला सुरुङमार्गमा जग्गा अधिग्रहण हुन सकेन

धादिङ- नागढुङ्गा–सिस्नेखोला सुरुङमार्ग निर्माणको तयारी भइरहँदा आवश्यक जग्गा अधिग्रहण हुन सकेको छैन ।.....

मुआव्जामा असहमती राख्दै बूढीगण्डकी प्रभावितहरु आन्दोलनमा

धादिङ, १७ मंसिर-  बूढीगण्डकी जलबिद्युत्त आयोजना निर्माणका लागि डुवानमा पर्ने धादिङको आरुघाट, खहरे तथा गोरखाको.....

बूढीगण्डकी आयोजनाको आरुघाट र खहरे वजार क्षेत्रको मुआव्जा निर्धारण

धादिङ- बूढीगण्डकी जलबिद्युत्त आयोजना निर्माणका लागि डुवानमा पर्ने धादिङको आरुघाट, खहरे तथा गोरखाको आरुघाट र.....

साङकोष आँगेटारीकी अचेत ‘लक्ष्मी’ बोल्न सक्ने भइन

काठमाडौं– धुम्बाराहीमा रहेको ह्याम्स अस्पतालमा उपचार गराईरहेकी धादिङको नीलकण्ठ नगरपालिका वडा नम्बर १२,.....

Categories