सामाजिक संजाल कम्पनीलाई कानूनी दायरामा ल्याईदै

175 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १९ चैत्र २०७५, मंगलवार ०६:४४

सम्पादक: Dhading News

काठमाण्डौं -सामाजिक संजालको बढ्दो प्रयोगले समाजमा सकारात्मक भन्दा नकारात्मक प्रभाव धेरै पार्न थालेपछि यस्को प्रयोगलाई कसरी व्यवस्थित गराउने भन्ने बिषयमा सरकारी तहबाट नियमनको प्रयास हुंदै आएको छ ।
सामाजिक संजालको प्रयोगकर्ताले छिनछिनमा अरवौं रुपैयाँ विदेश पठाईरहेको भएपनि ति कम्पनीले नेपाल सरकारलाई अहिले सम्म कर तिरेका छैनन । आम्दानीको काम गरेपछि जुनसुकै कम्पनीले पनि नेपालको कानून अनुसार नेपाल सरकारलाई कर तिर्नु पर्ने नियमलाई सामाजिक संजाल कम्पनीले वेवास्ता गर्दै आएका छन ।
सामाजिक संजालको प्रयोगलाई व्यवस्थित गर्न सामाजिक संजाल कम्पनीलाई नेपालको कानुनी दायरामा ल्याउन जरुरी भएको संचार तथा सूचना प्रविधिमन्त्री गोकुल बास्कोटा बताउनुहुन्छ ।
सोमबार संघीय संसदको विकास तथा प्रविधि समितिको बैठकमा ‘सूचना प्रविधिको सम्बन्धमा व्यवस्था गर्न बनेको विधेयक’ माथिको छलफलमा भाग लिँदै मन्त्री बास्कोटाले सामाजिक मूल्य, मान्यता विपरित प्रयोग भएका कम्पनीलाई कारबाही गर्ने कानुनी व्यवस्था गर्न लागेको मन्त्री बाँस्कोटाले बताउनु भयो । युरोप र अमेरिकी मुलुकमा पनि सामाजिक मूल्य र मान्यता विपरितका सूचना प्रवाह गर्ने सामाजिक संजाललाई कारबाही गर्ने कानुनी व्यवस्था गरिएको बताउनु भएको थियो ।
सरकारले ल्याएको विधेयकमा सामाजिक संजाल प्रयोगकर्ता कम्पनीले जथाभावी सूचना प्रवाह गरे कारबाही हुने प्रस्ताव गरिएको छ । ती कम्पनीलाई जथाभावी सूचना प्रवाह गर्न नदिन सरकारले कानुनी व्यवस्था गर्न लागिएको मन्त्री बास्कोटाको भनाई छ । नेपालमा हाल ९३ लाख फेसबुक प्रयोगकर्ताहरु रहेका छन । त्यसैगरी ६० लाख यूटुव प्रयोगकर्ता तथा ४० लाख भन्दा बढि ट्वीटर प्रयोगकर्ताहरु नेपालमा रहेको अनुमान गरिएको छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१९ चैत्र २०७५, मंगलवार ०६:४४ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

स्कुटर चोरेर बिक्री गर्ने चार जना धादिङबाट पक्राउ

धादिङ,२९ कात्तिक । स्कुटर चोरी  गरि बिक्री गर्ने कार्यमा संलग्न रहेका चार जना लाई धादिङ प्रहरीले पक्राउ गरि सार्वजनिक गरेको छ । स्कुटर चोरी गर्ने तथा चोरीका स्कुटर किन्ने कार्यमा संलग्न रहेको अभियोगमा.....

Vacancy Announcement

Published Date:  25 Kartik  2076 Dhading Chamber of Commerce and Industry and Mott MacDonald  has been  implementing a DFID-funded Post-earthquake recovery project (Purnima) in Dhading Districts. The program aims to create long-term positive change in the lives of people in.....

बुद्धिमान तामाङलाई राप्रपाको कार्यवाहक अध्यक्षको जिम्मेवारी

काठमाण्डौं -वरिष्ठ उपाध्यक्ष बुद्धिमान तामाङलाई कार्यवाहक अध्यक्षको जिम्मेवारी दिएर राष्ट्रिय प्रजातन्त्र.....

बूढीगण्डकी आयोजनाले बाँड्यो २७ अर्ब ८० करोड मुआब्जा

धादिङ-बूढीगण्डकी जलविद्युत् आयोजनाले डुबान क्षेत्रमा पर्ने बासिन्दालाई रु २७ अर्ब ८० करोड मुआब्जा वितरण.....

रणबहादुर शाही सहित तीन जना कारागार चलान

धादिङ–विभिन्न अभियोगमा अदालतले सजायँका लागि फैसला गरेपनि फरार रहँदै आएका प्रतिवादी पक्राउ अभियानलाई जिल्ला.....

Categories