पैसा कमाउन चाहनुहुन्छ त्यसो भए यी १० व्यवसाय गर्नुहोस

517 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २७ चैत्र २०७५, बुधबार १४:०४

सम्पादक: Dhading News

काठमाडौं । नेपाल एउटा हुर्कदैं गरेको अर्थतन्त्र हो । जसलाई बिकासोन्मूख देश भन्न पनि अलि गाह्रै पर्छ । त्यसैले यहाँ समृद्धि प्राप्त गर्न निकै गाह्रो र सजिलो दुवै छ ।सिर्जनशील सोच, दृष्टिकोण र आइडिया भए सानो लगानीमै राम्रो नाफा कमाउने ब्यवसाय बनाउन नसकिने होइन ।
यहाँ नेपालमा हुनसक्ने १० राम्रा ब्यवसायीक अवसरहरुका बारे चर्चा गरिने छ । तर, केही आफ्नै अध्ययन र अनुसन्धानको पनि खाँचो त परिहाल्छ ।
१. ट्युसन सेन्टर नेपालमा राम्रो संभावना भएको ब्यवसायीक क्षेत्र हो । नेपालमा शिक्षाका बारेमा बढ्दो चेतना र अभिभावकको आफ्ना छोराछोरीलाई सक्दो स्तरीय शिक्षा प्रदान गर्ने चाहनाले यो ब्यवसायीक संभावनाको ढोका खोलेको हो ।
एसएसइ, दश जोड दुई र स्नातक तहका ‘कठिन’ बिषयहरुमा ट्युसन संचालन गर्नु राम्रो ब्यवसाय भएको छ, अहिलेको नेपालमा ।
२. मोबाइल पसल पनि राम्रो संभावना भएको सानो ब्यवसाय हो । अहिले अधिकाशं नेपालीका हातहातमा मोबाइल पुगिसकेको छ । र, यो क्रम बढ्दो छ ।
त्यसैले मोबाइल मर्मत र नयाँ–पुरानो मोबाइलको ब्यापारको राम्रो संभावना देखिन्छ । मोबाइल पसल भनेको राम्रो नाफा राखेर बेच्न सकिने पसल हो । र, मोबाइल सम्बन्धी स–साना पाटपुर्जाको पनि राम्रो ब्यापार हुने मोबाइल ब्यवसायीहरु बताउँछन् । नेपालको आधुनिकतामा प्रवेश सँगै यो ब्यवसाय अझै फस्टाउनेमा कुनै शंका छैन् ।
३. नेपालका स्कुल र कलेजहरुमा कम्प्युटरको अध्ययन अनिवार्य भैसकेका छन् । कुनै पनि जागिरमा आवेदन दिँदा पनि सामान्य कम्प्युटरको ज्ञान अनिवार्य भैसकेको छ । त्यसैले कम्प्युटर ट्रेनिङ इन्सटिच्युट पनि राम्रो संभावना भएको ब्यवसाय हो ।
तर, यसका लागि कम्प्युटर ट्रेनर भने प्रबिधिको क्षेत्रमा निरन्तर अद्यावधि भैराख्न जरुरी छ ।
४.पछिल्लो समयमा योगाले नेपालमा ठूलो जनसंख्यालाई आकर्षित गरेको छ । त्यसैले योगा केन्द्रहरुको ब्यवसाय नेपालमा फस्टाइरहेको छ । साथै नेपालीहरुमा स्वास्थ्य प्रतिको चेतना पनि बढ्दै गैरहेको छ ।
५. रियल स्टेट कन्सल्टेन्टको काम नेपालमा अहिले निकै बिस्तारित भैरहेको छ । उनीहरुले आफ्ना ग्राहकहरुलाई घरजग्गामा लगानीका बारे परामर्श दिने गर्छन् । साथै, घरजग्गा बिक्रीकर्ता र खरिदकर्ताबीच एजेन्टको काम गर्ने देखि लिएर भाडामा लगाउनेसम्मका काम उनीहरु गर्छन् ।
६. इभेन्ट फोटोग्राफर पनि नेपालको उदाउँदो सानो ब्यवसाय हो । आधुनिकिकरणको यात्रामा लागेको नेपालमा मानिसहरु आफ्नो ब्यवसायीक र पारिवारिक गतिबिधिहरु क्यामरामा कैद गर्न चाहन्छन् । आफ्ना सम्झनाहरुलाई जिवन्त राख्न धेरै खर्च गर्ने अवस्थामा सहर–बजारका नेपालीहरु पुगिसकेका छन् ।
७.युवाहरु माझ ‘वेब डिजाइनिङ र होस्टिङ’को काम नेपालमा लोकप्रिय हुँदै गैरहेको छ । इ–कर्मश, इ–बिजनेस जस्ता ब्यवसायको उदायसँगै आइटी सम्बन्धित ब्यवसायको नेपालमा राम्रो बिस्तार भैरहेको छ ।
८. नेपालमा अर्को राम्रो संभावना भएको ब्यवसाय भनेको क्याटरिङ ब्यवसाय हो । सहर साँघुरो भएसँगै मानिसहरुलाई भोज भत्तेर गर्ने ठाउँको अभाव हुन थालेको छ । र, यही अभावमा नै क्याटरिङ ब्यवसायको उदय भएको छ । साथै, सहरमा भोजभतेरमा गाउँघरमा झै छरछिमेकको सहयोग हुने अवस्था नभएका कारण पनि क्याटरिङको ब्यवसाय नेपालमा राम्रोसँग फस्टाइरहेको छ ।
९. नेपालको राम्रो भौगोलिक अवस्थिति र सांस्कृतिक बिबिधताका कारण पर्यटकको राम्रो संभावना छ ।
पर्यटनको संभावना भएको ठाउँमा ट्राभल एजेन्सी र टुरिस्ट गाइडको राम्रो ब्यवसायीक संभावना हुने नै भयो । कम लगानीमा शुरु गर्न सकिने यी ब्यवसायको युवाहरुमाझ ठूलो संभावना छ ।
१०. नेपालीहरु पछिल्लो समय मनोरञ्जन गर्ने र बाहिर खाना खान रुचाउने भएका छन् । त्यसैले रेष्टुरेन्ट र फास्ट फुड राम्रो संभावना भएका साना ब्यवसाय भएका छन् नेपालमा । तर, मान्छेको जिब्रोलाई रिझाउन भने जान्नुपर्छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२७ चैत्र २०७५, बुधबार १४:०४ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

‘प्रत्येक पालिकमा एउटा आयुर्वेद औषधालय हुनुपर्छ’

धादिङका प्रत्येक स्थानीय तहमा कम्तिमा एउटा आयुर्वेद औषधालय स्थापना गर्न सरोकारवालाहरुले सुझाव दिएका छन् । जिल्ला आयुर्वेद स्वास्थ्य केन्द्र धादिङले विहीवार धादिङबेसीमा आयोजना गरेको जनप्रतिनिधि तथा.....

पहिरोले पाइप बगाएपछि छुम्राङ गाउँमा खानेपानी संकट

रुबीभ्याली (धादिङ ) -  पहिरोले खानेपानीको पाइप बगाएपछि धादिङको रुबीभ्याली गाउँपालिका ५ छुम्राङ गाउँमा पानीको.....

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको पक्षमा धादिङबेसीमा प्रदर्शन

धादिङबेसी–प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको पक्षमा बुधबार सदरमुकाम धादिङबेसीमा प्रदर्शन भएको छ । प्रधानमन्त्री.....

ग्लोवल आईएमई बैकबाट गल्छी गाउँपालिकालाई सहयोग

धादिङ, २३ असार ः ग्लोबल आइएमई बैंक गल्छी शाखाले कोरोना भाईरस विरुद्धको अभियानमा गल्छी गाउँपालिकालाई सहयोग गरेको.....

कोरोना भाइरसबाट विदेशमा रहेका १४३ जना नेपालीको मृत्यु

धादिङ ।संसारभर महामारीको रुपमा फैलिरहेको कोरोना भाइरसको सङ्क्रमणबाट विदेशमा रहेका १४३ जना नेपालीको मृत्यु.....

Categories