शरिरको तापक्रम अनुसार कपडा आफैं बदलिने

368 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ७ बैशाख २०७६, शनिबार ०६:५१

सम्पादक: Dhading News

काठमाडौं । अमेरिकाको मेरिल्यान्ड विश्वविद्यालयको टोलीले शरीरको तापक्रमलाई नियन्त्रण गर्न मद्दत गर्ने खालको अनौठो कपडा बनाएको छ । यो कपडा हेर्दा त ऊनको सामान्य लुगा जस्तै देखिन्छ तर यसमा न्यानोट्युब लगाइएको छ । कपडा बनाउने टोलीले यो कपडा लगाएपछि जाडो र गर्मीमा फरक फरक कपडाको जोहो गरिरहनु नपर्ने बताएको छ । कपडा शरीरको तापक्रम अनुसार आफैं एडजस्ट हुन्छ ।

कपडा लगाउँदा शरीरको तापक्रम तातो रहेछ भने न्यानोट्युब खुम्चिन्छन् तर शरीरको तापक्रम चिसो भएमा न्यानोट्युबहरू फैलिन्छन् । कपडाको मूल्य ५ डलर राखिने सम्भावना छ । हुन त यस्ता किसिमका कपडा पहिले नै पनि बनिसकेका छन् । तर खेलाडीहरूले लगाउने स्पोट्र्सवेयर मात्र अहिलेसम्म तापक्रमअनुसार एड्जस्ट गर्न मिल्थ्यो । कपडा बनाउने टोलीको दाबीअनुसार, यो कपडाबाट शरीरुको तापक्रमलाई ३५ प्रतिशतसम्म व्यवस्थापन गर्न सकिन्छ ।

बजारमा उपलब्ध अन्य कपडा जम्मा ५ प्रतिशतसम्म तापक्रम व्यवस्थापन गर्न सक्छन् । कपडा ऊनबाट बनाइएको हो तर यसमाथि न्यानोट्युबिङको कोटिङ गरिएको छ । टोलीका अनुसार, न्यानोट्युब मानिसको कपालभन्दा हजार गुणा पातलो छ । न्यानोट्युब विशेष किसिमको कार्बन आधारित धातुबाट बनेको हो ।शरीरको तापक्रम बढेर पसिना निीकँदा न्यानोट्युब खुम्चिन्छ र इलेक्ट्रिक चार्ज उत्पन्न हुन्छ अनि शरीरको गर्मी बाहिर निस्कन्छ । अनि शरीरको तापक्रम घट्दा न्यानोट्युबहरू फैलिन्छन् र बाहिरको हावा भित्र आउन रोक्छन् । यो कपडा पूर्ण फिजिक्समा आधारित रहेको टोलीको दाबी छ ।

  • एजेन्सी को सहयोगमा


धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

७ बैशाख २०७६, शनिबार ०६:५१ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

‘प्रत्येक पालिकमा एउटा आयुर्वेद औषधालय हुनुपर्छ’

धादिङका प्रत्येक स्थानीय तहमा कम्तिमा एउटा आयुर्वेद औषधालय स्थापना गर्न सरोकारवालाहरुले सुझाव दिएका छन् । जिल्ला आयुर्वेद स्वास्थ्य केन्द्र धादिङले विहीवार धादिङबेसीमा आयोजना गरेको जनप्रतिनिधि तथा.....

पहिरोले पाइप बगाएपछि छुम्राङ गाउँमा खानेपानी संकट

रुबीभ्याली (धादिङ ) -  पहिरोले खानेपानीको पाइप बगाएपछि धादिङको रुबीभ्याली गाउँपालिका ५ छुम्राङ गाउँमा पानीको.....

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको पक्षमा धादिङबेसीमा प्रदर्शन

धादिङबेसी–प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको पक्षमा बुधबार सदरमुकाम धादिङबेसीमा प्रदर्शन भएको छ । प्रधानमन्त्री.....

ग्लोवल आईएमई बैकबाट गल्छी गाउँपालिकालाई सहयोग

धादिङ, २३ असार ः ग्लोबल आइएमई बैंक गल्छी शाखाले कोरोना भाईरस विरुद्धको अभियानमा गल्छी गाउँपालिकालाई सहयोग गरेको.....

कोरोना भाइरसबाट विदेशमा रहेका १४३ जना नेपालीको मृत्यु

धादिङ ।संसारभर महामारीको रुपमा फैलिरहेको कोरोना भाइरसको सङ्क्रमणबाट विदेशमा रहेका १४३ जना नेपालीको मृत्यु.....

Categories