शरिरको तापक्रम अनुसार कपडा आफैं बदलिने

172 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ७ बैशाख २०७६, शनिबार ०६:५१

सम्पादक: Dhading News

काठमाडौं । अमेरिकाको मेरिल्यान्ड विश्वविद्यालयको टोलीले शरीरको तापक्रमलाई नियन्त्रण गर्न मद्दत गर्ने खालको अनौठो कपडा बनाएको छ । यो कपडा हेर्दा त ऊनको सामान्य लुगा जस्तै देखिन्छ तर यसमा न्यानोट्युब लगाइएको छ । कपडा बनाउने टोलीले यो कपडा लगाएपछि जाडो र गर्मीमा फरक फरक कपडाको जोहो गरिरहनु नपर्ने बताएको छ । कपडा शरीरको तापक्रम अनुसार आफैं एडजस्ट हुन्छ ।

कपडा लगाउँदा शरीरको तापक्रम तातो रहेछ भने न्यानोट्युब खुम्चिन्छन् तर शरीरको तापक्रम चिसो भएमा न्यानोट्युबहरू फैलिन्छन् । कपडाको मूल्य ५ डलर राखिने सम्भावना छ । हुन त यस्ता किसिमका कपडा पहिले नै पनि बनिसकेका छन् । तर खेलाडीहरूले लगाउने स्पोट्र्सवेयर मात्र अहिलेसम्म तापक्रमअनुसार एड्जस्ट गर्न मिल्थ्यो । कपडा बनाउने टोलीको दाबीअनुसार, यो कपडाबाट शरीरुको तापक्रमलाई ३५ प्रतिशतसम्म व्यवस्थापन गर्न सकिन्छ ।

बजारमा उपलब्ध अन्य कपडा जम्मा ५ प्रतिशतसम्म तापक्रम व्यवस्थापन गर्न सक्छन् । कपडा ऊनबाट बनाइएको हो तर यसमाथि न्यानोट्युबिङको कोटिङ गरिएको छ । टोलीका अनुसार, न्यानोट्युब मानिसको कपालभन्दा हजार गुणा पातलो छ । न्यानोट्युब विशेष किसिमको कार्बन आधारित धातुबाट बनेको हो ।शरीरको तापक्रम बढेर पसिना निीकँदा न्यानोट्युब खुम्चिन्छ र इलेक्ट्रिक चार्ज उत्पन्न हुन्छ अनि शरीरको गर्मी बाहिर निस्कन्छ । अनि शरीरको तापक्रम घट्दा न्यानोट्युबहरू फैलिन्छन् र बाहिरको हावा भित्र आउन रोक्छन् । यो कपडा पूर्ण फिजिक्समा आधारित रहेको टोलीको दाबी छ ।

  • एजेन्सी को सहयोगमा


धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

७ बैशाख २०७६, शनिबार ०६:५१ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

विप्लव नेकपाको धादिङ सेक्रेटरी बुद्ध गुरुङ पक्राउ

धादिङ, ३१ भदौ - नेत्र विक्रम चन्द नेत्तृत्वको नेकपाका धादिङ जिल्ला सेक्रेटरी बुद्ध गुरुङ घले मंगलबार विहान पक्राउ परेका छन् । धादिङको नौविसे हुंदै काठमाण्डौं जाँदै गर्दा प्रहरीले गुरुङलाई धुनिबेसी.....

झाँक्रीले पेट प्वाल पारिदिएको मगरको मृत्यु

धादिङ,३१ भदौ - जण्डिसको उपचार गराईदिने भन्दै झाँक्रीले व्लेडले पेट चिरेर थला पारिदिएका विरामीको उपचारका क्रममा.....

दुई लाख बढीको कारोवारमा चेक काट्नु नपर्ने

काठमाडौं । तपाईंले चेकमार्फत कारोवार गर्दै हुनुहुन्छ ? यदि हुनुहुन्छ भने अब तपाईंले चेक नकाटे पनि हुने भएको छ ।.....

अख्तियारमा धादिङका धेरै उजुरी

- केशव अधिकारी धादिङ,२९ भदौ - अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले धादिङका स्थानीय तहका जनप्रतिनिधि र कर्मचारीलाई.....

बढ्यो सामाजिक सुरक्षा भत्ता

काठमाडौं । सरकारले बृद्ध भत्ता बढाएको छ । बढेको भत्ता अव कार्यान्वयनमा समेत आएको छ । सरकारले चालु आर्थिक वर्ष.....

Categories