बन्चरेडाँडामा ल्यान्डफिल्ड साइडको पहुँचमार्ग बनाउन पौने १२ करोड निकासा

365 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ९ बैशाख २०७६, सोमबार ०६:३९

सम्पादक: Dhading News

धादिङ,– धादिङ र नुवाकोट जिल्लाको सिमानामा रहेको बञ्चरेडाँडालाई ल्याण्डफिल्ड साईड बनाउन त्यहाँ सम्म् पुग्ने पहुंच मार्ग निर्माणका लागि सरकारले वजेटको व्यवस्था गरेको छ । सरकारले बन्चरे डाँडा ल्यान्डफिल्ड साइडको पहुँचमार्ग निर्माण गर्न ११ करोड ७९ लाख रुपैयाँ रकमान्तर गरेको छ । कहिले स्थानीयका कारण त कहिले अन्य कारणले चर्चामा आउने गरेको ल्यान्डफिल्ड साइटसम्मको पहुँचमार्ग निर्माणको लागि अर्थ मन्त्रालयले भैपरी आउने विकास कार्यक्रम शीर्षकबाट सो रकम निकासा गरेको हो ।
काठमाडौं र ललितपुरको फोहोर व्यवस्थापन गर्न २०६२ सालमा सिसडोल ल्यान्डफिल साइट २ वर्षको क्षमता रहने गरी सञ्चालनमा ल्याइएको थियो । २ वर्षका लागि निर्माण गरिएको अस्थायी ल्यान्डफिल्डमा काठमाडौं उपत्यकाको फोहोर व्यवस्थापन १३ वर्षसम्म गरिएको छ । अहिले सो ल्यान्डफिल्ड साईड भरिएको छ । साईडको कारण उत्पन्न बाताबरणिय प्रदुषण र अन्य समस्याको समाधानका लागि स्थानीयले सरोकारवालाहरुको ध्यानाकर्षण गराउँदै आएका छन् ।

फोहोर व्यवस्थापनका लागि सरकारले सिसडोलभन्दा करिब २ किलोमिटर पर रहेको बन्चरे डाँडोलाई फोहर व्यवस्थापनको दीर्घकालीन ल्यान्डफिल बनाउने योजना ल्याएपछि त्यसको पहुँचमार्ग निर्माणको लागि सो रकम निकासा भएको हो । चैत्र महिनामा सरकारले बजेट निकासा गरेसँगै अहिले सिसडोलदेखि बन्चरेडाँडासम्म जाने बाटो निर्माण गर्ने काम भइरहेको छ । आगामी दुई महिनाभित्र सडक निर्माणको काम सम्पन्न गरी फोहोर व्यवस्थापन स्थल निर्माणको काम गर्ने योजना महानगरपालिकाको छ ।

यो ल्याण्डफिल्ड साईडको क्षमता ६।५ लाख मेट्रिक टन थियो । काठमाडौं र ललितपुरबाट मात्रै दैनिक करिब एक हजार देखि एक हजार एक सय टन फोहोर उत्पादन हूने गरेको छ । सोमध्ये ७० देखि ७५ प्रतिशत फोहर सिसडोलमै व्यवस्थापन हुँदै आएको छ । गत मंसिर १७ गते बसेको मन्त्रिपरिषद्को बैठकले उपत्यकाको फोहोरमैला व्यवस्थापन गर्न नुवाकोटस्थित बन्चरेडाँडामा निर्माण गर्नुपर्ने करिब १५ मिटर अग्लो ड्याम र अन्य पूर्वाधारसहितको ल्यान्डफिल निर्माण गर्ने जिम्मा शहरी विकास मन्त्रालयलाई दिने निर्णय गरेको थियो । हाल काठमाडौँ उपत्यकाबाट दैनिक एक हजार मेट्रिक टन र काठमाडौँ महानगरपालिकाबाट मात्र दैनिक ५०० मेट्रिक टन फोहर निष्कने गरेको छ । काठमाडौँ उपत्यकाबाट दैनिक उत्सर्जन हुने फोहरमध्ये करीब ७५ प्रतिशत फोहर सिसडोलमा व्यवस्थापन हुँदै आएको छ । बन्चरेडाँडामा निर्माण गरिने सेनेटरी ल्यान्डफिल्डका लागि आवश्यक बजेटको व्यवस्था भए पनि निर्माण कार्य सम्पन्न गर्न कम्तीमा पनि तीन वर्ष लाग्ने प्राविधिकहरू बताउँछन् ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

९ बैशाख २०७६, सोमबार ०६:३९ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

धादिङका आठ सामुदायिक बिद्यालयमा आईटि ल्याव स्थापना हुंदै

धादिङ,३ कात्तिक- सरकारले साढे ३ अर्ब रुपैयाँ खर्च गरेर धादिङका ८ सहित देशभरका १ हजार विद्यालयमा सामुदायिक सूचना प्रविधि प्रयोगशाला (आईटी ल्याब) स्थापना गर्ने भएको छ । नेपाल दूरसञ्चार प्राधिकरणको ग्रामीण.....

धादिङबेसीको खानेपानी परीक्षण गरेर मात्रै पिउनुहोस

धदिङ,२ कात्तिक - सदरमुकाम धादिङबेसीका बासीन्दाले प्रयोग गर्दै आएको खानेपानीमा झाडा पखाला र हैजामा भेटिने किटाणु.....

स्थानीयतहका जनप्रतिनिधिले लिँदै आएको तलब सुविधा कानून विपरित

काठमाडौं । जनताको मत बाट निर्वाचित भएका स्थानीय तहका जनप्रतिनिधिहरु जनताको आधारभूत सेवाका लागि चाहिने निति.....

नौबिसे-कलंकी सडक एकतर्फी गराएर मर्मत शुरु

धादिङ । सर्वाधिक सवारी चाप रहने गरेको देशका करिव ७० जिल्लाबाट काठमाडौं उपत्यका भित्रिने मुख्य सडक मार्गको.....

आहालेमा निर्माण भएको सामुदायिक भबन हस्तान्तरण

त्रिपुरासुन्दरी -धादिङको त्रिपुरासुन्दरी गाउँपालिका वडा नम्बर ३ आहालेमा निर्माण सम्पन्न भएको सामुदायिक भबन.....

Categories