विदेशबाट फर्केर गाउँमै व्यवसायिक किवी खेतीको शुरुवात

778 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ४ जेष्ठ २०७६, शनिबार १०:२३

सम्पादक: Dhading News

धादिङबेसी – काम गर्ने जाँगर भए रोजगारीका लागि विदेश जानु पर्दैन भन्ने उदाहरण बनेका छन धादिङको नीलकण्ठ नगरपालिका वडा नम्बर ३ सिरानवजारका श्रीकृष्ण अधिकारी । त्यसो त अधिकारी पैसा कमाउन र सुखका जीवन बिताउने सपना बोकेर रोजगारीका लागि विदेश नगएका भने होइनन् ।
अर्काको देशमा जति काम गर्दा पनि आफ्नै गाउँघरको यादले नछाडेपछि उनी विदेशको जागिर छाडेर गाउँ फर्किएका थिए । २०५८ सालमा मलेसिया गएका अधिकारी चार बर्ष बसेर नेपाल फर्किएका हुन । घर फर्किएपछि आफ्नै गाउँ ठाउँमा केही गरेर आयआर्जन गर्नुपर्छ भन्ने आत्मविश्वासका साथ उनले शुरु गरेको किवी खेती अहिले नमूना कृषि व्यवसायको रुपमा चिनिन थालेको छ । नीलकण्ठ नगरपालिका वडा नम्बर १ काउलेमा १५ रोपनी जग्गा भाडामा लिएर अधिकारीले स्थानीय प्रेम तामाङको साथमा शुरु गरेको किवी खेतीले काउले गाउँको परिचयनै बदलिदिएको छ ।

व्यवसायिक रुपमा शुरु गरिएको किवी खेतीले अधिकारीलाई अहिले धेरैले चिन्न थालेका छन् । पाँच बर्ष अघि २ सय ४० बोट बाट शुरु भएको किवी खेतीको उत्पादन शुरु भई बिक्री हुन थालेको पनि अहिले तीन बर्ष भईसकेको छ । किवी खेती संगै अग्र्यानिक तरकारी र फलफूल खेतीको पनि शुरुवात गर्न लागेको उनले वताए । बाँझो जमीनको सदुपयोग गरि शुरु गरिएको किवी खेतीले विस्तारै उत्पादन दिन थालेपछि अधिकारीले अब आलु, कोपी, टमाटर साग लगायतका तरकारी उत्पादन पनि शुरु गर्न लागेको वताए । यस्तै उनले एबोकाडा, अनार, जापनिज नास्पाती, किवी, कागती,सुन्तला, कफीलगायतको फलफूल समेतको सम्भावना अध्ययन भईरहेको जानकारी दिए ।

नीलकण्ठ नगरपालिकाको माथिल्लो भागका साथै जिल्लाका अन्य गाउँबस्तीमा पनि व्यवसायिक रुपमा किबी खेती गर्न सकिने अधिकारी बताउँछन । समुद्री सतहबाट एक हजार मिटरभन्दा माथिको उचाइमा किबीको उत्पादन लिन सकिन्छ ।
धादिङ जिल्लाको विभिन्न गाउँमा किबी खेती हुंदै आईरहेको छ । यो यस्तो खेती हो जस्को फल र बिरुवा दुवैबाट फाइदा लिन सकिन्छ । एउटै रुखमा ५० देखि ७० किलोसम्म फल लाग्छ भने प्रतिकिलो रु ४०० देखि रु ६०० सम्ममा सजिलै संग बिक्री हुने किसानहरु बताउँछन् । धादिङ जिल्लामा सोयु, ब्रुनो, हेवार्ड, आलीसान, टोमरी र मन्टी जातको किबीको खेती गर्ने गरिएको किसानहरुको भनाई छ । व्यवसायिक रुपमा खेती खेतीको शुरुवात गरेपनि जिल्लामा बिशेषज्ञ सेवा नपाउँदा रोग निवारणमा समस्या हुने गरेको उनको भनाई छ । जिल्ला कृषि विकास कार्यालय जस्लाई अहिले कृषि ज्ञान केन्द्र भनिएको छ त्यहाँ एक जना पनि प्राविधिकलाई पनि किवी खेती सम्वन्धि ज्ञान नभएका कारण आंफैले युटुयुव, गुगल लगायतका सामाजिक सञ्जालमा खोजेर किवी खेतीको वारेमा ज्ञान लिने गरेको अधिकारी बताउँछन ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

४ जेष्ठ २०७६, शनिबार १०:२३ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

चौँरीपालनमा युवापुस्ताको कम आकर्षण

धादिङ । धादिङ जिल्लाको हिमाली क्षेत्र रूवीभ्याली गाउँपालिकाको उच्च भेगका किसानहरुको आम्दानीको राम्रो स्रोत बनेको चौँरीपालन व्यवसायमा युवापुस्ताको आकर्षण घट्दै जान थालेको छ । दुःख गर्न सक्दा राम्रै.....

सिरानवजारमा पहिरो रोक्न सडक छेउमा वृक्षारोपण

धादिङबेसी-धादिङ जिल्लाको सदरमुकाम धादिङबेसीको सिरानवजारमा मुख्य सडक भासिएर दर्जनौं घर जोखिममा पर्ने क्रम.....

धादिङबेसीमा सिद्धार्थ बैंकको शाखा सञ्चालनमा

धादिङबेसी- धादिङ जिल्लाको सदरमुकाम धादिङबेसीमा बैक तथा वित्तिय संस्थाको शाखा स्थापना हुनेक्रम बढ्दै गएको छ ।.....

हुवासिन सिमेन्टको जग्गा भाडा सम्झौता प्रक्रिया मन्त्रिपरिषदमा

धादिङ, ३२ साउन। धादिङको वेनिघाट रोराङ गाउँपालिकाको ताल्तीमा निर्माण हुन लागेको हुवासीन सिमेण्ट उद्योगका लागि.....

हावाले उडाएको पुल मध्य बर्षामा ढलान गरिंदै

धादिङ- निर्माण कार्य शुरु भएको पाँच वर्ष विति सक्दापनि सम्पन्न हुन नसकेको नुवाकोटको केउरिनी बाट धादिङको.....

Categories