गंगाजमुनामा सुत्केरीका लागि कुरुवा घर र ल्याब सेवा शुरु गरिंदै

256 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ४ असार २०७६, बुधबार ०६:२४

सम्पादक: Dhading News

धादिङ । धादिङको गंगाजमुना गाउँपालिकाले पालिकाभित्रका सबै स्वास्थ्यचौकीमा सुत्केरीका लागि कुरुवा घर र ल्याब सेवा सञ्चालन गर्ने भएको छ ।

सरकारले स्वास्थ्य संस्थामा सुत्केरी गराउने र घरमा हुने सुत्केरीलाई शून्य गराउने कार्यक्रम अघि सारेकोले विभिन्न वडामा मागको आधारमा सुत्केरी कुरुवा घर बनाई सुरक्षित सुत्केरीका लागि प्रोत्साहन गर्नेगरी योजना बनाएको गाउँपालिकाका स्वास्थ्य संयोजक दीपक अधिकारीले बताउनुभयो ।

जिल्लाको उत्तरी भेगमा पर्ने गंगाजमुना गाउँपालिका वडा नं २ को रि स्वास्थ्यचौकी जिल्लाकै विकट स्थानमा रहेको छ । यस स्वास्थ्यचौकीमा केही समयअघि प्रसूतिका लागि आएकी सुन्चली तामाङलाई सुत्केरी कुरुवा घर अभावमा घरै फर्काउनु परेपछि गाउँपालिकाले सो स्थानमा तुरुन्तै घर निर्माण गर्न प्रक्रिया अघि बढाउन लागेको हो ।


घरमा हुने सुत्केरी शून्य गराउने अभियानलाई सार्थकता दिनका लागि स्वास्थ्यचौकीमा प्रसूति कुरुवा घर आवश्यक भएको गाउँपालिकाका स्वास्थ्य संयोजक अधिकारीको भनाइ छ । सुुत्केरी हुनुपूर्व र सुत्केरी भइसकेपछि बस्ने घर नभएका कारण प्रसूतिका लागि आएका महिलालाई घरै फर्काउनु् परेको रि स्वास्थ्यचौकीका इन्चार्ज रमेश पोखरेल बताउनुहुन्छ ।

गाउँपालिकाले स्वास्थ्य सेवालाई प्रभावकारी बनाउन गाउँगाउँमा स्टेचर वितरण गरिने, स्वास्थ्यचौकीमा औषधिको अभाव हुन नदिने, सबै स्वास्थ्य संस्थाहरुमा ल्याब सेवा सञ्चालन गरिने, गाउँपालिकास्तरमा एउटा सुविधासम्पन्न अस्पताल निर्माण गर्ने, एम्बुलेन्स सेवा सञ्चालन गर्ने, स्वास्थ्यचौकीमा भएका सबै उपकरण प्रयोगमा ल्याउने, आवश्यक पर्ने विद्युत् सेवाका लागि पहल गर्ने, सम्भव नभए सोलारबाट विद्युत् उर्जा खपत गर्ने तयारी गरिरहेको गाउँपालिकाका स्वास्थ्य संयोजक अधिकारीले बताउनुभयो ।

यसैगरी तावल गाउँमा खोप क्लिनिक बनाउने, सबैको पहुँचमा स्वास्थ्य सेवा पु¥याउन सबै किसिमको उपायहरु खोजी गरिने भएको छ ।

जिल्लाको दुर्गममा रहेको गाउँपालिका भएकाले यहाँका गाउँबस्ती पनि निकै विकटमा रहेका छन् । स्वास्थ्य सेवाको गुणस्तर सुधार गर्नुपर्ने, स्वास्थ्य सेवा पहुँच वृद्धिका लागि योजना बनाउनुपर्ने, विद्यालयस्तरमा स्वास्थ्य सेवाका सचेतनामूलक कार्यक्रमहरु गाउँपालिकाको तर्फबाट सञ्चालन गर्न समुदायले आग्रह गरेका छन् ।गंगाजमु्ना गाउँपालिकाका स्वास्थ्य संस्थाहरुको सामाजिक  परिक्षण कार्यक्रममा सर्वसाधरणको जिज्ञासाको जवाफ दिंदै गाउँपालिकाले यस्तो निर्णय गरेको हो ।सामाजिक परिक्षण कार्यक्रमको समुदायस्तर देखि गाउँपालिका क्षेत्रसम्म पत्रकार सीताराम अधिकारीले सहजीकरण गर्नुभएको थियो ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

४ असार २०७६, बुधबार ०६:२४ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

ज्यान मुद्दामा फरार अभियुक्त १७ वर्षपछि पक्राउ

धादिङ, १ साउन - कर्तव्य ज्यान मुद्दामा संलग्न भई फरार रहेको अभियोग लागेका एक अभियुक्तलाई धादिङ प्रहरीले घटना भएको १७ वर्षपछि पक्राउ गरेको छ । २०५९ साल असार ८ गते धादिङ जिल्लाको आगिन्चोक गाविस हालको वडा नम्बर ६.....

मलेखुमा राष्ट्रिय वाणिज्य बैंकको शाखा विस्तार

 मलेखु । धादिङको बेनीघाट रोराङ गाउँपालिका वडा नम्बर ३ मलेखुमा राष्ट्रिय वाणिज्य बैकले शाखा विस्तार गरेको छ ।.....

ताल्तिमा निर्माणाधिन हुवासिन सिमेन्ट उद्योगमा पस्यो बाढी

धादिङ,३० असार -धादिङको ताल्तीमा निर्माणाधिन हुवासिन सिमेण्ट उद्योगको निर्माण स्थलमा बाढी पसेर एक करोड भन्दा.....

गजुरी गाउँपालिकाको खाद्य तथा पोषण सुरक्षा रणनैतिक योजना विमोचन

गजुरी- धादिङको गजुरी गाउँपालिकाले खाद्य तथा पोषण सुरक्षा रणनैतिक योजना तय गरेको छ । गाउँपालिका भित्र खाद्य.....

ताल्तीमा चिनियाँले यसरी बनाउँदैछन् हुवासिन सिमेन्ट उद्योग

ताल्ती-मलेखु पूरानो बजारबाट ११ किलोमिटर खोलैखोलाको यात्रा गरेपछि पुगिन्छ ताल्ती।ताल्ती त्यही ठाउँ हो हो जहाँ.....

Categories