खोला जस्तै बन्यो पृथ्वीराजमार्ग,बैरेनीवजार क्षेत्र डुवानमा

3206 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १२ असार २०७६, बिहीबार ०७:०६

सम्पादक: Dhading News

बैरेनी- झट्ट हेर्दा कुनै खोला बाट मोटर गुडिरहेको जस्तो देखिने यो दृश्य देशको सबैभन्दा ठूलो र व्यस्त पृथ्वीराजमार्गको धादिङको बैरेनी वजार क्षेत्रको हो । देशकै सबैभन्दा व्यस्त पृथ्वीराजमार्गको बैरेनी वजार क्षेत्रमा आज जताततै भलबाढीले राजमार्ग मात्रै होइन वजार क्षेत्रका दर्जनौ घर डुवानमा परेको छ ।  गल्छी गाउँ पालिका वडा नम्बर ६ मा पर्ने वागेश्वरी माध्यमिक बिद्यालय अघिल्तिरको यो दृष्य देख्दा पृथ्वीराजमार्ग होइन कुनै खोलाबाट मोटर गुडिरहेको जस्तो देखिन्छ ।

गल्छी गाउँपालिकाको केन्द्ररहेको बैरेनीवजारको दायाँबायाँको सडक खण्डमा भलबाढी बग्दा सडक नदी जस्तै हुन पुगेको हो । लेदो माटो सहितको बाढीले सवारी आवागमनमा समेत अवरोध पु¥याएको छ ।राती देखि परिरहेको पानी विहान सम्म नरोकिएपछि वजार क्षेत्रमा डुवानको समस्या बढ्दै गएको हो ।

देशका ६७ जिल्लाका साथै छिमेकी देश भारतबाट स्थलमार्ग हुंदै नेपालको राजधानी आउने र राजधानी काठमाण्डौंबाट वाहिरिने हजारौं सवारी साधन गुड्ने राजमार्गको यो हालत गाउँपालिकाको बेहिसाव विकासले गर्दा हुन पुगेको हो । राजमार्गलाई छेडेर जथाभावी गाउँ तिर लगिएका ग्रामीण सडक, सडक भन्दा माथि तिर खोलिएका बालुवा उत्खनन केन्द्रका कारण भल बाढीले लेदो बगाउँदै राजमार्गमा ल्याई पु¥याएको हो ।


राजमार्गको आवागमननै ठप्प हुने गरी सडकमा भलबाढी पसेको आज पहिलो पटक भने होइन बर्षौ देखि यो समस्या कायमै रहेको छ । दिर्घकालिन सोच विना खनिएका सडकबाट बर्षातको बेला  गाउँ गाउँबाट माटो र ढुंगा बगाउँदै राजमार्गमा ल्याएर थुपार्ने गरेको छ । हरेक बर्ष सडक निर्माण, स्तरोउन्नती र मर्मत सम्भारको शिर्षकमा करोडौं खर्च गर्दै आई्रहेको गाउँपालिकाले सडकलाई बलियो बनाएर भलबाढी सिधै राजमार्गमा खस्ने कार्य रोक्न भने सकेको छैन ।


पृथ्वीराजमार्गको यो अबस्थाले गल्छी गाउँपालिकाको बिकासलाई झल्काईरहेको छ । गाउँमा जताततै खोलिएका सडकको लगानी बगेर अहिले राजमार्गमा आईपुगेको छ । हचुवाको भरमा ग्रामीण भेगमा जताततै डोजर लगाएर भूक्षय बढाउनु गाउँपालिकाको लागि सबै भन्दा ठूलो बिकास बनेको उदहारण पनि हो यो । बैरेनी वजारको गर्दो खोला देखि महेशदोभान सम्मको सडक हिलाम्मे हुनुमा मुख्य कारण सडक छेउको खोलाको निकास थुनिनु रहेको छ ।

खोला मिचेर यस क्षेत्रमा सर्यौ पक्की घर, टहरा, बिद्यालय, अन्य उद्योगहरुको लागि संरचना निर्माण गरिंदा पनि स्थानीय सरकार यस्तो गलत कार्य रोकथाममा निरिह बन्दै गईरहेको छ । शक्ति र बल मिच्याईको भरमा खोलाको धार नै परिवर्तन गराईदा पनि स्थानीय तहले रोकथामका लागि कुनै चासो नदेखाएको स्थानीयको गुनासो छ । गाउँबाट झरेको भलबाढी राजमार्गमा खसेपछि सडकको आवागमन मात्रै रोकिएको छैन बैरेनी वजारका दर्जनों घरमा भलबाढी पसेर समस्या उत्पन्न भएको छ ।

तस्बिरहरु :  रामप्रसाद अधिकारीबाटधादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१२ असार २०७६, बिहीबार ०७:०६ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

‘प्रत्येक पालिकमा एउटा आयुर्वेद औषधालय हुनुपर्छ’

धादिङका प्रत्येक स्थानीय तहमा कम्तिमा एउटा आयुर्वेद औषधालय स्थापना गर्न सरोकारवालाहरुले सुझाव दिएका छन् । जिल्ला आयुर्वेद स्वास्थ्य केन्द्र धादिङले विहीवार धादिङबेसीमा आयोजना गरेको जनप्रतिनिधि तथा.....

पहिरोले पाइप बगाएपछि छुम्राङ गाउँमा खानेपानी संकट

रुबीभ्याली (धादिङ ) -  पहिरोले खानेपानीको पाइप बगाएपछि धादिङको रुबीभ्याली गाउँपालिका ५ छुम्राङ गाउँमा पानीको.....

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको पक्षमा धादिङबेसीमा प्रदर्शन

धादिङबेसी–प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको पक्षमा बुधबार सदरमुकाम धादिङबेसीमा प्रदर्शन भएको छ । प्रधानमन्त्री.....

ग्लोवल आईएमई बैकबाट गल्छी गाउँपालिकालाई सहयोग

धादिङ, २३ असार ः ग्लोबल आइएमई बैंक गल्छी शाखाले कोरोना भाईरस विरुद्धको अभियानमा गल्छी गाउँपालिकालाई सहयोग गरेको.....

कोरोना भाइरसबाट विदेशमा रहेका १४३ जना नेपालीको मृत्यु

धादिङ ।संसारभर महामारीको रुपमा फैलिरहेको कोरोना भाइरसको सङ्क्रमणबाट विदेशमा रहेका १४३ जना नेपालीको मृत्यु.....

Categories