बजारमा ल्याउन नसक्दा बारीमै कुहियो करोडौँको तरकारी

494 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ७ बैशाख २०७७, आईतवार १६:४३

सम्पादक: Dhading News

धादिङ । विश्वव्यापी महामारीको रुपमा फैलिरहेको कोरोना भाइरसको संक्रमण रोकथामका लागि लागू गरिएको लकडाउनका कारण धादिङमा करोडौँ रुपैयाँबराबरको तरकारी बारीमै कुहिन थालेको छ ।

लकडाउनसँगै तरकारीबजार लैजान नसक्दा बारीमै कुहिन थालेको गल्छी गाउँपालिका ज्यामिरेखोलाका किसान मुक्तिनाथ खतिवडाले बताउनुभयो ।

लकडाउनअघि बारीबाट टिपेर आदमघाटसम्म पु¥याएपछि व्यापारीले किनेर लैजाने गरेकोमा अहिले कोही व्यापारीसमेत नआएको र आफूहरुसँग सवारी साधन नहुँदा बेच्नका लागि काठमाडौँ लैजान नसकिएको खतिवडा बताउनुहुन्छ ।

तरकारी बेच्ने बेला भएपछि लकडाउन सुुरु भयो, टिपेर राख्न पनि नमिल्ने भएपछि बारीमै कुहाउन बाध्य हुनुपरेको छ । यो वर्षको तरकारी खेतीबाट केही बचत गर्न सकिन्छ कि भन्ने थियो उल्टो ऋणमा परेको छाँगेटारका विनोद खतिवडाले बताउनुभयो ।

खाई नखाई सन्तानलाई जत्तिकै माया गरेर खेती गरेको तरकारी फलेपछि बेच्नै नपाउँदा निकै पीडा भएको खतिवडाको दुखेसो छ ।

‘सधैँ खेतमै आएर तरकारी लैजाने व्यापारीहरु लकडाउनसँगै गाउँ आउन छाडेका छन्’, थाँक्रे गाउँपालिका ११ बालुवाफाँटका किसान ओतराज विडारीले भन्नु भयो ।

बिडारीका अनुसार सवारी साधनको अभावले किसान आफैँले काठमाडौँसम्म लैजान सक्दैनन्, गाउँ वरिपरिका बजारमा बिक्री हुँदैन, काठमाडौँ लैजाँदा पनि बेच्न नसकेर उतै मिल्काएर आउनुपर्ने अवस्था रहेको छ ।

सरकारले दैनिक उपभोग्य सामग्री ओसारपसारमा रोक नलगाए पनि धादिङको स्थानीय प्रशासन र उद्योग बाणिज्य संघ, चेम्बर अफ कमर्श लगायतका निजी क्षेत्रका संस्था र अन्य संघ संस्थाहरुले एक ठाउँको तरकारी अर्को ठाउँमा लैजान रोक लगाएका कारण जिल्लाका बजारमा लगेर तरकारी बेच्न नसकिएको किसानहरु बताउँछन् ।

कालिमाटी फलफूल तथा तरकारीबजार विकास समितिका अनुसार लकडाउनअघि धादिङबाट दैनिक कम्तीमा १८ देखि २० ट्रक तरकारी काठमाडौँ जान्थ्यो भने काठमाडौँबाटमात्रै दैनिक २५ देखि ३० लाखको हाराहारीमा नगद धादिङ भित्रिने गर्दथ्यो । यो तथ्याङ्कका आधारमा धादिङमा वार्षिक एक अर्बभन्दा बढी आम्दानी तरकारीबाटै हुने गरेको छ ।

नेपाल फलफूल तथा तरकारी व्यवसायी महासंघको अभिलेख अनुसार राजधानीसँग जोडिएको धादिङले काठमाडौँको तरकारी बजारमा ३१ प्रतिशत हिस्सा ओगट्दै आएको छ । काठमाडौँका साथै चितवन, पोखरा, बुटवल र सिमा नजिकका भारतीइय वजारमा समेत धादिङको तरकारीले बजार पाउने गरेको महासंघले जनाएको छ ।

लकडाउनका कारण तरकारी बिक्री गर्न नपाउँदा किसानले तरकारी नटिपेर बारीमै कुहाउन थालेका हुन् । धादिङको सिद्धलेक गाउँपालिकाको बुङचुङ, खरमटार, नेपालटार, गजुरीटार, पिपलटार, आदमटारका साथै गल्छी गाउँपालिकाको ज्यामिरेटार, छायाँटार, छत्रिटार, भुत्याहा, केउरिनीटार, चिरौंदी, ढुंगानाटार, कल्लेरीटार बेनीघाट रोराङको रिचोकटार, विशालटार, चरौंदीलगायतका गाउँबस्तीका हजारौँ रोपनी जमिनमा लगाएको लौका, घिरौँला, भिन्डी, घिउसिमी, गोलभेँडा, काँक्रा, फर्सीलगायतका तरकारी अहिले बारीमै कुहिएका छन् ।

सदरमुकाम र मुख्य बजार क्षेत्रका सर्वसाधारण हरियो तरकारीको अभाव झेलिरहेका छन् । उता किसान बेच्ने ठाउँको अभावले बारीमै कुहाएर फाल्न बाध्य भएका छन् । कृषकको तरकारी बारीमै कुहिएको विषयमा जानकार भएर पनि नागरिकको सबैभन्दा नजिकको स्थानीय सरकारले भने यस विषयमा खासै चासो नदिएको किसानहरुको गुनासो छ ।

जिल्लाका स्थानीय तह र स्थानीय प्रशासनले आवश्यक समन्वय नगर्ने हो भने एकातिर ग्रामीण क्षेत्रमा किसानले उत्पादन गरेका तरकारी खेतमै नष्ट हुने अवस्था छ अर्कोतिर बजार क्षेत्रका नागरिक तरकारी अभावमा छट्पटिनुपरेको छ । यसको अन्त्यका लागि स्थानीय सरकार र स्थानीय प्रशासनले तत्काल सुरक्षित उपाय निकाल्न आवश्यक भएको कृषकहरु बताउँछन ।

कृषि ज्ञान केन्द्र धादिङको तथ्यांकअनुसार जिल्लाभर अहिले ६ हजार २२ हेक्टर जमिनमा व्यावसायिक तरकारी खेती गरिएको छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

७ बैशाख २०७७, आईतवार १६:४३ मा प्रकाशित

धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो । आम नागरिकलाई सूचना, समाचार, विचार, विश्लेषण र विविध विषयमा सुसूचित गर्ने ध्येयका साथ संचालनमा रहेको धादिङ न्यूज डट कम निस्पक्ष सूचना र संचारको संवाहक हो । हामी स्वतन्त्र छौं, हामी कुनै पनि राजनीतिक. सामाजिक तथा अन्य किसिमका पूर्वाग्रहबाट अलग छौं । तपाईंको सूचना र संचारको हकको लागि समाजका विकृति र विसंगतिहरू बिरुद्ध हामी निरन्तर कलम चलाइरहनेछौँ । हामीलाई सूचना जानकारी उपलब्ध गराएर हाम्रो यस अभियानमा तपाईंले पनि साथ् दिन सक्नुहुनेछ ।  धादिङ जिल्लाको सूचना, समाचार, विचार र मनोरञ्जन छिटो छरितो रूपमा विश्वभर पुर्याउनु हाम्रो मुख्य उद्देश्य रहेको छ । ‘धादिङ न्यूज’ यहाँहरू सबैको डिजिटल पत्रिका हो ।व्यवसायको लागि विज्ञापन लगानी हो,धादिङ न्यूज डट कम मा कुनै पनि विज्ञापन वा सन्देश संप्रेषण गर्न  चाहनुहुन्छ भने हामीलाई सम्पर्क गर्न सक्नुहुनेछ ।

 

 

समाचार

सबै

सानाकिसान सहकारी संस्था लि. गोगनपानीमा तालाबन्दि, सञ्चालक समितिद्धारा प्रेस विज्ञप्ति मार्फत छलफल गर्न आह्वान

थाक्रे, ७ असोज सानाकिसा सहकारी संस्था लि. गोगनपानीमा सहकारीका केही शेयर सदस्यहरुले संस्थामा विगत लामो समयदेखी कार्यरत कर्मचारीहरुले किर्तेरुपमा किसानहरुको नामबाट रिण प्रभाहगरी आफुखुसी रु.६७ लाख ५० हजार.....

सामाजिक सेवा दिवशको अवशरमा खुला वक्तृत्वकला प्रतियोगिता सम्पन्न

  महादेववेंशी, ६ असोज सामाजिक क्षेत्रमा राष्ट्रिय गौरब आजको आवश्यकता, सम्वृद्धि र सुखको लागि सामाजिक.....

धादिङका तीन सहित नेपाल प्रहरीका ४८८ इन्स्पेक्टरको सरुवा

काठमाण्डौं । नेपाल प्रहरीका ४ सय ८८ जना प्रहरी निरीक्षक (इन्सपेक्टर)को सरुवा भएको छ । प्रहरी प्रधान कार्यालयले.....

युवाहरुको सवालका सन्दर्भमा युवा अन्तर संवाद कार्यक्रम सम्पन्न

५ असोज, महादेववेशी, ४१ औं सामाजिक सेवा दिवसको अवसरमा थाक्रे गाउँपालिका, महादेववेशीमा सामाजिक क्षेत्र, राष्ट्रिय.....

मापदण्ड विपरित चलेका पाँच क्रसर उद्योग बन्द

नुवाकोट- नुवाकोट जिल्लामा  मापदण्ड विपरित सञ्चालन भइरहेका क्रसर उद्योगहरु जिल्ला प्रशासन कार्यालयले बन्द.....

Categories