नेपाल-भारतबीचको सीमा विवाद संयुक्त राष्ट्र संघमा लैजाने चेतावनी

442 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ७ जेष्ठ २०७७, बुधबार २०:५०

सम्पादक: Dhading News

काठमाडौँ, ७ जेठ । लिपुलेक, कालापानी तथा लिम्पियाधुराको भूभागमा रहेको नेपाल भारतको बीच विवादलाई संयुक्त राष्ट्र संघमा लैजाने विश्व प्रजातान्त्रीक संगठनले चेतावनी दिएको छ ।

हंगेरीमा केन्द्रीय कार्यालय रहेको ‘विश्व प्रजातान्त्रीक युवा संगठन’ले नेपाल र भारतबीचको सीमा विवादको रुपमा रहेको दार्चुला जिल्लाको लिपुलेक, कालापानी तथा लिम्पियाधुरामा भरएको नेपाल भारतबीचको विवादलाई तत्काल कुटनैतिक तरिकाले समाधान खोज्न अपिल गरेको छ ।

संघले नेपाल र भारतबीचको सीमा विवाद तत्काल कुटनीतिक रुपले समाधान गरी अघि बढ्न आग्रह गर्दै आवश्यक परे संयुक्त राष्ट्रसँग मध्यस्तकर्ताको रुपमा भूमिका निर्वाह गर्न संगठन तयार रहेको जनाएको छ । त्यस्तै आवश्यक परे संयुक्त राष्ट्र संघसँगको सहकार्य गराउन संघ समेत सदैव तयार रहेको समेत जानकारी गराएको छ ।

मंगलवार संगठनले एक विज्ञप्ती जारी गर्दै भारतीय प्रवृत्ती प्रतिकृयावादी सरकारको कट्टरपन्थी चरित्र भएको उल्लेख गर्दै संगठनले सीमा अतिक्रमण गरी भारतको विस्तारवादी नीतिको कडा रुपमा खण्डन गर्दै चरम दमन नगर्न चेतावनी समेत दिएको छ ।

केही समय अघि भारत सरकारले नेपाली भूमि लिपुलेक हुँदै चीनको मानसरोवर जाने सडक एकलैटी रुपमा निर्माण गरी नेपाल भारतबीच भएको सुगौली सन्धी विपरित गरेको निश्कर्ष निकाल्दै संगठनले भारतीय शासक वर्गले नेपाललाई थिचोमिचो गरेको भन्दै कडा आपत्ती जनाएको विज्ञप्तीमा उल्लेख गरेको छ । विज्ञप्तीमा संघले कुनै पनि साम्राज्यवादीलाई अस्वीकार गर्ने उल्लेख गर्दै नेपाल र नेपाली जनताको सार्वभौमिकताको बिरूद्ध हस्तक्षेप तत्काल बन्द गर्न आग्रह समेत गरेको छ ।

संगठनका उपाध्यक्ष सुन्दर भुषालको विशेष पहलमा भएको भिडियो कन्फ्रेन्सको माध्यमबाट गरिएको संगठनको छलफलले उक्त निर्णय निकालेको हो । लिपुलेक, कालापानी तथा लिम्पियाधुरा नेपाली भूमि हो भन्ने संगठनको स्पष्ट धारणा रहेकोले जानकारी गराउँदै उपाध्यक्ष भुषालले भारतले तत्काल कुटनैतिक वार्ता तथा छलफलको माध्यबाट समस्या समाधानको बाटो खोजी नेपाल भारतबीचको सम्बन्धलाई अझ बढी प्रगाढ बनाउनुपर्ने बताउनुभयो । कुनै पनि ठूलो तथा सानो मुलुकको स्वभिमान समान भएको उल्लेख गर्दै उपाध्यक्ष भुषालले भारतले विस्तारवादी नीतिलाई त्यागी नेपाल भारत दाजुभाईको सम्बन्ध बनाउनुपर्नेमा जोड दिनुभयो ।

  • एभरेष्ट मिशन डट कमबाट


धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

७ जेष्ठ २०७७, बुधबार २०:५० मा प्रकाशित

धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो । आम नागरिकलाई सूचना, समाचार, विचार, विश्लेषण र विविध विषयमा सुसूचित गर्ने ध्येयका साथ संचालनमा रहेको धादिङ न्यूज डट कम निस्पक्ष सूचना र संचारको संवाहक हो । हामी स्वतन्त्र छौं, हामी कुनै पनि राजनीतिक. सामाजिक तथा अन्य किसिमका पूर्वाग्रहबाट अलग छौं । तपाईंको सूचना र संचारको हकको लागि समाजका विकृति र विसंगतिहरू बिरुद्ध हामी निरन्तर कलम चलाइरहनेछौँ । हामीलाई सूचना जानकारी उपलब्ध गराएर हाम्रो यस अभियानमा तपाईंले पनि साथ् दिन सक्नुहुनेछ ।  धादिङ जिल्लाको सूचना, समाचार, विचार र मनोरञ्जन छिटो छरितो रूपमा विश्वभर पुर्याउनु हाम्रो मुख्य उद्देश्य रहेको छ । ‘धादिङ न्यूज’ यहाँहरू सबैको डिजिटल पत्रिका हो ।व्यवसायको लागि विज्ञापन लगानी हो,धादिङ न्यूज डट कम मा कुनै पनि विज्ञापन वा सन्देश संप्रेषण गर्न  चाहनुहुन्छ भने हामीलाई सम्पर्क गर्न सक्नुहुनेछ ।

 

 

समाचार

सबै

सानाकिसान सहकारी संस्था लि. गोगनपानीमा तालाबन्दि, सञ्चालक समितिद्धारा प्रेस विज्ञप्ति मार्फत छलफल गर्न आह्वान

थाक्रे, ७ असोज सानाकिसा सहकारी संस्था लि. गोगनपानीमा सहकारीका केही शेयर सदस्यहरुले संस्थामा विगत लामो समयदेखी कार्यरत कर्मचारीहरुले किर्तेरुपमा किसानहरुको नामबाट रिण प्रभाहगरी आफुखुसी रु.६७ लाख ५० हजार.....

सामाजिक सेवा दिवशको अवशरमा खुला वक्तृत्वकला प्रतियोगिता सम्पन्न

  महादेववेंशी, ६ असोज सामाजिक क्षेत्रमा राष्ट्रिय गौरब आजको आवश्यकता, सम्वृद्धि र सुखको लागि सामाजिक.....

धादिङका तीन सहित नेपाल प्रहरीका ४८८ इन्स्पेक्टरको सरुवा

काठमाण्डौं । नेपाल प्रहरीका ४ सय ८८ जना प्रहरी निरीक्षक (इन्सपेक्टर)को सरुवा भएको छ । प्रहरी प्रधान कार्यालयले.....

युवाहरुको सवालका सन्दर्भमा युवा अन्तर संवाद कार्यक्रम सम्पन्न

५ असोज, महादेववेशी, ४१ औं सामाजिक सेवा दिवसको अवसरमा थाक्रे गाउँपालिका, महादेववेशीमा सामाजिक क्षेत्र, राष्ट्रिय.....

मापदण्ड विपरित चलेका पाँच क्रसर उद्योग बन्द

नुवाकोट- नुवाकोट जिल्लामा  मापदण्ड विपरित सञ्चालन भइरहेका क्रसर उद्योगहरु जिल्ला प्रशासन कार्यालयले बन्द.....

Categories