आँखुखोला जलविद्युत्को व्यापारिक उत्पादन सुरु

563 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २५ भाद्र २०७०, मंगलवार ०८:३१

सम्पादक: Dhadingnews.com

 

 


धादिङ २४ भदौ  /आँखुखोला जलविद्युत् कम्पनीले आखुखोला १ जलविद्युत् आयोजनाबाट व्यापारिक  उत्पादन सुरु गरेको छ । सो आयोजनाको क्षमता ८ दशमलव ४ मेगावट भए तापनि हाल आयोजनाले पूर्व क्षमता सञ्चालन भई करिब १० प्रतिशत बढीसम्मको परिमाणमा विद्युत् उत्पादन भइरहेको जानकारी दिएको छ ।  उक्त कम्पनीले देशमा भइरहेको चरम ऊर्जा संकटलाई सानै रुपमा भए पनि न्यूनीकरण गर्ने उद्देश्यले नेपालीहरुको मात्र प्रवद्र्धन र स्थानीय बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरुको लगानीमा २०६६ साल मंसिरदेखि निर्माण कार्य अगाडि बढाएको  थियो । सोही आयोजनाले २०७०  असार महिनामा निर्माण कार्य सम्पन गरी साउन १४ गतेदेखि परीक्षण विद्युत् उत्पादन सुरु गरी राष्ट्रिय प्रसारणमा विद्युत् प्रवाह समेत गरेको थियो ।

           धादिङ जिल्लाको सल्यानकोट र मार्पाक गाविसस्थित आँखुखोला १ जलविद्युत् आयोजना सफल रुपमा तीनवटै मेसिनबाट सन्तोषजनक उत्पादन सुरु भइरहेकोमा नेपाल विद्युत् प्राधिकरणसँग भएको विद्युत् खरिद सम्झौता बमोजिम गठित समन्वय समितिको मिति २०७० भदौ १७ गतेको निर्णय अनुसार भदौ ८ गतेदेखि व्यापारिक उत्पादन सुरु भएको कम्पनीले जानकारी दिएको छ । कम्पनीमा जम्मा २ सय ५ जना सेयरधनीहरुमध्ये करिब ५१ जना सेयरधनीहरु धादिङ जिल्लावासी नै रहेका छन् । त्यस्तै प्राइम कमर्सियल बैंकको अगुवाइमा किष्ट बैंक, सनराइज बैंक, माचापुच्छे« बैंक, राष्ट्रिय वाणिज्य बैंक र काष्ठमण्डप डेभलपमेन्ट बैंकको संयुक्त लगानीमा निर्माण सम्पन्न भएको उक्त आयोजनाको क्यासकेट आयोजनाको रुपमा १० दशमलव ५ मेगावाट सम्मको विद्युत् उत्पादन हुन सक्ने अध्ययनले देखाएको छ । कम्पनी आफैंले आयोजनाको पावरहाउसदेखि नेपाल विद्युत् प्राधिकरणको धादिङबेसी सव स्टेशनसम्म १३ किमी लामो ट्रान्समिसन लाइन बनाई  सव स्टेसनको लागि धादिङबेसीमा आवश्यक जग्गा खरिद गरी सव स्टेसन निर्माण गरिएको थियो ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२५ भाद्र २०७०, मंगलवार ०८:३१ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

मौसममा विस्तारै सुधार हुँदै

धादिङ । पश्चिमी न्यून चापीय वायुको प्रभावले बिहीबारदेखि प्रभावित मौसम शनिबारबाट विस्तारै सुधार हुँदै जान थालेको जल तथा मौसम पूर्वानुमान महाशाखाले जनाएको छ । नेपालमा पश्चिमी न्यून चापीय प्रणालीको प्रभाव.....

मिटर व्याज थेग्न नसकेपछि सामूहिक आत्महत्याको प्रयास

धादिङ - व्याजमा ऋण लिएर शेयर बजारमा लगानी गर्दै आएका काठमाण्डौंको चन्द्रागिरि नगरपालिका–४, थानकोटका ३७ वर्षीय.....

Two held with illegal drugs in Dhading

Two persons have been arrested in possession of a huge cache of banned pharmaceutical drugs from Gajuri of Dhading district, on Friday, police said. Police intercepted a bus (Na 6 Kha 1760) heading to Lamjung from Kathmandu at Gajuribazaar along Prithvi highway and arrested Hemanta Gurung, 19, of.....

दुई बच्चासहित दम्पत्ति त्रिशूली नदीमा हामफाले

धादिङ- काठमाडौं थानकोट घर भएका बिनय लामिछानेको दम्पत्तिले आफ्ना दुई नाबालक सन्तानसहित बिहिवार साँझ त्रिशूली.....

सल्यानटारमा रंगशाला र गल्छी ६ मा वडा कार्यालय निर्माण गरिने

 धादिङको त्रिपुरासुन्दरी गाउँपालिकामा पर्ने सल्यान्टारको असिन फाँटमा रंगशाला निर्माण गरिने भएको छ ।.....

Categories