आँखुखोला जलविद्युत्को व्यापारिक उत्पादन सुरु

692 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २५ भाद्र २०७०, मंगलवार ०८:३१

सम्पादक: Dhadingnews.com


धादिङ २४ भदौ  /आँखुखोला जलविद्युत् कम्पनीले आखुखोला १ जलविद्युत् आयोजनाबाट व्यापारिक  उत्पादन सुरु गरेको छ । सो आयोजनाको क्षमता ८ दशमलव ४ मेगावट भए तापनि हाल आयोजनाले पूर्व क्षमता सञ्चालन भई करिब १० प्रतिशत बढीसम्मको परिमाणमा विद्युत् उत्पादन भइरहेको जानकारी दिएको छ ।  उक्त कम्पनीले देशमा भइरहेको चरम ऊर्जा संकटलाई सानै रुपमा भए पनि न्यूनीकरण गर्ने उद्देश्यले नेपालीहरुको मात्र प्रवद्र्धन र स्थानीय बैंक तथा वित्तीय संस्थाहरुको लगानीमा २०६६ साल मंसिरदेखि निर्माण कार्य अगाडि बढाएको  थियो । सोही आयोजनाले २०७०  असार महिनामा निर्माण कार्य सम्पन गरी साउन १४ गतेदेखि परीक्षण विद्युत् उत्पादन सुरु गरी राष्ट्रिय प्रसारणमा विद्युत् प्रवाह समेत गरेको थियो ।

           धादिङ जिल्लाको सल्यानकोट र मार्पाक गाविसस्थित आँखुखोला १ जलविद्युत् आयोजना सफल रुपमा तीनवटै मेसिनबाट सन्तोषजनक उत्पादन सुरु भइरहेकोमा नेपाल विद्युत् प्राधिकरणसँग भएको विद्युत् खरिद सम्झौता बमोजिम गठित समन्वय समितिको मिति २०७० भदौ १७ गतेको निर्णय अनुसार भदौ ८ गतेदेखि व्यापारिक उत्पादन सुरु भएको कम्पनीले जानकारी दिएको छ । कम्पनीमा जम्मा २ सय ५ जना सेयरधनीहरुमध्ये करिब ५१ जना सेयरधनीहरु धादिङ जिल्लावासी नै रहेका छन् । त्यस्तै प्राइम कमर्सियल बैंकको अगुवाइमा किष्ट बैंक, सनराइज बैंक, माचापुच्छे« बैंक, राष्ट्रिय वाणिज्य बैंक र काष्ठमण्डप डेभलपमेन्ट बैंकको संयुक्त लगानीमा निर्माण सम्पन्न भएको उक्त आयोजनाको क्यासकेट आयोजनाको रुपमा १० दशमलव ५ मेगावाट सम्मको विद्युत् उत्पादन हुन सक्ने अध्ययनले देखाएको छ । कम्पनी आफैंले आयोजनाको पावरहाउसदेखि नेपाल विद्युत् प्राधिकरणको धादिङबेसी सव स्टेशनसम्म १३ किमी लामो ट्रान्समिसन लाइन बनाई  सव स्टेसनको लागि धादिङबेसीमा आवश्यक जग्गा खरिद गरी सव स्टेसन निर्माण गरिएको थियो ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२५ भाद्र २०७०, मंगलवार ०८:३१ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

मलेखुमा बन्यो माछाको प्रतिमा

केशव अधिकारी (मलेखु)धादिङ – माछा बजारको रुपमा देशमै ख्याति कमाएको मलेखुमा शनिबारदेखि नयाँ पहिचान थपिएको छ । माछाका परिकारहरुका पारखीका लागि थप आकर्षित गर्न मलेखु चोकमा माछाको प्रतिमा निर्माण गरिएको.....

मौवाखोलाबाट साना मोटर गुड्न थाल्यो

धादिङ - बाढीले पुल भत्काएपछि अवरुद्ध हुन पुगेको पृथ्वीराजमार्गको मौवाखोलाको पुल मर्मत गरी चार दिनपछि साना.....

हट्यो लकडाउन

काठमाडौं । कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) को रोकथाम तथा नियन्त्रणका लागि सरकारले साढे तीन महिनादेखि घोषणा गरेको लकडाउन.....

बाढी–पहिरोबाट सतर्क रहन सांसद भूमी त्रिपाठीको आग्रह

धादिङ - अविरल बर्षापछि धादिङ लगायत देशका विभिन्न भागमा बाढी पहिरोको जोखिम बढेको भन्दै विपदपूर्ण घडीमा सुरक्षित.....

बाढीेले मौवाखोलाको पुल बगायो ,राजधानी संगको सम्पर्क टुट्यो

धादिङ,५ साउन - देशका विभिन्न जिल्लाबाट राजधानी प्रवेश गर्ने पृथ्वीराजमार्गको धादिङ र चितवन जिल्लाको सिमानामा.....

Categories