धादिङमा २८ राजनैतिक दल र २३ स्वतन्त्र उम्मेदवारी को कहांवाट उठे ?

220 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २० आश्विन २०७०, आईतवार १२:०३

सम्पादक: Dhadingnews.com

धादिङ/मंसिर ४ मा हुने संविधान सभा निर्वाचनका लागि धादिङ जिल्लामा २८ वटा राजनैतिक दल र स्वतन्त्र उम्मेदवारहरुको परेको भएपनि कुनै पनि राजनैतिक दल तथा स्वतन्त्र उम्मेदवारहरुका बिरुद्ध दावी विरोध नपरेको भएपनी  चुरे भावर राष्ट्रिय एकता पार्टी बाट  प्रत्यक्षतर्फ धादिङ्ग क्षेत्र नम्बर २ बाट उम्मेदवार बनेका सुदन खाँडको उमेर नपुगेको भन्दै निर्वाचन आयोगले सुदनको उम्मेद्वारी रद्द गरेको छ् । धादिङमा  उम्मेदवारका लागि मनोनयन दर्ता  गरेका कसैलाई पनि कुनै उजुरी र दाबी बिरोध नपरेको  भएपनी सुदनको भने उमेर नपुगेका कारण उम्मेद्वारी रद्द भएको हो ।
असोज १७ गते भएको उम्मेदवारी मनोनयनका क्रममा १० वटा दलले तीन वटै क्षेत्रमा ७ वटा दलले दुई वटा क्षेत्रमा र अर्का १० वटा दलले एउटा मात्र क्षेत्रमा उम्मेदवारी मनोनयन गराएका थिए । त्यसैगरी क्षेत्र नम्बर १ मा ९, क्षेत्र नम्बर २ मा १० र क्षेत्र नम्बर ३ मा ५ जनाको स्वतन्त्र उम्मेदवारी मनोनयन भएको थियो । तीन वटै क्षेत्रमा उम्मेदवारी मनोनयन गराउने दलहरुमा नेकपा एमालेले क्षेत्र नम्बर १ मा धनवहादुर गुरुङ,क्षेत्र नम्बर २ मा गुरुप्रसाद बुर्लाकोटी,क्षेत्र नम्बर ३ मा राजेन्द्र पाण्डेलाई, एकीकृत नेकपा मओावादीले क्षेत्र नम्बर १ वाट पुष्पबिक्रम मल्ल, क्षेत्र नम्बर २ वाट कल्पना धमला र क्षेत्र नम्बर ३ वाट शालिकराम जमकट्टेलको उम्मेदवारी दर्ता गराएको थियो ।
त्यसैगरी नेपाली कांग्रेसको तर्फवाट क्षेत्र नम्बर १ मा तिलक रुवाली, क्षेत्र नम्बर २ मा रामनाथ अधिकारी र क्षेत्र नम्बर ३ मा बुद्धलक्ष्मी लामालाई र नेकपा मालेले क्षेत्र नम्बर १ वाट भरत नेपाल,क्षेत्र नम्बर २ वाट हरी आचार्य र क्षेत्र नम्बर ३ वाट रामेश्वर सिम्खडाको नाम दर्ता गराएको थियो । मनोनयन दर्ताकै क्रममा राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीवाट क्षेत्र नम्बर १ वाट बुद्धिमान तामाङ, क्षेत्र नम्बर २ वाट नन्दप्रसाद काप्री र क्षेत्र नम्बर ३ वाट जितवहादुर भण्डारी,राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी नेपाल वाट क्षेत्र नम्बर १ मा श्याम लामा, क्षेत्र नम्बर २ मा अप्सरा पन्त र क्षेत्र नम्बर ३ मा सुदिप उप्रेतीको मनोनयन दर्ता भएको थियो । जिल्लाको तीन वटै क्षेत्रमा मनोनयन गर्ने अन्य दलहरुमा नेकपा वाट क्षेत्र नम्बर १ मा दिलवहादुर घिमिरे, क्षेत्र नम्बर २ मा गोमाकुमारी लामिछाने र क्षेत्र नम्बर ३ मा कान्छा तामाङको उम्मेदवारी दर्ता भएको थियो । यसैगरी संघिय गणतान्त्रिक समाजवादी पार्टी वाट क्षेत्र नम्बर १ मा गजवहादुर लामा, क्षेत्र नम्बर २ मा जंगवहादुर तामाङ र क्षेत्र नम्बर ३ मा टेकवहादुर तामाङ,सदभावना पार्टीवाट क्षेत्र नम्बर १ मा रामेश्वर पोखरेल, क्षेत्र नम्बर २ मा सूर्यवहादुर थापा र क्षेत्र नम्बर ३ मा प्रकाशचन्द्र रावलले उम्मेदवारी दर्ता गराएका थिए ।
दुईवटा क्षेत्रमा मात्र उम्मेदवारी मनोनयन गर्नेहरु आठ वटा दल मध्येवाट अखण्ड नेपालले क्षेत्र नम्बर १ मा मिनवहादुर अधिकारी र क्षेत्र नम्बर २ मा निरवहादुर अधिकारी,शान्ति पार्टी नेपालले क्षेत्र नम्बर २ मा कमल कोईराला र क्षेत्र नम्बर ३ मा नवराज अर्याल, जनमोर्चा नेपालले क्षेत्र नम्बर २ मा नवराज थापा र क्षेत्र नम्बर ३ मा टंकबहादुर भण्डारीको उम्मेदवारी मनोनयन गरेको थियो । त्यसैगरी नेपाल मजदुर किसान पार्टीले क्षेत्र नम्बर २ मा राजेन्द्र चवाल र क्षेत्र नम्बर ३ मा देव त्वनाबासुलाई, राष्ट्रिय नागरिक पार्टीले क्षेत्र नम्बर २ मा विरवहादुर पौडेल र क्षेत्र नम्बर ३ मा वाबुराम थापा काजीलाई र समाजवादी जनता पार्टीले क्षेत्र नम्बर १ मा डल्ले सार्की र क्षेत्र नम्बर २ मा सुके सार्कीलाई उम्मेदवार मनोनयन गराएको थियो ।

मनोनयन दर्ता गराउने क्रममा जिल्लाको एउटा मात्र निर्वाचन क्षेत्रमा १० वटा दलको उम्मेदवारी परेको छ । एउटा मात्र क्षेत्रमा उम्मेदवारी दिनेदलहरुमा मधेसी जनअधिकार फोरम गणतान्त्रिकवाट क्षेत्र नम्बर १ मा मानवहादुर अधिकारी, हरिवहादुर गुरुङले मंगोल नेशनल अर्गनाइजेशनवाट क्षेत्र नम्बर १ मा राष्ट्रिय जनमोर्चाका रामजी लम्सालले क्षेत्र नम्बर २ मा, चुरेभावर राष्ट्रिय एकता पार्टीवाट सुदन खांड ठकुरीले क्षेत्र नम्बर २ मा राष्ट्रिय एकता पार्टीबाट कृष्णप्रसाद पाण्डेले क्षेत्र नम्बर १ मा,सहदेव तामाङले राष्ट्रवादी जनता पार्टीवाट क्षेत्र नम्बर २ मा,बिष्णुकुमार श्रेष्ठले नेपाल परिवार दलवाट क्षेत्र नम्वर २ मा, सानुकान्छा तामाङले शिव सेना नेपाल वाट क्षेत्र नम्बर २ मा र कर्णवहादुर तामाङले राष्ट्रिय जनमुक्ती पार्टीवाट क्षेत्र नम्बर ३ मा उम्मेदवारी मनोनयन दर्ता गराएका थिए । त्यसैगरी क्षेत्र नम्बर ३ मा राष्ट्रवादी जनता पार्टीवाट शुरेश कुंबर, देशभक्त पर्यावरणीय सामाजिक मोर्चावाट राजकुमार अर्यालले मनोनयन दर्ता गराएका छन ।
जिल्लाको क्षेत्र नम्बर १ मा नेपाली कांग्रेसका आधिकारिक उम्मेदवार तिलक रुवालीका बिरुद्ध नेपाली कांगेसका फणिकान्त छत्कुलीले वागी उम्मेदवारी दर्ता गराएका छन । छत्कुली वाहेक क्षेत्र नम्बर १ वाट स्वतन्त्र उम्मेदवार मनोनयन दर्ता गर्नेहरुमा रुद्रवहादुर गेलाङमगर,ठाकुर सिम्खडा,विजयकुमार तामाङ,चन्द्रवहादुर अधिकारी,सन्तोष सिटौला,फैसिंह घले,आईतराम तामाङ,पन्थ तामाङ,आईतराम गुरुङको स्वतन्त्र उम्मेदवारी परेको छ । त्यसैगरी क्षेत्र नम्बर २ मा अम्विका अधिकारी,बसन्त आचार्य,कृष्णप्रसाद लम्साल,जीतवहादुर दमाई,अर्जुनकुमार श्रेष्ठ,भरत ढुङ्गाना,शिवराम भण्डारी,रुद्रवहादुर खत्री,बद्री नेपाल र शंकर दर्जीको स्वतन्त्र उम्मेदवारी दर्ता भएको छ ।
सबैभन्दा थोरै स्वतन्त्र उम्मेदवारी क्षेत्र नम्बर ३ मा परेको छ । यस क्षेत्रवाट प्रल्हादप्रसाद खकुरेल,निर्पेश न्यौपाने,गंगासागर नेपाल,सहदेव सिलवाल र गणेशलाल श्रेष्ठको उम्मेदवारी मनोनयन दर्ता भएको जिल्ला निर्वाचन कार्यालय धादिङले जनाएको छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२० आश्विन २०७०, आईतवार १२:०३ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

‘प्रत्येक पालिकमा एउटा आयुर्वेद औषधालय हुनुपर्छ’

धादिङका प्रत्येक स्थानीय तहमा कम्तिमा एउटा आयुर्वेद औषधालय स्थापना गर्न सरोकारवालाहरुले सुझाव दिएका छन् । जिल्ला आयुर्वेद स्वास्थ्य केन्द्र धादिङले विहीवार धादिङबेसीमा आयोजना गरेको जनप्रतिनिधि तथा.....

पहिरोले पाइप बगाएपछि छुम्राङ गाउँमा खानेपानी संकट

रुबीभ्याली (धादिङ ) -  पहिरोले खानेपानीको पाइप बगाएपछि धादिङको रुबीभ्याली गाउँपालिका ५ छुम्राङ गाउँमा पानीको.....

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको पक्षमा धादिङबेसीमा प्रदर्शन

धादिङबेसी–प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको पक्षमा बुधबार सदरमुकाम धादिङबेसीमा प्रदर्शन भएको छ । प्रधानमन्त्री.....

ग्लोवल आईएमई बैकबाट गल्छी गाउँपालिकालाई सहयोग

धादिङ, २३ असार ः ग्लोबल आइएमई बैंक गल्छी शाखाले कोरोना भाईरस विरुद्धको अभियानमा गल्छी गाउँपालिकालाई सहयोग गरेको.....

कोरोना भाइरसबाट विदेशमा रहेका १४३ जना नेपालीको मृत्यु

धादिङ ।संसारभर महामारीको रुपमा फैलिरहेको कोरोना भाइरसको सङ्क्रमणबाट विदेशमा रहेका १४३ जना नेपालीको मृत्यु.....

Categories