जाडोमा छाला चिलाउनुको रहस्य

217 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ५ पुष २०७०, शुक्रबार १०:०१

सम्पादक: Dhadingnews.com

हिउँद याममा हावामा आद्र्रता कम हुने भएकाले हाम्रो छालामा त्यसको प्रभाव पर्छ । जाडोले छाला सुख्खा र चाउरिन्छ । चिल्लो पदार्थ नलगाएमा छालाको सुख्खापना बढ्दै गएर चिलाउन थाल्छ । सामान्यतया प्रायः मानिसले जाडोमा आफ्नो छाला चिलाउने गरेको गुनासो गर्छन् । जाडो सुरु भए हावामा सुख्खापना आउँछ । घर भित्र न्यानो पार्न हिटर प्रयोग गरे वा आगो बालेमा हावा झनै सुख्खा भएर छाला फुस्रो हुन्छ । तापनि जाडोमा छालालाई चिल्लो, चम्किलो र आकर्षक बनाइराख्न केही सजिलो उपाय अपनाउन सकिन्छ । अमेरिकाको कोलम्बिया युनिवर्सिटी अफ मेडिकल सेन्टर सँग सम्बद्ध छालारोग विशेषज्ञ डा. रोविन मेरेक जाडोमा छालालाई स्वस्थ राख्न पेट्रोलियम वा क्रिममा आधारित मोइस्चराइजर लगाउनु वेश हुने बताउनुहुन्छ ।
  उहाँका अनुसार सम्बेदनशील छाला भएमा सुगन्ध नहालिएको मोइस्चराइजर लगाउनु पर्ने र नुहाएपछि छाला सुख्खा हुनु पहिले नै मोइस्चराइजर लगाएमा छाला सुख्खा हुन पाउँदैन । छालालाई सफा राख्नु राम्रो हो तर वेस्सरी र गड्नु हुँदैन । छाला सफा राख्ने प्रयासमा धेरै बल गरेमा छालाको प्राकृतिक मोइस्चराइजर हराउँछ । दिनमा एक पटक हात, खुट्टा, अनुहार आदि सफा गरे पुग्छ । दैनिक नुहाउनुहुन्छ भने साबुन लगाउनु जरुरी हुँदैन । यसैगरी, डा. रोविनले तातो पानी र साबुनको प्रयोग सीमित गर्नु पर्ने सुझाव दिनुभएको छ । छाला चिलाउने गरेको छ भने तातो पानी सकभर उपयोग नगर्ने । हावा सुख्खा भएमा छालाको ओसिलोपना हराउँछ । त्यसैले बस्ने कोठालाई सुख्खा हुन नदिने र आगो नबाल्ने । हावा चलेको बेला छालालाई छोपेर राख्ने वा मोइस्चराइजर लगाएर सुरक्षित राख्ने गर्नुपर्छ । यसका साथै अत्याधिक जाडोले छालाको र ङ परि वर्तन हुन थाल्यो वा हात खुट्टामा सम्बेदना कम भएमा सावधानी अपनाउनु जरुरी छ । यस्तो अवस्थामा चिकित्सकको सेवा लिनु पर्ने हुन सक्छ । जाडोमा घाम ताप्न मन त लाग्छ तर घामले समेत छाला बिगार्छ । यसैकारण जाडोमा घाममा निस्कँदै हुनुहुन्छ भने १५ एसपिएफ वा सो भन्दा बढीको सन्सक्रिम लगाउनु बुद्धिमानी हुने डा. रोविनको सुझाव छ । एजेन्सी


धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

५ पुष २०७०, शुक्रबार १०:०१ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

गल्छीमा रहेको कर कार्यालय वन्द नहुने

गल्छीमा रहेको करदाता सेवा कार्यालय एक साताका लागि बन्द गर्न संकट व्यवस्थापन समितिले गरेको निर्णयलाई जिल्ला प्रशासन कार्यालयले सच्याएको छ । करदाताहरुले साउन मसान्त भित्रमा बुझाउनु पर्ने कर नबुझाएमा.....

कोरोना संक्रमण बढेपछि धादिङमा एकसाताका लागि निषेधाज्ञा जारी

धादिङ जिल्लाको सदरमुकाम धादिङबेशी आसपासका क्षेत्रमा एक साताका लागि निषेधाज्ञा जारी गरिएको छ । कोरोना भाइरस.....

गल्छी पालिका एक साताका लागि वन्द

गल्छी गाउँपालिका भित्र अत्यावश्यक बाहेकका सबै सेवा एक साताका लागि वन्द गरिने भएको छ । बुधवार गल्छी.....

थोपलखोला आसपासमा बाढी पहिरोको त्रास

धादिङ धादिङ जिल्लाको सदरमुकाम धादिङबेसी स्थित थोपल खोलामा पानीको बहाव बढ्दै जांदा आसपासका वासिन्दा त्रसित हुन.....

मलेखुमा बन्यो माछाको प्रतिमा

केशव अधिकारी (मलेखु)धादिङ – माछा बजारको रुपमा देशमै ख्याति कमाएको मलेखुमा शनिबारदेखि नयाँ पहिचान थपिएको छ ।.....

Categories