चिसोका कारण विरामीको चाप बढ्यो

177 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २५ पुष २०७०, बिहीबार ०४:०४

सम्पादक: Dhadingnews.com

 

 

धादिङ,२५ पुस- चिसोका कारण देशैभरीको जनजिवन कष्टकर वन्दैगईरहेको बेला धादिङका अस्पताल र स्वास्थ्य संस्थाहरुमा विरामीको चाप बढ्न थालेको छ । DSC02394
सदरमुकाममा रहेको जिल्ला अस्पतालमा श्वास प्रश्वास,दम खोकी,प्रेसर,निमोनिया जस्ता समस्या लिएर दैनिक एक सयको हाराहारीमा विरामी उपचारका लागि आउने गरेका छन । अस्पतालको विरामी दर्ता अभिलेख अनुसार यो हप्ताको पहिलो दिन आईतवार १ सय ५२,सोमवार १ सय २,मंगलवार १ सय ३ र बुधवार तीन वजे सम्म ९८ जना विरामी उपचारका लागि अस्पताल आएको अस्पतालको अभिलेखमा देखिएको छ ।
धादिङ जिल्ला अस्पताल आकस्मिक शाखाका चिकित्सक ( स्वास्थ्य अधिकृत) कृष्णलाल उप्रेतीका अनुसार जिल्ला अस्पतालमा उपचारका लागि आएका मध्ये ८० प्रतिशत चिसोका कारण विरामी भएकाहरु रहेका छन । चिसोवाट वालवालिका र जेष्ठनागरिकहरु बढी प्रभावित हुने गरेको उप्रेती वताउंछन ।
जिल्ला अस्पताल वाहेक जिल्लाका अन्य निजी तथा सरकारी स्वास्थ्य केन्द्रहरुमा पनि विरामीको संख्या बढ्दै गएको वताईएको छ । चिसो बढ्दै जांदा धादिङको दक्षिणी तथा उत्तरी भेगको विकटका बस्तीमा वसोवास गर्ने वासिन्दा पनि नराम्रोसंग प्रभावित हुन पुगेका छन । दक्षिणी धादिङको उच्च भेगका गाउंबस्तीमा बसोवास गर्दै आईरहेका चेपाङहरु ओढ्ने, ओछ्याउने नहुंदा अगेनामा आगोवालेर रातकाट्न वाध्य भएको नेपाल चेपाङ संघका केन्द्रीय अध्यक्ष जितेन्द्र चेपाङले वताए ।
चिसोका कारण जिल्लामा प्रभावित हुने चेपाङको संख्या १० हजार भन्दा बढी रहेको छ । करिव १८ हजार चेपाङको वसोवास रहेको धादिङ जिल्लाका अधिकांश चेपाङ भुमिहिन र एउटा घर समेत गतिलो नभएका कारण चिसोमा निकै प्रभावित हुने गरेको अध्यक्ष चेपाङ बताउंछन । चेपाङ संगै ग्रामीण भेगका अन्य समुदायका जेष्ठ नागरिकहरु पनि न्यानो कपडाको अभावले कष्ट सहन वाध्य हुने गरेका छन । बिशेष गरी दलित,तामाङ समुदायका वालवालिका ,महिला र जेष्ठ नागरिकहरु चिसोका कारण विरामी पर्नेक्रम बढ्दै गएको भएपनि न्यानो कपडा र पोषिलो खानेकुराको अभावले गर्दा उनिहरु झनै समस्यामा परेको कार्कीडांडाका स्वास्थ्यकर्मी वलराम रम्तेल वताउंछन ।
महादेवस्थान गाविसको वडा नम्बर ३ ब्रुसवाङमा रहेको वालकक्षा चिसोका कारण केही दिनका लागि वन्द गरिएको स्वयमसेविका सरिता गुरुङले वताईन । अधिकांश चेपाङ वालवालिकासंग एकसरो लगाउने कपडा समेत राम्रो नभएकाले उनिहरु चिसोबाट प्रभावित भई विरामी पर्न थालेपछि पढाई रोक्नुपरेको सरिताले वताईन । चिसो बढेसंगै वजारक्षेत्रका चोक चोकमा सांझ विहान आगोवालेर ताप्नेहरुको संख्या पनि बढ्न थालेको छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२५ पुष २०७०, बिहीबार ०४:०४ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

मिटर व्याज थेग्न नसकेपछि सामूहिक आत्महत्याको प्रयास

धादिङ - व्याजमा ऋण लिएर शेयर बजारमा लगानी गर्दै आएका काठमाण्डौंको चन्द्रागिरि नगरपालिका–४, थानकोटका ३७ वर्षीय विनय लामिछानेले लगानी ऋण तिर्नै नसक्ने अवस्था आएपछि बच्चासहित त्रिशूली नदीमा हाम फालेर.....

Two held with illegal drugs in Dhading

Two persons have been arrested in possession of a huge cache of banned pharmaceutical drugs from Gajuri of Dhading district, on Friday, police said. Police intercepted a bus (Na 6 Kha 1760) heading to Lamjung from Kathmandu at Gajuribazaar along Prithvi highway and arrested Hemanta Gurung, 19, of.....

दुई बच्चासहित दम्पत्ति त्रिशूली नदीमा हामफाले

धादिङ- काठमाडौं थानकोट घर भएका बिनय लामिछानेको दम्पत्तिले आफ्ना दुई नाबालक सन्तानसहित बिहिवार साँझ त्रिशूली.....

सल्यानटारमा रंगशाला र गल्छी ६ मा वडा कार्यालय निर्माण गरिने

 धादिङको त्रिपुरासुन्दरी गाउँपालिकामा पर्ने सल्यान्टारको असिन फाँटमा रंगशाला निर्माण गरिने भएको छ ।.....

गाउँ गाउँमा गोरु जुधाएर मनाईयो माघे संक्रान्ति

- धादिङ न्यूज समाचारदाता धादिङ, - माघ १ अर्थात माघे संक्रान्ति बुधबार धादिङ लगायत देशभर विभिन्न कार्यक्रम गरी.....

Categories