‘शैक्षिक सवालमा मनोवाद’

143 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १५ फाल्गुन २०७०, बिहीबार ०३:५७

सम्पादक: Dhadingnews.com

 

 

विष्णुप्रंसाद कोइराला
1521503_684514821589049_1764680766_n
पत्रकारितामा स्थापित केशव दाइले मलाई लेख्ने प्रेरणा दिनुभएको हो । शुरुका दिनहरुमा मैले लेख्दा विषयहरु छान्नलाई धेरै गाह्रो हुन्थ्यो, लाग्थ्यो, पछि पछि विषय छान्न सजिलो बन्दै जानेछन् । तर अहिले विषय छान्न झन्, झन् गाह्रो हुँदैछ । यो हप्ता मैले के लेख्ने होला ? भनेर मन झस्किरहन्छ । हिजो आज शैक्षिक सवालका विभिन्न पेशागत र कक्षाकोठामा गरिने क्रियाकलापहरुमा मलाई कक्षाकोठामा गरिने क्रियाकलापलाई नै बढि प्राथमिकता दिन मन लाग्छ तर लेख्न सिलसिला मिल्दैन कि भन्ने लागेर डराइरहन्छु ।
म अफिसको बाहिरपट्टि छतमा बसिरहेको थिएँ । भीमसरले एडभान्स एकेडेमीका कक्षा यु केजिका विद्यार्थीहरुलाई बाहिर चउरमा ल्याउनुभयो । चउरको विचमा विद्यार्थीहरुका अघि अघि भीम सर र पछि पछि अमिता म्याडम आउनुभयो । एकैछिनमा सबै विद्यार्थीहरुलाई चार चार जनाको समुहमा विभाजन गर्नुभयो । म एकतमास हेरिरहेको छु । अव भिम सरले अलि अघिनै तयार गरेर राख्नु भएको बालुवाको थुप्रो तिर देखाउँदै उनीहरुलाई त्यो बालुवाको थुप्रोभित्र प्लाष्टिकबाट निर्माण गरिएका अंग्रेजी अक्षरहरु छान भन्नुभयो । म अलि उत्सुक बनेर हेर्न थाले । एकैछिनमा अमिता म्याडमले अंग्रेजीमा अव म अंगे्रजी शब्दहरु भन्छु, तिमीहरु अक्षरहरु खोजेर समुह मिलाएर शब्द बनाउनु’ भन्नुभयो । भिमसर समुहलाई हेरेर सिक्न भनिरहनु भएको थियो । त्यत्तिकैमा पहिलो समुहले आफ्नो लागि म्याडमले भन्नुभएका शब्दहरु बनाउने अक्षरहरु खोज्दै शब्द बनाउँदै गर्न लागे अरु सबै आफ्नो पालो कहिले आउला र अनि खेलौला भने जस्तो गरी पर्खन लागे । यसैगरी सबै समुहले पालै पालो अक्षर खोज्दै म्याडमले भन्नुभउका शब्दहरु बनाउने क्रम जारी राखे । सबै जनाको पालो सकिएपछि वहाँहरु कक्षाकोठातर्फ लाग्नुभयो । म भने त्यसैलाई कसरी परिस्कृत गर्न सकिएला भनेर सोच्न लागें ।
सबभन्दा पहिला यस प्रकारको खेलले शिक्षकले उच्चारण गरेका शब्दको (हिज्जे) पत्ता लगाउने र हिज्जे कण्ठ गर्न सजिलो पार्ने भयो । अर्कोतर्फ सस्तो तरिकाले कक्षाकोठाको एकोहोरो रटाई गर्नुपर्ने झण्झटबाट मुक्ति आहा ! कत्ति मजा खेलि खेलि सिक्ने । यति रमाइलो खेल जान्न पाएकोमा मलाई खुसी पनि लाग्यो ।
यसमा अलि बढि अक्षरहरुको सेट व्यवस्था गर्न सके र समुह समुहलाई प्रतिस्पर्धा गराई प्रतिस्पर्धात्मक खेलमा विकास गर्न सके शब्द भण्डार बढाउन सजिलो पथ्र्यो होला । मैले यस्तै विचार गर्दै थिएँ । संयोगले केशवदाइको फोन आयो । मैले मनमनै यहि विषयलाई यस अंकको नेत्रावति साप्ताहिकको शैक्षिक सवाल मा लेख्ने विचार गरें । अनि आफैंलाई अव लेख्ने विषय झन धेरै रहेको, झन धेरै लेखन संवेदनशीलताको आवश्यकता रहेको जस्तो लाग्न थाल्यो । अब शैक्षिक सवालमा उठाउने विषय यस्ता विषयहरु हुन् कि होइनन् छुट्याउने र सल्लाह सुझाव दिने काम विज्ञ पाठकहरुको !

कोइराला एडभान्स एकेडेमी धादिङका निर्देशक हुनुहुन्छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१५ फाल्गुन २०७०, बिहीबार ०३:५७ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

मिटर व्याज थेग्न नसकेपछि सामूहिक आत्महत्याको प्रयास

धादिङ - व्याजमा ऋण लिएर शेयर बजारमा लगानी गर्दै आएका काठमाण्डौंको चन्द्रागिरि नगरपालिका–४, थानकोटका ३७ वर्षीय विनय लामिछानेले लगानी ऋण तिर्नै नसक्ने अवस्था आएपछि बच्चासहित त्रिशूली नदीमा हाम फालेर.....

Two held with illegal drugs in Dhading

Two persons have been arrested in possession of a huge cache of banned pharmaceutical drugs from Gajuri of Dhading district, on Friday, police said. Police intercepted a bus (Na 6 Kha 1760) heading to Lamjung from Kathmandu at Gajuribazaar along Prithvi highway and arrested Hemanta Gurung, 19, of.....

दुई बच्चासहित दम्पत्ति त्रिशूली नदीमा हामफाले

धादिङ- काठमाडौं थानकोट घर भएका बिनय लामिछानेको दम्पत्तिले आफ्ना दुई नाबालक सन्तानसहित बिहिवार साँझ त्रिशूली.....

सल्यानटारमा रंगशाला र गल्छी ६ मा वडा कार्यालय निर्माण गरिने

 धादिङको त्रिपुरासुन्दरी गाउँपालिकामा पर्ने सल्यान्टारको असिन फाँटमा रंगशाला निर्माण गरिने भएको छ ।.....

गाउँ गाउँमा गोरु जुधाएर मनाईयो माघे संक्रान्ति

- धादिङ न्यूज समाचारदाता धादिङ, - माघ १ अर्थात माघे संक्रान्ति बुधबार धादिङ लगायत देशभर विभिन्न कार्यक्रम गरी.....

Categories