२ सय ५४ मेवाको बूढीगण्डकी निर्माण गर्दै टाइम्स इनर्जी

723 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २०७०, २२ जेष्ठ बुधबार ००:२२

सम्पादक: Dhadingnews.com

 

 

काठमाण्डौ ,२२ जेठ । टाइम्स इनर्जी प्रालि (टीईपीएल)ले २ सय ५४ मेगावाटको बूढीगण्डकी जलविद्युत् आयोजना निर्माण गर्ने भएको छ । ६ वर्षभित्र आयोजनाको निर्माण कार्य सम्पन्न गरिसक्ने आयोजनाका अध्यक्ष चन्द्रमणि बास्कोटाले अभियानलाई बताए । उनले भने, ‘आयोजनाको सम्भाव्यता अध्ययनको काम असोज सम्ममा सकिनेछ ।’ भारतीय साइक्लोट्रोन कम्पनीको लगानीमा आयोजना निर्माण हुन लागेको हो ।

स्वदेशी पूँजीले मात्र निर्माण गर्न नसकिने भएकाले आयोजनामा भारतीय कम्पनीसमेतलाई सहभागी बनाइएको बास्कोटाले बताए । आयोजना निर्माणका लागि ३८ अर्ब रुपैयाँ लाग्ने अनुमान गरिएको छ ।

सो आयोजनासम्बन्धी तथ्याङ्क सङ्कलन कार्य, भौगोलिक सर्वे र भौगर्भिक अध्ययन सम्पन्न भइसकेका छन् । बास्कोटाले आयोजनाको उत्पादन क्षमता, निर्माण सामग्रीको सर्वे र हाइड्रोलोजिकल अध्ययन भइरहेको बताए । आयोजनाको वातावरणीय अध्ययन प्रतिवेदन पनि तयार भइसकेको छ । आयोजनाले जागत गाउँनजिकै बूढीगण्डकी नदीमा करीब २० मटरको बाँध बाँधी ५ दशमलव ८ किलोमिटर सुरुङ मार्गबाट नदीको पानीलाई उइया गाउँनजिकै रहेको विद्युत्गृहमा खसाली विद्युत् उत्पादन गर्नेछ । गोरखा जिल्लाअन्तर्गत सिर्दिवास, उइया र केरौजा गाविसमा सो आयोजना निर्माण हुने छ । आयोजना निर्माण हुने भएपछि आयोजनास्थलका बासिन्दा उत्साहित भएको पनि बास्कोटाले बताए । आयोजनाले जेठ ८ गते स्थानीय बासिन्दासँग अन्तरक्रिया कार्यक्रम गरेको थियो । कार्यक्रममा ४ सय ५० जनाको सहभागिता रहेको कम्पनीले बताएको छ ।

‘स्थानीवासीलाई आयोजना निर्माणसँगै हुने फाइदाका बारेमा जानकारी दियौं,’ उनले भने, ‘जतिसक्दो आयोजना निर्माण गर्नुपर्ने स्थानीय बासिन्दाको माग छ ।’ सरकारले आयोजनास्थलसम्म पुग्ने बाटो निर्माण गर्ने भएको छ । ‘सोतीखोलादेखि जागत भन्ने ठाउँसम्म ३२ किलोमिटरको ट्र्याक खोल्ने काम योजनामा परेको छ,’ भौतिक पूर्वाधार तथा यातायात व्यवस्था मन्त्रालयका एक कर्मचारीले बताए ।

आयोजनाले प्रभावित क्षेत्रका बासिन्दालाई कानूनतः न्यूनतम १० प्रतिशत शेयर दिने भएको छ । साथै, स्वास्थ्य, शिक्षा, सडकलगायतका सुविधा दिन पनि आयोजना तयार रहेको बास्कोटाले बताए । टाइम्स इनर्जीले आयोजना निर्माणका लागि २०६८ वैशाखमा सर्वे लाइसेन्स पाएको थियो । तर, सरकारले समयमै आयोजनाको काम शुरू नगरेको भन्दै सर्वेक्षण अनुमतिपत्र खारेज गरेपछि कम्पनी अदालत पुगेको थियो । पुनरावेदन अदालत, पाटनले कम्पनीको सर्वेक्षण अनुमतिपत्र पुनर्बहाली गरिदिएको थियो । ‘५ वर्षका लागि दिइएको सर्वेक्षण अनुमति डेढ वर्ष पनि नहुँदै विनाजानकारी खारेज गरेको थियो,’ उनले भने, ‘न्यायालयले न्याय दिएकोले आयोजना निर्माणको काम अघि बढाउँदै छौं ।’धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२०७०, २२ जेष्ठ बुधबार ००:२२ मा प्रकाशित