वैकल्पिक ऊर्जा प्रवद्र्धन केन्दमा ४० किलोवाटको सौर्य ऊर्जा जडान

386 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २०७०, १५ कार्तिक शुक्रबार १४:३१

सम्पादक: Dhadingnews.com

काठमाडौँ/ वैकल्पिक ऊर्जा प्रवद्र्धन केन्द्रले आफ्नो कार्यालय हाताभित्र ४० किलोवाट क्षमताको सौर्य ऊर्जा जडान गरेको छ । डेनिस सरकारको एक करोड ११ लाख सहयोगमा कार्यालय परिसरभित्र ४० किलोवाट क्षमताको सौर्य ऊर्जा जडान गरिएको हो ।

केन्द्रले जडान गरेको सौर्य ऊर्जाले कार्यालयको कम्प्युटर, प्रिन्टर चलाउन र बिजुली बाल्न सहज हुने केन्द्रका सहायक निर्देशक एवम् सौर्य ऊर्जा कार्यक्रम प्रबन्धक रामप्रसाद धिताल बताए । मासिक ५० हजार नेपाल विद्युत् प्राधिकरणलाई बिजुलीवापतको बिल बुझाउादै आएको केन्द्रले सौर्य ऊर्जा जडानपछि मासिक १० हजार मात्रै तिर्नुपर्ने विश्वास लिइएको छ ।
हामीले कार्यालयको आधारभूत आवश्यकता पूरा गर्न सौर्य ऊर्जा प्रयोग गर्ने लक्ष्य लिएको उनले बताए । उनका अनुसार कार्यालय सञ्चालनका लागि प्रयोग गर्दै आएको ५० केभिए क्षमताको जेनेरेटरसमेत विस्थापित हुने छ । धितालका अनुसार सो ऊर्जाको जडान सिप्रदी इनर्जीले गरेको हो । वैकल्पिक ऊर्जा प्रवद्र्धन केन्द्रले सञ्चालनमा ल्याएको सौर्य ऊर्जाको सबैभन्दा ठूलो आयोजनाको रुपमा यसलाई लिइएको छ । यसअघि जापानी अन्तर्राष्ट्रिय सहयोग नियोग(जाइका)को सहयोगमा काठमाडौा उपत्यका खानेपानी लिमिटेडले ६ सय ८० किलोवाट क्षमताको सौर्य ऊर्जा जडान गरेको थियो ।
बढ्दो ऊर्जा सङ्कटको समाधान गर्नका लागि आफ्नो ठाउाबाटै पहल र प्रयास गरौा भन्ने ध्येयका साथ ४० किलोवाट क्षमताको सौर्य ऊर्जा जडान गरिएको र केही दिनभित्रै त्यसको परिक्षण उत्पादन गरिनेसमेत केन्द्रका सहायक निर्देशक एवम् सौर्य ऊर्जा कार्यक्रम प्रबन्धक धितालले बताए ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२०७०, १५ कार्तिक शुक्रबार १४:३१ मा प्रकाशित