ब्रुसवाङको चेपाङबस्तीमा सोलार झलल

450 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २०७०, २५ मंसिर मंगलवार ०४:३४

सम्पादक: Dhadingnews.com

 

 

बु्रसबाङ(धादिङ)÷ धादिङ जिल्लाको दक्षिणी भेगको सबैभन्दा विकटमा रहेको ब्रुसवाङ गाउंका सबै घरमासोलार जडान गरिएको छ । घरमा सोलार जडान गरिएको खुसीयालीमा आईतवार रातैभरी ब्रुसवाङवासीले गित गाएर रमाईलो मनाएका छन ।
धादिङको महादेवस्थान गाविसको वडा नम्बर ३ मा पर्ने बु्रसवाङ गाउं दक्षिणी धादिङको सबैभन्दा विकटको बस्ती हो । चेपाङको मात्र वसोवास रहेको यहां २६ घर परिवारबस्दै आईरहेका छन । विकटमा रहेको बस्ती भएकै कारण खानेपानी,शिक्षा,स्वास्थ्य तथा अन्य आधारभुत अधिकार उपभोग गर्नवाट बञ्चित रहंदै आएका ब्रुसवाङका चेपाङ समुदायले घरमा सोलार जडेर उज्यालोमा वस्न पाएकोमा खुसीयाली मनाएका हुन । खुसीयाली मनाउंदै चेपाङहरुले गित मार्फत खुसी व्यक्त गरेका थिए ।
खानेकुराको अभावले बर्षको ९ महिना जंगली कन्दमुल, गिठ्ठा,भ्याकुर,सिस्नुको साग र खोलेखाएर जिवन निर्वाह गर्दै आईरहेका ब्रुसबाङको २६ वटै घरमा आईतवारदेखि सोलार बल्न थालेको हो । धादिङ जिल्लामा कामगर्दै आईरहेको गैर सरकारी संस्था शान्ति नेपालको पहलमा सांझ विहान उज्यालोमा बस्ने ब्रुसवाङवासीको बर्षौदेखिको सपना साकार भएको हो ।
शान्ति नेपालको सक्रियतामा बैकल्पिक उज्यालो सोलार कम्पनीले ब्रुसबाङका विपन्न चेपाङ परिवारको लागि सहुलियतमा २६ थान सोलार प्यानल उपलव्ध गराएको हो । आईतवार ब्रुसबाङ पुगेको प्राविधिक सहितको टोलीले सोलार जडान गरेर गाउंवासीको मुहारमा खुसी भरिदिएको हो । सोलार जडानका लागि उपभोक्ताको तर्फवाट प्रत्येक घरले ५ सय सोलार प्यानल जडानका लागि समुदायको तर्फवाट प्रति प्यानल ५ सय र वैकल्पिक उज्यालो सोलार कम्पनी धादिङले प्रति प्यानल १ हजार अनुदान र शान्ति नेपालले चार हजार पांच सय रुपैया लगानी गरेको शान्ति नेपालका कार्यकारी निर्देशक कृष्णमान शाक्यले वताए ।
आईतवार जिल्ला विकास समिति धादिङका सामाजिक विकास अधिकृत विनोद अर्यालले छोटीमाया चेपाङको घरमा जडान गरिएको सोलारको स्विच अन गरेर ब्रुसवाङलाई उज्यालो पार्ने कार्यक्रमको उदघाटन गरेका थिए ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२०७०, २५ मंसिर मंगलवार ०४:३४ मा प्रकाशित