एक लोटा पानी पनि पैंचो !

865 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २०७१, ११ बैशाख बिहीबार १२:५५

सम्पादक: Dhadingnews.com

 

 

केशव अधिकारी
ब्रुसवाङ(धादिङ) ११ वैशाख – घरमा पानी सकिँदा एक लोटा पानी पनि छिमेकीबाट पैंचो मागेर चलाउनु पर्छ भन्ने सुन्दा अनौठो लाग्न पनि सक्छ ।

DSC09553खानेपानीको निकै दुःख रहेको धादिङको महादेवस्थान गाविसको वडा नम्बर ३ मा पर्ने ब्रुसबाङमा आफ्नो घरमा पानी सकिए छिमेकबाट पैंचो लिएरै चलाउनु पर्ने अवस्था छ ।

भनेको बेला पैंचौ तिर्न नसके अर्को पटक छिमेकीले एक लोटा पानी पनि पत्याउँदैनन् ।

समुद्री सतहबाट १८ सय ७३ मिटरको उचाइमा रहेको ब्रुसबाङमा गाउँ नजिकै पानीको श्रोत नभएकाले यहाँका बासिन्दाले पानीका लागि सधैँभरी सास्ती खेप्नु परेको हो । गाउँदेखि ३ घण्टा तल रहेको बाङकुर्तीको भीरमा पुगेर पानी बोक्नुपर्ने भएकाले यहाँका बासिन्दाले चाहेजसरी पानी पनि पिउन नपाएका हुन् ।

घरमा कोही बिरामी परेर पानी लिन जान नसके, रातको बेला पाहुना आएर पानी खर्च गर्नुपर्ने भए छिमेकीसँग पानी पैंचो मागेर चलाउनुपर्छ । पहिलो पटक पैंचो मागेको पानी फिर्ता नगरेसम्म अर्को पटक पैंचो लिन नपाइने स्थानीय अमरसिंह चेपाङले बताउनुभयो । यहाँ २७ घर परिवार चेपाङको बसोबास छ ।

पानी मात्रै नभइ अरु खानेकुराको पनि उत्तिकै दुःख छ ब्रुसबाङमा ।

गाउँलेले भोग्नु परेको खानेपानीको समस्या समाधान गर्न जिल्ला विकास समिति धादिङ, महादेवस्थान गाविस र शान्ति नेपालको संयुक्त प्रयासमा प्रत्येक घरमा एकएकवटा दुई हजार लिटरको प्लाष्टिक ट्यांकी वितरण गरिएको भए पनि अघिल्लो वर्षको वर्षामा सङकलन गरिएको पानी अहिले सकिइसकेको उनीहरुले बताए ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२०७१, ११ बैशाख बिहीबार १२:५५ मा प्रकाशित