रुपचन्द्र विष्टको जीवनी र दर्शनबारे डकुमेन्ट्रि बन्दै

268 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ५ आश्विन २०७१, आईतवार २१:४६

सम्पादक: Dhading News

Rudane the mysterious rebel(poster for web)काठमाडौ ,असोज ५ -थाहा दर्शनका प्रणेता,रहस्यमयी विद्रोहि राजनितिज्ञ तथा विलक्षण दार्शनिक रुपचन्द्र विष्टको जीवनी र दर्शन बारे “रुदाने दि मिष्टिरियस रिवेल ” ९च्गमबलभ स्त्जभ ःथकतभचष्यगक च्भदभ०ि नामक डकुमेन्ट्रि बन्ने भएको छ । आफ्नो सम्पूृर्ण जीवन जनता जगाउने काममा समर्पित गरेका रुपचन्द्रको हराएको परिचय र थाहा दर्शनलाई पुन स्थापित गर्न यो डकुमेन्ट्रि निमार्ण गर्न लागीएको हो ।
इमान र नैतिकताको राजनीतिमा खडेरी लागेको यो समयमा रुपचन्द्रको जस्तो जनमुखि राजनितिक संस्कारको विकासका लागी सबैलाई झक्झक्याउनु र थाहा दर्शनलाई थप जीवन्त तुल्याउनु नै यस डकुमेन्ट्रि निमार्णको उदेश्य हो ।
१९९० सालमा मकवापुरको उत्तरी गाउँ पालुङमा जन्मिएर ११ वर्षको उमेरमै आफ्नो घरबाट विद्रोह गरेर हिडेका रुपचन्द्रले जीवनभर नेपाली श्रमिक र पिछडिएका वर्गको जागरणको लागी आफूलाई समर्पित गरेका थिए । रुपचन्द्रले प्रतिपादन गरेको थाहा दर्शन आज पनि उत्तिकै सान्दर्भिक छ । ४०को दशकको शुरुमा लोकप्रियताको शिखरमा रहेको थाहा आन्दोलनको मुख्य कुरा भनेकै निष्पक्ष सक्रियताको अभ्यास हो । रुपचन्द्र सधै भन्ने गर्थे हामी कसैका होइनौ , कोहि हाम्रा होइनन्, हामी सत्य र न्यायका , सत्य र न्याय हाम्रो ।
रुपचन्द्रले मकवानपुरलाई कर्मथलो बनाएर उनले कृषिमा आधुनिकिकरण गराए , सामाजिक कुरिति र कुसंस्कार भत्काउने अभियान थाले अनि शिक्षा क्रान्ति चलाए । जुन वर्गको हितमा लागेको हो त्यहि वर्गको जीवन बाँच्ने क्रममा उनी सामान लोड अनलोड गर्ने कुल्लि , ट्रकको खलासि देखि ड्राइभर पनि भए ।
आफैले लेखेको चुनावी पर्चा बेचेर २०३८ सालको राष्ट्रिय पंचायत निर्वाचनमा उनी एक मात्र गैर पंच जनमुखि राष्ट्रिय पंचायत सदस्यको रुपमा निर्वाचित भए । छाप्रेहरु माझबाट उठेर निरङकुश पंचायति शासनका विरुद्ध आवाज उठाए र औला ठड्याए वापत पटक पटक उनलाई राजद्रोहको अभियोगमा थुनामा समेत राखिएको थियो ।

“रुदाने दि मिष्टिरियस रिवेल” नामक यस डकुमेन्ट्रिलाई अमित किशोर सुवेदि र विकास ढकालले निमार्ण तथा निर्देशन गर्दैछन् । विगत एक वर्ष यता रुपचन्द्रको कर्मथलो मकवारपुरका विकट चेपाङ र तामाङ वस्ती लगायत अन्य भूभागमा अध्ययन अनुसन्धान गरिरहेको र यस क्रममा डकुमेन्ट्रिको केहि भाग छाँयाङकन गरिसकेको निमार्ण पक्षले जनाएको छ । आज एक प्रेस विज्ञप्ति जारि गर्दै अबको केहि महिना भित्र डकुमेन्ट्रि तयार पारि दर्शकहरु समक्ष ल्याउने जानकारी दिदै निमार्ण पक्षले डकुमेन्ट्रिको पोस्टर पनि सार्वजनिक गरेको छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

५ आश्विन २०७१, आईतवार २१:४६ मा प्रकाशित

धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो । आम नागरिकलाई सूचना, समाचार, विचार, विश्लेषण र विविध विषयमा सुसूचित गर्ने ध्येयका साथ संचालनमा रहेको धादिङ न्यूज डट कम निस्पक्ष सूचना र संचारको संवाहक हो । हामी स्वतन्त्र छौं, हामी कुनै पनि राजनीतिक. सामाजिक तथा अन्य किसिमका पूर्वाग्रहबाट अलग छौं । तपाईंको सूचना र संचारको हकको लागि समाजका विकृति र विसंगतिहरू बिरुद्ध हामी निरन्तर कलम चलाइरहनेछौँ । हामीलाई सूचना जानकारी उपलब्ध गराएर हाम्रो यस अभियानमा तपाईंले पनि साथ् दिन सक्नुहुनेछ ।  धादिङ जिल्लाको सूचना, समाचार, विचार र मनोरञ्जन छिटो छरितो रूपमा विश्वभर पुर्याउनु हाम्रो मुख्य उद्देश्य रहेको छ । ‘धादिङ न्यूज’ यहाँहरू सबैको डिजिटल पत्रिका हो ।व्यवसायको लागि विज्ञापन लगानी हो,धादिङ न्यूज डट कम मा कुनै पनि विज्ञापन वा सन्देश संप्रेषण गर्न  चाहनुहुन्छ भने हामीलाई सम्पर्क गर्न सक्नुहुनेछ ।

 

 

समाचार

सबै

नाबालिका बलात्कारको अभियोगमा त्रिपुरासुन्दरीका प्रकाश पक्राउ

पोखरा - नाबालिका बलात्कार गरेको अभियोगमा एक युवक पक्राउ परेका छन् । पक्राउ पर्नेमा धादिङ त्रिपुरासुन्दरी गाउँपालिका वडा नं.४ घर भई हाल जिल्ला कास्की पोखरा महानगरपालिका वडा नं.१६ लामाचौर बस्ने बर्ष २९ को.....

बूढीगण्डकीआयोजनाको कारण मध्यपहाडी लोकमार्ग निर्माणमा अलमल

- केशव अधिकारी कटुन्जे -धादिङ । प्रस्तावित १२ सय मेगावाटको बूढीगण्डकी जलविद्युत् आयोजनाको मोडालिटी नटुंगिएका.....

नीलकण्ठ बहुमुखी क्याम्पसको दोश्रो क्याम्पस सभा सम्पन्न

धादिङ, १३ मंसिर - निलकण्ठ बहुमुखी क्याम्पस धादिङबेशीको दोश्रो क्याम्पस सभा मंसिर १३ गते शनिबार धादिङबेसीमा.....

नीलकण्ठ क्याम्पसको अध्यक्षमा शम्भुकुमार श्रेष्ठ चयन

धादिङबेसी । धादिङ जिल्लाको पहिलो सामुदायिक क्याम्पस निलकण्ठ बहुमुखी क्याम्पस धादिङबेशीको सञ्चालक समिति.....

आइसोलेसन बाट निर्मलाको सुझाव – कोरोना लाई सामान्य नठानौं

- निर्मला अधिकारी  दशै भर्खर सकिएको थियो  l अफिस खुलेर काम सुरु भईसकेको थियो l मैले काम गर्ने कम्पनी औषधीको.....

Categories