देशभर मनसुन अझै सक्रिय हुन सकेन

566 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: ७ असार २०७५, बिहीबार ०६:४०

सम्पादक: Dhading News

पूर्वी नेपालबाट २५ जेठमा प्रवेश गरेको मनसुन देशैभर अझै सक्रिय हुन सकेको छैन । कमजोर रूपमा मनसुन नेपाल प्रवेश गरेका कारण सक्रिय हुन ढिलाइ भएको जल तथा मौसम विज्ञान विभाग पूर्वानुमान महाशाखाले जनाएको छ ।

मौसमविद् वरुण पौडेलका अनुसार बंगालको खाडीबाट कमजोर रूपमा जलवाष्पयुक्त हावा प्रवेश गरेकाले मनसुनमा ढिलाइ भएको हो । ११ दिन बितिसक्दा पनि मनसुन पूर्वी नेपालमै केन्द्रित छ । ‘नेपालमा मनसुन प्रवेश गर्दा पश्चिमी वायुको प्रभाव कमजोर थियो,’ पौडेलले भने, ‘पूर्वी वायुले पश्चिमी वायुलाई विस्थापित गर्न नसक्दा ढिलो भएको हुन सक्छ ।’ अझै पश्चिम नेपालमा पश्चिमी वायुको प्रभाव रहेको पौडेलले बताए । केही दिनअघि पश्चिमी वायुको प्रभाव हुँदा काठमाडौंसहित पश्चिम नेपालका केही ठाउँमा वर्षासमेत भएको थियो । बुधबार उपत्यकासहित पूर्वी नेपालका धेरैजसो क्षेत्रमा वर्षा हुने पौडेलले बताए नयाँ पत्रिका दैनिकमा खबर छ ।

तर, नियमित प्रक्रिया
मौसमविद् पौडेलले मनसुन ढिलो गरी देशैभर सक्रिय हुने नियमित प्रक्रिया भएको बताए । मनसुन प्रवेश हुँदा र देशैभर सक्रिय हुँदा ढिलो–चाँडो हुने पौडेलले बताए । यस्तो हुनुमा जलवाष्पयुक्त हावाको प्रभाव कति बलियो छ भन्ने विषयले प्रभाव पार्ने पौडेलले बताए । भारतमा पनि अझै देशभर मनसुन सक्रिय हुन सकेको छैन ।

धुलोयुक्त वर्षा रोकियो
गत शनिबार, आइतबार र सोमबार भएको धुलोसहितको पहेँलो वर्षा मंगलबारदेखि बन्द भएको मौसमविद् वरुण पौडेलले बताए । ‘राजस्थानको थार मरुभूमिबाट आएको धुलोको वर्षा बन्द भइसकेको छ,’ उनले भने, ‘सोही स्थानबाट सामान्य धुलो आएपछि बाहिर देखिने गरी धुलोयुक्त पहेँलो वर्षा हुँदैन ।’ मरुभूमिनजिकका देशमा धुलो मिसिएको वर्षा हुने गरे पनि नेपालमा भने पहिलोपटक भएको हो । यसरी आकाशबाट धुलो मिसिएको पहेँलो वर्षा भएपछि सर्वसाधारणसमेत अचम्मित भएका थिए । नेपालमा सबैभन्दा धेरै धुलो मिसिएको पहेँलो वर्षा तराईपछि हिमाली भूभागमा भएको थियो । तर, हिमाली क्षेत्रमा भने यस्तो वर्षा नभएको महाशाखाले जनाएको छ ।

मंगलबार कहाँ कति वर्षा भयो
जल तथा मौसम विज्ञान विभाग पूर्वानुमान महाशाखाको तथ्यांकअनुसार मंगलबार साँझसम्ममा सबैभन्दा धेरै वर्षा पोखरामा भएको छ । पोखरामा १३ दशमलव ४ मिलिमिटर वर्षा भएको छ । यस्तै, डडेल्धुरामा १ दशमलव ५ मिलिमिटर, लुम्लेमा १ दशमलव ५ मिलिमिटर र धरानमा शून्य दशमलव २ मिलिमिटर वर्षा भएको छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

७ असार २०७५, बिहीबार ०६:४० मा प्रकाशित

समाचार

सबै

स्कुटर चोरेर बिक्री गर्ने चार जना धादिङबाट पक्राउ

धादिङ,२९ कात्तिक । स्कुटर चोरी  गरि बिक्री गर्ने कार्यमा संलग्न रहेका चार जना लाई धादिङ प्रहरीले पक्राउ गरि सार्वजनिक गरेको छ । स्कुटर चोरी गर्ने तथा चोरीका स्कुटर किन्ने कार्यमा संलग्न रहेको अभियोगमा.....

Vacancy Announcement

Published Date:  25 Kartik  2076 Dhading Chamber of Commerce and Industry and Mott MacDonald  has been  implementing a DFID-funded Post-earthquake recovery project (Purnima) in Dhading Districts. The program aims to create long-term positive change in the lives of people in.....

बुद्धिमान तामाङलाई राप्रपाको कार्यवाहक अध्यक्षको जिम्मेवारी

काठमाण्डौं -वरिष्ठ उपाध्यक्ष बुद्धिमान तामाङलाई कार्यवाहक अध्यक्षको जिम्मेवारी दिएर राष्ट्रिय प्रजातन्त्र.....

बूढीगण्डकी आयोजनाले बाँड्यो २७ अर्ब ८० करोड मुआब्जा

धादिङ-बूढीगण्डकी जलविद्युत् आयोजनाले डुबान क्षेत्रमा पर्ने बासिन्दालाई रु २७ अर्ब ८० करोड मुआब्जा वितरण.....

रणबहादुर शाही सहित तीन जना कारागार चलान

धादिङ–विभिन्न अभियोगमा अदालतले सजायँका लागि फैसला गरेपनि फरार रहँदै आएका प्रतिवादी पक्राउ अभियानलाई जिल्ला.....

Categories