गाउँ गाउँमा मनोविमर्शकर्ता तयार पार्दै उत्थान नेपाल

372 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २९ बैशाख २०७६, आईतवार २१:२८

सम्पादक: Dhading News

धादिङ-मनोसामाजिक समस्यामा परेको व्यक्तिहरुलाई समयमै मनोविमर्श सेवा दिई उनिहरुको अवस्थामा सुधार ल्याउन सघाउ पु¥याउने उद्धेश्यले उत्थान नेपालले धादिङमा आफ्नो सेवा शुरु गरेको छ । धादिङ जिल्लाको नीलकण्ठ नगरपालिका वडा नम्बर ३ धादिङबेसीमा मुख्य कार्यालय रहेको उत्थान नेपालको अध्यक्षमा कृष्णप्रसाद अर्याल,उपाध्यक्षमा पेम्बा घले, सचिवमा सविता अर्याल,कोषाध्यक्षमा संगिता शाह र सदस्यहरुमा मधु परियार, इन्दिरा अर्याल र डोरप्रसाद भण्डारी रहनु भएको छ । त्यसैगरी संस्थाको सल्लाहकारमा चिकित्सा मनोविद अन्जनकुमार ढकाल, डाक्टर साकार पाण्डे,डाक्टर विजयकुमार शाह लगायत रहनु भएको छ ।

यसैक्रममा जनप्रतिनिधि तथा सवास्थ्यकर्मीहरुलाई मनोसामाजिक मनोविमर्श सम्वन्धि आधारभूत जानकारी दिने उद्धेश्यले धादिङको गंगाजमुना गाउँपालिकाको फुलखर्कमा मनोविमर्श सम्वन्धि ३ दिने तालिम सम्पन्न भएको छ ।गंगाजमुना गाउँपालिकाको आयोजनामा बैशाख २६ गते देखि २८ गते सम्म संचालन भएको मनोविमर्श सम्वन्धि ३ दिने अभिमुखिकरण तथा कर्मचारी क्षमता अभिवृद्धि तालिम मनोसामाजिक तथा मानसिक स्वास्थ्य सेवाको क्षेत्रमा काम गरिरहेको उत्थान नेपालको प्राविधिक सहयोगमा सम्पन्न भएको हो ।तालिममा २५ जना जनप्रतिनिधि र १० जना स्वास्थ्यकर्मीको सहभागिता रहेको थियो ।

तालिममा उत्थान नेपालका सल्लाहकार एवम चिकित्सा मनोविद अन्जनकुमार ढकालले मनोसामाजिक मनोविमर्श भनेको के हो ? पक्षकारसँग कसरी सम्बन्ध विस्तार गर्ने ? सही सुचना संकलन तथा विश्लेषण गर्ने तरिका, कानुुनी प्रक्रियाहरु, पक्षकारहरुसँग प्रश्न कसरी सोध्ने, पक्षकारको मुख्य समस्याहरु के हुन, पक्षकारलाई कसरी अनुभुती दिने विधि, मनको भित्री कुुरा बुझने विधि आदि विषयमा आधारभूत जानकारी गराउनु भएको थियो ।

मानसिक स्वास्थ्यका समस्याका आत्महत्या, महिला हिंसा, पारिवारिक विखण्डनका घटनाहरु बढ्दै गएकाले ती घटनाहरुलाई न्यूनीकरण गर्नका लागि समुदाय तहमा मनोसामाजिक विमर्शकर्ता तयार पार्ने लक्ष्यका साथ उत्थान नेपालले धादिङ जिल्लाको १३ वटै स्थानीय तहमा यस्ता कार्यक्रम सञ्चालनको तयारी गरिरहेको उत्थान नेपालका कार्यकारी निर्देशक विजय मुडभरीले वताउनु भयो ।गंगाजमुना गाउँपालिकाको फुलखर्कबाट शुरु भएको तालिम जिल्लााको सबै वडा तह सम्म बिस्तार गर्दै जनप्रतिनिधि र स्थानीय स्वास्थ्यकर्मीहरुलाई पछि मनोसामाजिक विमर्शकर्ताका रुपमा विकास गर्ने मुडभरीले जानकारी दिनुभयो ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२९ बैशाख २०७६, आईतवार २१:२८ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

लागुऔषध मुद्दामा फरार गल्छीका दुई महिला पक्राउ

धादिङ- फरार अभियुक्त पक्राउ अभियान अन्र्तगत जिल्ला प्रहरी कार्यालय धादिङले मंसिर २ गते  उनिहरुलाई पक्राउ गरेको हो । पक्राउ पर्नेमा गल्छी गाउँपालिका वडा नम्बर ७ मछेडीखोला बस्ने ५० बर्षिया सरिता भन्ने.....

बूढीगण्डकी प्रभावितद्धारा आन्दोलनको घोषणा

धादिङ । बुढीगण्डकी जलविद्युत आयोजनाको डुबानमा पर्ने बजार क्षेत्रको मुआब्जा निर्धारण नगरेको भन्दै प्रभावित.....

स्कुटर चोरेर बिक्री गर्ने चार जना धादिङबाट पक्राउ

धादिङ,२९ कात्तिक । स्कुटर चोरी  गरि बिक्री गर्ने कार्यमा संलग्न रहेका चार जना लाई धादिङ प्रहरीले पक्राउ गरि.....

Vacancy Announcement

Published Date:  25 Kartik  2076 Dhading Chamber of Commerce and Industry and Mott MacDonald  has been  implementing a DFID-funded Post-earthquake recovery project (Purnima) in Dhading Districts. The program aims to create long-term positive change in the lives of people in.....

बुद्धिमान तामाङलाई राप्रपाको कार्यवाहक अध्यक्षको जिम्मेवारी

काठमाण्डौं -वरिष्ठ उपाध्यक्ष बुद्धिमान तामाङलाई कार्यवाहक अध्यक्षको जिम्मेवारी दिएर राष्ट्रिय प्रजातन्त्र.....

Categories