सांकेतिक भाषाका दोभाषेहरुको लागि आचारसंहिता बन्दै

134 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २१ भाद्र २०७०, शुक्रबार १०:०५

सम्पादक: Dhadingnews.com

धादिङ,/ सांकेतिक भाषामा कार्यरत दोभाषेहरुको धादिङमा सम्पन्न राष्ट्रिय भेलाले दोभाषेहरुको लागि आचारसहिता तयार पारेको छ ।
आचारसंहितामा सांकेतिक भाषाका दोभाषेहरुको सम्मान,निरन्तरता, गोपनियता लगायतका १० वटा बुंदाहरु समेटिएका छन । राष्ट्रिय सांकेतिक भाषा दोभाषे संघ नेपालको आयोजना तथा राष्ट्रिय वहिरा संघ, परिलक्षित नेपाल र अन्र्तराष्ट्रिय सांकेतिक भाषा दोभाषे संघको सहयोगमा धादिङ वहिरा संघ द्धारा धादिङबेसीमा चार दिन सम्म संचालित सांकृतिक भाषा दोभाषेहरुको लागि आचारसंहिता तथा तालिम पाठ्यक्रम निर्माण कार्यशाला गोष्ठिले आचार संहिताको तयार पारेको हो ।
शुत्रवार धादिङबेसीमा कार्यशालाको समापन गर्दै शिक्षा मन्त्रालयका सह प्रवक्ता रोजनाथ पाण्डेले फरक क्षमता भएका व्यक्तिहरुका लागि सरकारले छुट्टै भाषा र शैलिको पाठ्यक्रम तयार पार्नुपर्नेमा वहिरा संघ आंफैले पाठ्यक्रम र आचारसंहिता बनाएर राज्यलाई झकझकाएको वताए । देशका सबै गाविसमा वहिरा तथा सुस्त श्रवण भएका व्यक्तिहरु रहेकाले अवका दिनमा प्रत्येक गाविसमा कम्तिमा एक जना र सरकारी कार्यालयहरुमा पनि एक–एक जना सांकेतिक भाषाका दोभाषेहरुको व्यवस्था गर्न सरकारी तथा गैर सरकारी निकायले पहल गर्न सकेमात्रै बहिराहरुले राज्यको सेवा सुविधा उपभोग गर्न सक्ने पाण्डेको सुझाव छ । सांकेतिक भाषाको पाड्यक्रम र आचार संहिता शिक्षाको अधिकारवाट बञ्चित वहिरा समुदायको लागि उपयोगी बन्ने पाण्डेले वताए ।
अन्र्तराष्ट्रिय सांकेतिक भाषा दोभाषे संघका पुर्व अध्यक्ष भाषा बिशेषज्ञ प्राध्यापक डाक्टर माइक मोर्गन र राष्ट्रिय सांकेतिक भाषा दोभाषे संघका परामर्शदाता जेम्स होमाको सहयोगमा सांकेतिक भाषाका दोभाषेहरुको आचारसंहिताको मस्यौदा तयार पारिएको राष्ट्रिय वहिरा महासंघ नेपालका महासचिव केपि अधिकारीले वताए । चार दिन सम्म संचालन भएको कार्यक्रममा देशका ३३ जिल्लामा कार्यरत सांकेतिक भाषा दोभाषेहरुको सहभागिता रहेको थियो । सांकेतिक भाषाका दोभाषेहरुको लागि देशव्यापी रुपमा एउटै आचार संहिता बनाएर कार्यान्यवनमा ल्याउने लक्ष्यका साथ आचारसंसहिताको मस्यौदा तयार पारिएको र यस्लाई केही दिनमा सार्वजनिक गरिने राष्ट्रिय सांकेतिक भाषा दोभाषे संघ नेपालले जनाएको छ ।धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२१ भाद्र २०७०, शुक्रबार १०:०५ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

बढ्यो सामाजिक सुरक्षा भत्ता

काठमाडौं । सरकारले बृद्ध भत्ता बढाएको छ । बढेको भत्ता अव कार्यान्वयनमा समेत आएको छ । सरकारले चालु आर्थिक वर्ष २०७६–७७ को बजेटमा घोषणा गरेअनुसार ज्येष्ठ नागरिकदेखि सबै शीर्षकका सामाजिक सुरक्षा भत्ता बढाएको.....

पहिरोले भत्काएको दुई महिनापछि स्याफ्रु–मैलुङ सडक मर्मतकार्य शुरू

भदौ २९, रसुवा । पहिरोका कारण गत असार महीनाबाट अवरुद्ध स्याफ्रु–मैलुङ खण्डको नयाँ राजमार्ग शनिवारबाट मर्मतकार्य.....

धादिङमा यसरी मनाइँदैछ संविधान दिवस

धादिङबेसी । धादिङमा यस बर्षको संविधान दिवस विभिन्न कार्यक्रमका साथ भव्य तरिकाले मनाइने भएको छ । २०७६ सालको.....

कालुपाण्डेमार्गमा बस दुर्घटना, १० जना घाइते

धादिङ २७ भदौ - धादिङको सिद्धलेक गाउँपालिका वडा नम्बर - ६,मा पर्ने मुक्तिनाथ मन्दिर नजिकै कालुपाण्डे मार्गमा.....

धादिङ अस्पताललाई प्रदेश सरकारको एक करोड २५ लाख अनुदान

धादिङ, २८ भदौ - प्रदेश नं ३ सरकारले धादिङ जिल्ला अस्पतालकाका साथै ३ नम्बर प्रदेशका आठ वटा सरकारी अस्पतालको सेवा.....

Categories