अब सरकारी विद्यालयमै अङ्ग्रेजीमा पढाइ

143 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: २३ फाल्गुन २०७०, शुक्रबार ०३:२४

सम्पादक: Dhadingnews.com

 

 

सरकारी र निजीको शिक्षास्तर समान बनाउने लक्ष्य 
निजी विद्यालयका स–साना बालबालिकाले जस्तै सार्वजनिक (सरकारी) विद्यालयका विद्यार्थीले पनि अब छिट्टै अङ्ग्रेजीमा बोल्न सक्नेछन् । सरकारले सबै सामुदायिक विद्यालयमा अङ्ग्रेजी माध्यमबाट पढाइने नीतिसहित दशवर्षे योजना ल्याएको छ । यो योजना कार्यान्वयनमा आएपछि सरकारी विद्यालयका विद्यार्थी पनि तल्लो तहबाटै अङ्ग्रेजी भाषामा लेखपढ गर्न सक्षम हुनेछन् । निजी र सरकारी विद्यालयमा प्रदान गरिँदै आएको शिक्षाको गुणस्तर समान बनाउन सरकारले सामुदायिक विद्यालयमा पनि अङ्ग्रेजी माध्यमबाट अध्यापन गराउने नीति अघि सारेको हो । सो नीतिबाट सामुदायिक विद्यालयप्रतिको आकर्षण बढाउन सहयोग पुग्ने सरकारको अपेक्षा छ । दीर्घकालीन शिक्षासम्बन्धी नीतिलाई कानून र पाठ्यक्रममा संशोधन गरी शैक्षिक सत्र २०७३ देखि पूर्णरूपमा अङ्ग्रेजी माध्यम लागू हुने शिक्षा मन्त्रालयले बताएको छ ।

योजनाअनुसार कक्षा ३ सम्म मातृभाषालाई प्राथमिकता दिइनेछ । कक्षा ३ देखि ८ सम्म विज्ञान, अङ्ग्रेजी र गणित विषयको अध्यापन अङ्ग्रेजी माध्यमबाट गराइनेछ । त्यस्तै, सोभन्दा माथिको तह र विश्वविद्यालयमा पूर्णरूपमा अङ्गे्रजी माध्यमबाट शिक्षण गराइने प्रस्ताव गरिएको छ । यो प्रस्तावको मस्यौदा तयार गरी मन्त्रिपरिषद्मा पेश गर्ने तयारी भइसकेको शिक्षा मन्त्रालयका प्रवक्ता महाश्रम शर्माले बताए । साथै, अङ्ग्रेजी माध्यमअनुसार नै परीक्षा र मूल्याङ्कनको व्यवस्था गरिने पनि उनले जानकारी दिए । सरकारले ल्याएको यो कार्यक्रमअनुसार हाल काठमाडौं र अन्य जिल्लाका कतिपय सामुदायिक विद्यालयले सो योजनाको कार्यान्वयन गरिसकेका छन् । यसबाट विद्यालय शिक्षालाई अन्तरराष्ट्रिय स्तरको गराउने एवम् निजी विद्यालयभन्दा सामुदायिक विद्यालयप्रति आकर्षण बढाउने सरकारको लक्ष्य छ ।

यस योजनाको कार्यान्वयनका सम्बन्धमा मन्त्रालयले सरोकारवाला निकायबीच छलफल गरिसकेको छ । सरोकारवालाको प्रतिक्रिया सकारात्मक देखिएपछि सरकार मस्यौदालाई अन्तिम रूप दिएर ऐन पारितको प्रक्रियामा लागेको प्रवक्ता शर्माले बताए । सरकारले ग्रामीण क्षेत्र र शहरी क्षेत्रका विद्यार्थीबीच शैक्षिक स्तरमा एकरूपता ल्याउन योजना द्रुत गतिमा अघि बढाएको हो । त्यस्तै, विश्वबजारमा अङ्ग्रेजी माध्यमले पाएको स्थानलाई पनि दृष्टिगत गरी यो योजना अघि सारिएको बताइएको छ ।

सरकारले हाल कार्यरत शिक्षकमा अङ्गे्रजी भाषाबाट पढाउने क्षमता परीक्षण गरिने पनि बताएको छ । यसमा सहभागी नहुने वा असक्षम शिक्षकलाई प्रोत्साहनसहित अवकाश दिने सरकारको योजना छ । अङ्ग्रेजी माध्यमबाट पढाउने मात्र योजना नभई समग्र शिक्षाको गुणस्तर नै सुध्रने गरी हाल शिक्षाको विषयवस्तुमा समेत सुधार ल्याउने सो योजनामा उल्लेख छ । आउँदो शैक्षिक सत्रअगावै यसलाई अन्तिम रूप दिने तयारी भएको प्रवक्ता शर्माले बताए ।

मन्त्रालयले सो योजनाबारे शिक्षकसँग सम्बन्धित विभिन्न संस्थासँग प्रारम्भिक छलफल गरिसकेको र यसमा सहयोग गर्ने आश्वासन आएकोसमेत बताएको छ । तर, नेपाल शिक्षक सङ्घका पूर्वअध्यक्ष मोहन ज्ञवालीले भने नयाँ जनशक्तिको व्यवस्था नगरी अङ्ग्रेजी माध्यम लागू गर्न नहुने बताए । ‘हाल कार्यरत शिक्षकले नै काम चलाउने हो भने कार्यान्वयन गर्न गाह्रो छ,’ उनले भने, ‘नयाँ शिक्षकको व्यवस्थापनबारे पनि अहिले नै सोच्नुपर्छ ।’

त्यस्तै, चालू आवमा १३ जिल्लामा निःशुल्क र अनिवार्य शिक्षाको नीति कार्यान्वयन गर्ने पनि सरकारको योजना छ । निःशुल्क र अनिवार्य शिक्षासम्बन्धी विधेयक मन्त्रिपरिषद्मा पेश गर्ने तयारी भइरहेको प्रवक्ता शर्माले बताए । नेपालमा विद्यालय जाने उमेरका विद्यार्थीको भर्नादर दक्षिण एशियामै राम्रो रहेको सरकारको दाबी छ । यस वर्ष १५ वर्षमाथिका करीब १६ लाख नागरिकलाई साक्षर बनाउने लक्ष्य लिइएको छ । यस्तै, ७ हजार ३ सय ५९ विद्यालयमा सूचनाप्रविधिको प्रयोग गराइनेछ ।

साक्षरता दर
नेपालमा हाल पुरुषको साक्षरता दर ७५ दशमलव १ प्रतिशत रहेको तथ्याङ्क विभागले बताएको छ । यसरी नै महिलाको साक्षरता दर ५७ दशमलव ४ प्रतिशत रहेको तथ्याङ्कमा उल्लेख छ । २०५८ सालको जनगणनामा ६ वर्ष वा सोभन्दा माथिल्लो उमेरका व्यक्तिको कुल साक्षरता दर ५४ दशमलव १, पुरुष साक्षरता दर ६५ दशमलव ५ र महिला साक्षरता दर ४२ दशमलव ८ प्रतिशत थियो । एसएलसी वा सो सरह उत्तीर्ण गर्ने व्यक्ति कुल जनसङ्ख्याको १० दशमलव २ प्रतिशत रहेको देखिन्छ । त्यस्तै, औसत ४ दशमलव २ प्रतिशत व्यक्तिले अनौपचारिक शिक्षा हासिल गरेको देखिएको छ ।

अभियान डट कम डट एनपिबाट धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

२३ फाल्गुन २०७०, शुक्रबार ०३:२४ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

मिटर व्याज थेग्न नसकेपछि सामूहिक आत्महत्याको प्रयास

धादिङ - व्याजमा ऋण लिएर शेयर बजारमा लगानी गर्दै आएका काठमाण्डौंको चन्द्रागिरि नगरपालिका–४, थानकोटका ३७ वर्षीय विनय लामिछानेले लगानी ऋण तिर्नै नसक्ने अवस्था आएपछि बच्चासहित त्रिशूली नदीमा हाम फालेर.....

Two held with illegal drugs in Dhading

Two persons have been arrested in possession of a huge cache of banned pharmaceutical drugs from Gajuri of Dhading district, on Friday, police said. Police intercepted a bus (Na 6 Kha 1760) heading to Lamjung from Kathmandu at Gajuribazaar along Prithvi highway and arrested Hemanta Gurung, 19, of.....

दुई बच्चासहित दम्पत्ति त्रिशूली नदीमा हामफाले

धादिङ- काठमाडौं थानकोट घर भएका बिनय लामिछानेको दम्पत्तिले आफ्ना दुई नाबालक सन्तानसहित बिहिवार साँझ त्रिशूली.....

सल्यानटारमा रंगशाला र गल्छी ६ मा वडा कार्यालय निर्माण गरिने

 धादिङको त्रिपुरासुन्दरी गाउँपालिकामा पर्ने सल्यान्टारको असिन फाँटमा रंगशाला निर्माण गरिने भएको छ ।.....

गाउँ गाउँमा गोरु जुधाएर मनाईयो माघे संक्रान्ति

- धादिङ न्यूज समाचारदाता धादिङ, - माघ १ अर्थात माघे संक्रान्ति बुधबार धादिङ लगायत देशभर विभिन्न कार्यक्रम गरी.....

Categories