विद्यार्थीको हाजिर अब मेसिनबाट

110 पटक पढिएको

प्रकाशित मिति: १ आश्विन २०७०, मंगलवार ००:४१

सम्पादक: Dhadingnews.com

 

 

 
काठमाडौँ, / विद्यालय वा क्याम्पसमा अब दैनिक हाजिरकापी लगेर कराइकराई झन्झटिलो तरिकाले हाजिरी लिनु नपर्ने भएको छ । हारती कम्प्युटर सर्भिसेज काठमाडौँले विद्यार्थीको हाजिरीसम्बन्धी विद्युतीय हाजिरी प्रणाली मेसिन (स्टुडेन्ट एटेन्डेन्स सफ्टवेयर)को विकास गरेपछि उक्त झन्झटबाट मुक्ति पाइने भएको हो ।
विद्यार्थीको उपिस्थितिको हाजिरी मेसिनबाटै लिन सकिने भएपछि उनीहरु कति बजे स्कुल कलेज पुगे, कति बजे बाहिरिए भन्ने मात्रै होइन, आवतजावतको सबै हिसाब मेसिनले नै राख्ने हारती कम्प्युटर सर्भिसका प्रबन्धक न्यूटनप्रसाद सुवालले जानकारी दिनुभयो । उहाँका अनुसार यस्तो सफ्टवेयरको विकास भएको यो नेपालमै पहिलोपटक हो । यस सफ्टवेयरको विकासबाट आमाबुबा वा आफन्तले बालबालिका कति बजे स्कुल कलेज पुगे, कति बजे बाहिरिए भन्नेबारे सजिलै घरमै बसेर हेर्न सक्नेछन् । इमेल आइडीजस्तै सफ्टवेयरबाट छुट्टै आइडी बनाएर घरबाट नै विद्यार्थी कलेज÷स्कुलमा प्रवेश गरेको छ छैन, कति बजे बाहिरियो भन्ने थाहा पाउन सक्ने उहाँको कथन छ ।
सूचना प्रविधिको विकासले त्यो सम्भव भएको सुवालको भनाइ छ । अत्यधिक विद्यार्थी चाप भएर व्यवस्थित गर्न असहज स्कुल कलेजहरुका लागि यो बढी उपयोगी हुने हारतिकी प्रडक्ट मार्केटिङ अफिसर रजनी द्रुतराजले बताउनुभयो । उहाँका अनुसार यसले विद्यार्थीलाई अनुशासित, जिम्मेवारसमेत बनाउनेछ । यसले स्कुल कलेजको शैक्षिक स्तर उकास्नमा मद्दत मिल्ने उहाँको भनाइ छ । हाजिरकापी लिएर दैनिक कक्षामा हाजिर लिनुपर्दा झन्झटिलो हुनाका साथै समय खेर जाने, ठूलोठूलो स्वरले कराउनुपर्ने झन्झट हट्नेछ । साथै विद्यार्थीको आवतजावत मेसिनबाट नै हेर्न सकिने भएकाले अझ व्यवस्थित हुनेछ / रासस


धादिङ जिल्लाको पहिलो अनलाइन खबर पत्रिका धादिङ न्यूज डट कम बिक्रम सम्वत २०७० साल जेठ २ गते तदनुसार सन २०१३ मे १६ देखि सञ्चालनमा आएको हो ।

१ आश्विन २०७०, मंगलवार ००:४१ मा प्रकाशित

समाचार

सबै

गल्छी गाउँपालिकाले चिन्न नसकेको प्रतिभा इश्वरी अधिकारी

धादिङ -गत वर्ष काठमाडौं स्थित् नोबेल एकेडीमीबाट व्यवस्थान संकायतर्फ प्लस टुमा नेपाल टप गर्दै गर्दा इश्वरी अधिकारीलाई सारा नेपालीले चिने । नचिनोस्, पनि कसरी, अधिकारीले राष्ट्रिय परीक्षा बोर्डको कक्षा १२ मा.....

स्वच्छ खानेपानीका लागि आयोजना निर्माण तिव्र गतिमा

धादिङ, १३ माघ । खानेपानीको अभाव झेल्दै आएका स्थानीयबासीको समस्या समाधानका लागि जिल्लाका विभिन्न स्थानमा सरकारी.....

मोटरसाईकलको ठक्करबाट बद्रीबहादुर कार्कीको मृत्यु

धादिङ, ११ माघ - मोटरसाइकलको ठक्करबाट शुक्रवार राती धादिङको बैरेनीवजार स्थित पृथ्वीराजमार्गमा एक जनाको मृत्यु.....

बिदुरको अधुरै रह्यो जापान फर्कने सपना

धादिङ-तिहारमा जापानबाट फर्केका ३० वर्षीय विदुर गुरुङ भूकम्पले भत्काएको घर निर्माण गर्ने तरखरमा थिए । जापानमा.....

सुन्दरी माविलाई खेलकुद सामाग्री हस्तान्तरण

धादिङको त्रिपुरासुन्दरी गाउँपालिका वडा नम्बर ६ मा रहेको सुन्दरी माविलाई खेलकुद सामाग्री हस्तान्तरण गरिएको छ.....

Categories